Polska przegrała z Francją 0:1. Skuteczność na bakier

Daniel Kawczyński, Bartek Szura
Na stadionie Legii w Warszawie kadra Franciszka Smudy przegrała z Francją 0:1. Polacy nie mieli szczęścia, bo gol padł po trafieniu samobójczym, a mimo kilku niezłych okazji sami nie mogli sforsować defensywy "Trójkolorowych".

Spotkanie z jednokrotnymi Mistrzami Świata przyciągnęło na stadion Legii Warszawa tłumy kibiców, którzy postanowili wspomóc rodaków dopingiem i ocenić w jakiej dyspozycji znajdują się na rok przed Euro 2012. Ten ostatni aspekt był najważniejszy . Fajerwerków wcale nie ma, a przed podopiecznymi Franciszka Smudy jeszcze wiele pracy, aczkolwiek da się zauważyć pewien postęp. Pewnie obsadzona jest już chyba pozycja bramkarza. Wojciech Szczęsny pożytecznie spędził sezon w Arsenalu, a dzisiejszy mecz tylko to podkreślił. Wychowanek Legii wielokrotnie ratował z opresji i spisywał się na miarę klasy światowej.

Nie brakuje ambicji i walki, ale z taką grą o niespodziankę na Euro będzie ciężko. Ciągle pojawiają się poważnie dziury w obronie, w ataku nie ma skuteczności, a osamotniony Robert Lewandowski nie może być jedynym egzekutorem. Zastanawiać może również czemu trener Smuda długo zwleka ze zmianami podczas, gdy jego podopieczni biegają na boisku wyczerpani.

Mecz rozpoczął się obiecująco. W 10.minucie Robert Lewandowski minął się z piłką po podaniu Adriana Mierzejewskiego. Francja nie ustępowała i nałożyła pressing na naszej połowie, co dało parę sytuacji. Świetnie między słupkami grał Wojciech Szczęsny. Niestety w 12.minucie musiał skapitulować za sprawą…Tomasza Jodłowca. Obrońca Polonii Warszawa niepotrzebnie przeciął głową, uderzenie Charlesa N’Zongbi, czym zmienił tor lotu piłki, całkowicie zaskakując bramkarza Arsenalu, który przecież mógł spokojnie łapać.

Po stracie gola „biało-czerwoni” chcieli szybko wyrównać po dynamicznych kontrach. Było ich wiele, ale na przeszkodzie stawała francuska defensywa, która wspaniale kryła Lewandowskiego i nie pozwala na oddanie strzału. W końcówce pierwszej części strzał rozpaczy Mierzejewskiego minął światło bramki.

Na drugą połowę trener Franciszek Smuda nie zdecydował się na zmiany. Jego podopieczni byli zmęczeni zbyt częstą walką o odzyskanie piłki, co przeciwnik starał się wykorzystać. Z dystansu próbowali zaskoczyć Mathieu Valabuena i N’Zongbia, ale świetnie interweniował Szczęsny. Polacy znaleźli jednak siłę do walki. W 63.minucie Lewandowski uciekł Ericowi Abidalowi i minimalnie chybił z 16 metrów. Francuzi odpowiedzieli w 74.minucie, a sam na sam był Guillaume Hoarau, lecz Szczęsny pewnie wyszedł z bramki i zablokował rywala. 60 sekund później Cedric Carrasso był w opałach za sprawą Lewandowskiego, niestety Francuzi zażegnali zagrożenie.

W 79.minucie selekcjoner Polaków wreszcie dokonał pierwszej zmiany, a Mierzejewskiego zastąpił Adam Matuszczyk.

Polska

0:1

Francja

Mecz towarzyski

czwartek, 9-06-2011, godz. 21:00

Bramka: Tomasz Jodłowiec 12' (sam)

Żółte kartki: Ludovic Obraniak (Polska), Patrice Evra, Eric Abidal (Francja). Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia). Widzów: ok. 25 000.

