Liga angielska. Łukasz Fabiański skapitulował trzy razy. Erling Haaland zapisał się w historii. Manchester City powrócił na fotel lidera

Krzysztof Kowalski
Liga angielska. Łukasz Fabiański robił, co mógł, ale nie zachował czystego konta. W wyjazdowym meczu z Manchesterem City drużyna polskiego golkipera przegrała 0:3. W środowy wieczór do historii Premier League przeszedł Erling Haaland, który pobił rekord goli strzelonych w jednym sezonie.

Manchester City - West Ham United 3:0. Erling Haaland pobił rekord Premier League

W pierwszej odsłonie piłkarze Pepa Guardioli nie stłamsili przyjezdnych, ale i tak powinni strzelić przynajmniej jednego gola. West Ham miał jednak sporo szczęścia. W 30. minucie niewiele brakowało, by do siatki trafił Jack Grealish. Po strzale skrzydłowego City piłka odbiła się od lewego słupka bramki Łukasza Fabiańskiego. Dwie minuty później uderzał Rodri, a futbolówka otarła się o prawy słupek i wyszła poza linię końcową.

Defensywa "Młotów" została przełamana krótko po przerwie. Z rzutu wolnego dośrodkował Riyad Mahrez, a Nathan Ake skutecznie główkował z pięciu metrów. Gospodarze swoją dominację potwierdzili w 70. minucie. Jack Grealish uruchomił Erlinga Haalanda, a Norweg sprytną podcinką przerzucił piłkę nad Fabiańskim.

Dla bombardiera City było to 35 trafienie w sezonie, dzięki któremu został samodzielnym rekordzistą pod względem liczby bramek zdobytych w jednej kampanii Premier League. Haaland już w swoim pierwszym sezonie na Wyspach przebił osiągnięcie Alana Shearera oraz Andy'ego Cole'a. A przecież wynik może jeszcze wyśrubować.

Wynik meczu w 85. minucie ustalił Phil Foden. Reprezentant Anglii uderzył z szesnastu metrów, a piłka zaliczyła rykoszet, który kompletnie zmylił Fabiańskiego.

Trwa kapitalna seria City

Drużyna Pepa Guardioli zanotowała dziewiąte zwycięstwo z rzędu i powróciła na fotel lidera Premier League. O punkt wyprzedza Arsenal mając o jeden mecz rozegrany mniej. W najbliższą sobotę podejmie zagrożone spadkiem Leeds United. Z kolei "Kanonierzy" dzień później zmierzą się na wyjeździe z zamykającym podium Newcastle United.

Manchester City - West Ham United 3:0

Bramki: Nathan Ake 50, Erling Haaland 70, Phil Foden 85

Manchester City: Stefan Ortega - Kyle Walker, Ruben Dias, Nathan Ake (77 Manuel Akanji) - Riyad Mahrez, John Stones, Rodri (90+1 Kalvin Phillips), Julian Alvarez (77 Phil Foden), Jack Grealish, Bernardo Silva - Erling Haaland.

West Ham United: Łukasz Fabiański - Vladimir Coufal (62 Ben Johnson), Angelo Ogbonna, Thilo Kehrer, Aaron Cresswell - Jarrod Bowen (79 Said Benrahma), Lucas Paqueta, Flynn Downes, Pablo Fornals, Emerson - Michail Antonio (68 Danny Ings).