Piłkarze LOTTO Ekstraklasy w eliminacjach MME 2017 [RAPORT, WIDEO]

Kaja Krasnodębska
Bence Mervo błysnął w reprezentacji Węgier
Bence Mervo błysnął w reprezentacji Węgier Fot. Lukasz Kaczanowski/Kurier Lubelski/Polska Press
Podczas przerwy od ekstraklasowych rozgrywek swoje zgrupowania miały nie tylko reprezentacje A, które przygotowują się lub walczą w eliminacjach Mistrzostw Świata w 2018, ale także młodzieżowe kadry. Najlepsi zawodnicy urodzeni w 1994 roku i później walczą o udział w Mistrzostwach Europy swojej kategorii wiekowej, które odbędą się za rok w Polsce. Powołania na kolejne eliminacyjne mecze otrzymali także zawodnicy na co dzień występujący na naszych boiskach. Jak sobie poradzili?

Vanja Milinković Savić (Lechia Gdańsk) – mimo, że w Lechii ostatnimi czasy utracił miejsce między słupkami, o plac w reprezentacji Serbii nie musi się obawiać. Zagrał w obu spotkaniach swego kraju, które odbyły się w ostatnich dniach. Najpierw, w sobotę razem ze swoimi kolegami zremisował 1-1 z Włochami, by we wtorek po meczu walki pokonać 3-2 Irlandię Północną. W rezultacie po 8 meczach młodzi Serbowie zajmują drugą pozycję z tabeli grupy 2 i wciąż mają spore szanse na awans do przyszłorocznego turnieju.

Milen Gamakov (Lechia Gdańsk) – urodzony w 1994 roku pomocnik jest jednym z podstawowych graczy swojej reprezentacji. W eliminacjach do Młodzieżowych Mistrzostw Europy wystąpił w prawie każdym meczu swojego zespołu. Również i tym razem pojawił się na murawie. W wygranym przez Bułgarów starciu z Armenią 1-0 rozegrał pełne dziewięćdziesiąt minut.

Vladislavs Gutkovskis (Bruk Bet Termalica) – gdy nie trenuje w malutkiej Niecieczy, razem ze swoją reprezentacją walczy w kolejnych międzynarodowych starciach. W ramach aktualnych eliminacji wystąpił w każdym kolejnym spotkaniu, zawsze zaczynając grę od pierwszej minuty. Nie inaczej podczas ostatniego zgrupowania. Nie zdołał jednak wspomóc swojej kadry – napastnik nie zdobył ani bramki, a jego zespół najpierw uległ 0-2 Mołdawii, by później zremisować z Czarnogórą.

Tamas Vestenicky (Cracovia) – Słowacja, mając na swym koncie 15 punktów, piastuje pozycję lidera grupy 8, a piłkarz Cracovii wystąpił w obu starciach podczas tego wrześniowego zgrupowania. W pierwszym z nich, sparingu z rówieśnikami z Niemiec, pojawił się na murawie w przerwie, natomiast w meczu o stawkę, rozgrywanym w ramach eliminacji wyjazdowym meczu z Cyprem, na boisku spędził minutę. Słowacja pewnie zwyciężyła 3-0 czym potwierdziła swoje ambicje do startu w turnieju.

Bence Mervo (Śląsk Wrocław) – 21-latek na co dzień występujący w Śląsku Wrocław zdobył dwie bramki w ostatnim starciu eliminacji. Jego Węgry pokonały Liechtenstein 4-0, a napastnik miał w tym spory udział, aż dwukrotnie pokonując golkipera rywali. We wtorek jego reprezentacja rozegrała natomiast towarzyskie spotkanie z Polakami, lecz selekcjoner Michael Boris zdecydował się oszczędzić grającego w Ekstraklasie zawodnika.

Piłkarze do wzięcia za darmo. Kto nie ma kontraktu?