Pojedynek piłkarzy w meczu Czechy - Portugalia: Ronaldo kontra Jiracek

Wojciech Maćczak
W pierwszym ćwierćfinale Euro 2012 Portugalia pokonała reprezentację Czech 1:0. W tym pojedynku pod lupę wzięliśmy skrzydłowych obu drużyn: Cristiano Ronaldo i Petra Jiracka. Zwycięzca tego pojedynku mógł być tylko jeden – zawodnik Realu Madryt.

Pod nieobecność kontuzjowanego Tomasza Rosickiego 26-letni Jiracek stał się pierwszoplanową postacią w reprezentacji Czech. Zawodnik VfL Wolfsburg zdobył dwie bramki w fazie grupowej – w spotkaniu przeciwko Grecji oraz w decydującym o awansie do ćwierćfinału meczu z Polską. W meczu z Portugalią prawoskrzydłowy Czechów jednak nie spisał się już tak dobrze. Miał kilka sytuacji, ale przez większą część meczu był niewidoczny na boisku. W ósmej minucie ładnie wszedł w pole karne rywala i próbował dośrodkować, ale wywalczył tylko rzut rożny. W 19. minucie dośrodkowanie Jiracka trafiło już pod portugalską bramkę, ale po raz kolejny skończyło się tylko kornerem. Jeszcze w 80. minucie czeski pomocnik po raz kolejny próbował zagrozić bramce rywala – jego dośrodkowanie złapał Rui Patricio.

Ponadto Jiracek – z różnym wynikiem – ścierał się z lewym obrońcą reprezentacji Portugalii – Fabio Coentrao. W 26. minucie zawodnik Realu Madryt świetnie ograł rywala na boku pola karnego, ale nie zdołał skutecznie dośrodkować. W 30. minucie Jiracek schodził do środka boiska, szukając pozycji do oddania strzału, ale skutecznie przeszkodził mu Coentrao. Ale na przykład w 48. minucie górą był Czech, świetnie powstrzymując rywala na prawej stronie boiska.

Dużo lepiej niż Jiracek spisał się jednak w tym meczu Cristiano Ronaldo. Widać, że CR7 z każdym meczem gra coraz lepiej i sprawia mnóstwo problemów obronie rywala. W 25. minucie po odegraniu Joao Moutinho zawodnik Realu Madryt znalazł się w sytuacji sam na sam z Petrem Cechem, ale pojedynek wygrał golkiper Chelsea. W 33. minucie Portugalczyk próbował strzału przewrotką – uderzył niecelnie. Chwilę później huknął z wolnego z 30 metrów i również nie trafił do bramki. Jeszcze w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie Ronaldo świetnie ograł Machala Kadleca i strzelił w słupek.

Po przerwie gwiazdor reprezentacji Portugalii nie zwalniał tempa. W 49. minucie po raz drugi trafił w słupek, tym razem z rzutu wolnego. W 56. minucie po dograniu Raula Meirelesa Ronaldo nie trafił czysto w piłkę i ta poszybowała nad bramką Cecha. CR7 wreszcie dopiął swego w 81. minucie – po dośrodkowaniu Moutinho strzałem głową nie dał szans bramkarzowi rywala na obronę.

Zwycięzca pojedynku: Cristiano Ronaldo.

Innego werdyktu być nie może. Portugalczyk poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa i pokazał, jak ważny element zespołu stanowi. Jiracek zaliczył udane spotkania z Grecją i Polską, ale tym razem był tylko tłem dla rywala.