MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Niezapomniana noc dla reprezentacji Gruzji. Debiutant zagra w fazie pucharowej Euro 2024

Bartosz Głąb
Chwicza Kwaracchelia (Gruzja) strzelił gola Portugalii na Euro 2024.
Chwicza Kwaracchelia (Gruzja) strzelił gola Portugalii na Euro 2024. PAP / EPA
Kolejna cudowna i historyczna noc dla piłkarskiej Gruzji miała miejsce w środę, 26 czerwca. Reprezentacja w tym roku zadebiutowała na mistrzostwach Europy, a w decydującym meczu o awansie do fazy pucharowej Euro 2024 sensacyjnie pokonała Portugalię 2:0. Bohaterami zespołu zostali Chwicza Kwaracchelia i Georges Mikautadze, którzy strzelili po golu.

Gruzini rozpoczęli jak ze snów. Chwicza Kwaracchelia zaskoczył Portugalię

Spotkanie na Veltins Arena w Gelsenkirchen świetnie rozpoczęło się dla Gruzinów. Już w 2. minucie po stracie w środku pola Antonio Silvy, z piłką w stronę pola karnego Portugalii popędził Georges Mikautadze, zagrał do Chwiczy Kwaracchelii, a ten precyzyjnym uderzeniem - wprawił w ekstazę gruzińskich kibiców.

Portugalia rzuciła się do ataku, ale nie potrafiła przełamać defensywy świetnie dysponowanego rywala. Cristiano Ronaldo kilkukrotnie próbował zaskoczyć Gruzinów, ale jego bezradność powodowała frustrację, a w konsekwencji poskutkowała żółtą kartką. Tuż przed przerwą ukarany przez arbitra za dyskusję został także Pedro Neto.

Sfrustrowany Cristiano Ronaldo (Portugalia) ukarany żółtą kartką w meczu z Gruzją na Euro 2024. PAP / EPA

Cudowna noc dla Gruzji. Historyczny awans do fazy pucharowej Euro 2024

Na początku drugiej połowy portugalski gwiazdor był bliski wyrównania, ale będąc w polu bramkowym - trafił wprost w rywala. Portugalia "biła głową w mur", a w 56. minucie Gruzja wyprowadziła kolejną zabójczą akcję. Otar Kitejszwili wpadł w pole karne rywala, gdzie został powalony przez Antonio Silvę. Szwajcarski arbiter Sandro Schärer po konsultacji z VAR zdecydował się podyktować rzut karny. "Jedenastkę" pewnie wykorzystał Georges Mikautadze.

Mimo ogromnych starań, Portugalia nie była w stanie przełamać gruzińskiej defensywy. Gdy sędzia zagwizdał po raz ostatni, stało się jasne, że debiutująca na mistrzostwach Europy reprezentacja Gruzji sensacyjnie wyszła z grupy. Awans z tej grupy zaliczyła także Turcja, która w równoległym meczu wygrała z Czechami 2:1.

W 1/8 finału Gruzja zagra w niedzielę, 30 czerwca z Hiszpanią w Kolonii, natomiast Portugalia dzień później podejmie we Frankfurcie Słowenię.