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Grzegorz Wojtkowiak, Tomasz Jodłowiec, Jakub Wawrzyniak - Jakub Błaszczykowski (87-Paweł Brożek), Rafał Murawski, Dariusz Dudka, Adrian Mierzejewski (79-Adam Matuszczyk) - Ludovic Obraniak (88-Szymon Pawłowski) - Robert Lewandowski

Francja: Cedric Carrasso - Bacary Sagna, Younes Kaboul (27-Adil Rami), Eric Abidal, Patrice Evra - Charles N'Zogbia (74-Loic Remy), Alou Diarra (46-Yann M'Vila), Yohan Cabaye (46-Abou Diaby), Marvin Martin, Matheiu Valbuena (73-Florent Malouda) - Guillaume Hoarau (78-Kevin Gameiro)

ZAPIS NASZEJ RELACJI LIVE!

20:57 hymny obu Państw rozbrzmiewają na stadionie Legii
20:58 Powitanie kapitanów
1' rozpoczynają Francuzi
2' Spokojny początek Polaków, pierwsza akcja Lewandowskiego ale radzi sobie Diarra
4' Francuzi próbowali wyprowadzić piłkę ale Polacy są niezwykle skoncentrowani co kończy się przejęciem piłki
5' Hoarau próbował zaskoczyć Szczęsnego ale młody polski bramkarz sobie poradził
6' Błaszczykowski niedokładnie zagrywa do Lewandowskiego. Szkoda, była to znakomita szansa.
7' Obraniak zagrywa w pole karne, tuż przed bramką Francji Lewandowski nie dochodzi do piłki
8' Jodłowiec nie poradził sobie z Hoarau ale Wojciech Szczęsny odważnym wyjściem łapie piłkę
9' Piękne dośrodkowanie Mierzejewskiego ale Robert Lewandowski nie dochodzi do piłki, znów było groźnie!!
12'**Gol! Tomasz Jodłowiec po uderzeniu N'Zogbi kieruje piłkę do siatki Wojciecha Szczęsnego13'Polacy próbują szybko wyrównać ale Błaszczykowski powstrzymany przed polem karnym 14' Polacy grali ale to Francja z dużą dozą szczęścia strzeliła bramkę. 15' Na boisku leży Piszczek, potrzebna pomoc służb medycznych 17' Francuzi zaczynają kontrować. Valbuena jednak zatrzymany przez naszych obrońców 19' Polacy cofnięci na własnej połowie a Francuzi spokojnie rozgrywają piłkę. Role się niespodziewanie odwróciły. 21' Mierzejewski ładnie zagrywa w pole karne ale Lewandowski sam przeciwko trójce rywali nie dał rady. Rzut rożny 22' Niewiele brakowało aby Tomasz Jodłowiec trafił do właściwej bramki. 24' Doping na Legii słyszalny, ale teraz Francja zdecydowanie ma więcej z gry. 25' Na spalonym ten, który wypracował bramkę dla Francji 27'**Kaboul opuszcza boisko z powodu lekkiego urazu. Zastępuje go Rami.
28' Błaszczykowski, Lewandowski, Mierzejewski ale Polacy za bardzo kombinują zamiast uderzać i ostatecznie Diarra wybija piłkę.
30' Pół godziny za nami. Do momentu straty gola Polacy byli stroną przeważającą. Teraz to Francja ma więcej z gry a Polacy czyhają na okazję do kontry.
32' Dośrodkowanie Sagny spokojnie łapie Szczęsny od razu podając do Błaszczykowskiego, który jednak przegrywa pojedynek biegowy z obrońcą.
34' Rzut wolny dla Francji z niebezpiecznej odległości od bramki. Polacy jednak wyjaśniają.
35'Hoarau niebezpiecznie zahaczył Szczęsnego ale nasz bramkarz szybko wstał
37' Czy Polacy zdążą wyrównać przed przerwą?
39' Kolejny rzut rożny dla Polski. Nasza drużyna ma zdecydowanie za małą siłę ognia. Ktoś musi wspierać Lewandowskiego.
41' Nie strzelimy bramki, jeżeli po dośrodkowaniu Błaszczykowskiego w pole karne gości obok Lewandowskiego będzie czterech Francuzów.
42' Żółtymi kartkami obdarowani Patrick Evra i Ludovic Obraniak.
44' Błaszczykowski do Obraniaka ten podaje do Piszczka "na pamięć" ale Evra uprzedza Polaka.
45' Mierzejewski z dystansu tuż obok bramki
45' Sędzia kończy pierwszą połowę. W drugich 45 minutach zdecydowanie musimy poprawić skuteczność. PRZERWA
46' Drugą połowę rozpoczynają Polacy. A w reprezentacji Francji dwie zmiany od początku drugiej części.
47' Druga połowa rozpoczyna się podobnie jak zakończyła się pierwsza. To Francja dominuje i po rzucie rożnym groźnie pod bramką Szczęsnego.
50' Brzydko Patricka Evrę fauluje Mierzejewski. Służby medyczne na boisku
51' Obraniak nie opanował piłki przypadkowo odbitej od jednego z Francuzów. Szkoda, była dobra szansa na zagrożenie pod bramką nudzącego się golkipera z Francji.
53' Valbuena jak na treningu podbija sobie piłkę w naszym polu karnym ale ostatecznie zawodnik zespołu Blanca uderza nad poprzeczką.
55' Lewandowski wyjeżdża z piłką poza boczną linię boiska. A teraz faulowany Jakub Błaszczykowski.
57'**Trenerze czas na zmiany! Polacy miotają się w środkowej strefie boiska a Francuzi spokojnie kontrolują grę. 58' Valbuena uderza z 16 metrów ale pewnie łapie piłkę Szczęsny 60' Polski bramkarz łapie piłkę na raty po zagraniu z wolnego 61' Genialnie Abidal zatrzymuje w groźnej akcji Polaków 62' Francja dominuje na boisku. 63'**MEGA OKAZJA LEWANDOWSKIEGO. BARDZO GROŹNE UDERZENIE SNAJPERA BORUSSI MINIMALNIE PRZELATUJE OBOK SŁUPKA
64' Szczęsny broni w 100% sytuacji dla gości. Polacy są coraz słabsi.
66' Błaszczykowski uderza bardzooo niecelnie.
67'"Wszyscy wstają i śpiewają" niesie się po Łazienkowskiej
69' Mierzejewski kopnięty w głowę przez Evrę.
71' Abidal brzydko fauluje Obraniaka i ogląda żółtą kartkę.
72' Zamieszanie w polu karnym Francji owocuje kolejnym rzutem rożnym
72' Mierzejewski, Obraniak przed szansą na wyrównanie. Jednak Francuzi sobie radzą.
73' W zespole Francji kolejne dwie zmiany a w naszej drużynie dalej nic. Czyżbyśmy bronili tego "korzystnego" rezultatu?
74' Szczęsny ratuje nas od straty bramki w sytuacji sam na sam. Po kontrze przed szansą Polacy ale Lewandowski dziś jest bardzo nieskuteczny. Czemu nie wejdzie Brożek?
77' Chwila spokoju i ciszy przy Łazienkowskiej. Kibice zbierają siły na ostatnie 10 minut.
78' Mierzejewski schodzi wchodzi Matuszczyk. Dwie zmiany w reprezentacji Francji także.
80' Malouda w polu karnym Szczęsnego zagrywa niedokładnie do kolegi z zespołu
82'**Kapitalnie broni Szczęsny uderzenie głową Ramiego84'Adam Matuszczyk w końcu zatrudnia bramkarza Francji. 86' Nudna końcówka tego pojedynku. Paweł Brożek dalej za linią boczną 87' Nazywany drugim Zidane Martin ładnie kopnął piłkę z 18 metrów ale nad bramką Szczęsnego. A na boisku Paweł Brożek. 88' Obraniak schodzi na boisku Pawłowski 89' Lewandowski do Brożka ale gracz Borussii zbyt mocno podaje do byłego zawodnika Wisły 90' 180 sekund doliczone 90'+3** Sędzia kończy mecz. Przegrywamy z Francją 0:1. Za uwagę i śledzenie tej nietypowej relacji live dziękuje Szura Bartłomiej.