Przypominamy ostatnie Mistrzostwa Europy! Dziś HISZPANIA i GRUPA D!

Sebastian Kuśpik
Zlatan Ibrahimović (Szwecja) w pojedynku z greckim kolosem - Sotirisem Kyrgiakosem UEFA.com
Dziś kończymy historyczny przegląd fazy grupowej austriackio-szwajcarskiego EURO 2008. Znamy już ćwierćfinalistów z grupy A (Portugalia i Turcja) i wiemy, jak na ostatnich Mistrzostwach Starego Kontynentu (nie)radzili sobie Polacy (awans Chorwacji i Niemiec). Wczoraj prześledziliśmy rozgrywki w grupie C czyli „śmierci”. Dziś więc czas na kolejnych wielkich faworytów – Hiszpanię i grupę D.

Podopieczni Luisa Aragonesa trafili do jednej grupy ze Szwedami, Rosjanami i Grekami. Pierwsze miejsce było więc dla nich niemal zarezerwowane, a o drugie bój mieli stoczyć zawodnicy Larsa Lagerbacka (Szwecja) i Guusa Hiddinka (Rosja).

10 czerwca na murawę stadionu Tivoli Neu w Innsbrucku wyszli Hiszpanie i Rosjanie. Mecz niemal „do jednej bramki” zakończył się pewnym i wysokim zwycięstem La Furia Roja, 4:1. Cudowną, kapitalną formą strzelcką błysnął David Villa, który zdobywając hat-tricka stał się siódmym piłkarzem w histrorii EURO, któremu udała się ta sztuka. Snajper Valencii już przed przerwą dwukrotnie umieścił piłkę w siatce (20’, 44’), a na kwadrans przed ostatnim gwizdkiem Pana Konrada Plautza po raz trzeci pokonał Igora Akinfeeva. W 86 minucie honor rosyjskiej piłki próbował ratować Roman Pavlyuchenko, ale w doliczonym czasie gry ekipę Guusa Hiddinka pogrążył Cesc Fabregas.

W drugim tego dnia spotkaniu Grecy, obrońcy tytułu z 2004 roku, podejmowali Szwecję. Otto-Heinz Rehhagel w dużej mierze oparł kadrę na zawodnikach, którzy wygrali portugalskie EURO. W meczu ze Szwecją wszystko wyglądało jeszcze całkiem nieźle, bowiem to Grecy przeważali i stwarzali sobie więcej sytuacji. Piłkarze Larsa Lagerbacka oddali w całym meczu tylko trzy strzały na bramkę Nikopolidisa, ale aż dwa z nich znalazły drogę do siatki. W 67 minucie pierwszego gola zdobył Zlatan Ibrahimović, a 5 minut później wynik spotkania ustalił Per Hansson i Szwedzi wykonali plan minimum, jakim było pokonanie Greków w pierwszym grupowym spotkaniu.

Roman Pavlyuchenko (Rosja) dośrodkowuje w pole karne. Po prawej stronie Angelos Basinas (nr 6) i Vassilis Torossidis (nr 15) UEFA.com

Po czterech dniach przerwy grupa D rozgrywała drugą kolejkę spotkań. Na pierwszy ogień poszli Szwedzi, którzy w Innsbrucku podejmowali Hiszpanię. Przewaga La Furia Roja była przytłaczająca. 10 strzałów na bramkę przy ledwie dwóch Szwecji mówi samo za siebie. Piłkarze Lagerbacka byli jednak niezwykle blisko remisu. Wynik meczu otworzyli, zgodnie z planem, Hiszpanie, dla których w 15 minucie trafił Fernando Torres. Jeszcze przed przerwą (34’) odpowiedział Zlatan Ibrahimović i do szatni obie ekipy schodziły przy wyniku remisowym. Hiszpania długo męczyła się z drużyną Blagult i dopiero w 92 minucie spotkania zwycięstwo faworytom zapewnił David Villa, zdobywając swoją czwartą bramkę na austriacko-szwajcarskim turnieju.

Daniel Guiza (Hiszpania)zdobywa zwycięskiego gola w meczu z Grekami.
Daniel Guiza (Hiszpania)zdobywa zwycięskiego gola w meczu z Grekami. UEFA.com

Po ciężkiej porażce z Hiszpanią do życia musiała wrócić Rosja. Na rozkładzie miała jednak mecz z ciągle aktualnymi Mistrzami Europy, Grekami. I znów piłkarze Otto Rehhagela nie byli drużyną gorszą. Oddali wprawdzie mniej strzałów na bramkę Akinfeeva, ale za to więcej celnych. Na nic to się jednak zdało, gdyż to Rosjanom udało się umieścić piłkę w siatce. Sztuki tej dokonał w 33 minucie Konstantin Zyryanov, grający na codzień w barwach Zenita Sankt Petersburg. Drużyna Guusa Hiddinka o awans do ćwierćfinału miała więc walczyć w bezpośrednim meczu ze Szwecją.

Załamani Szwedzi tuż przegranym meczu z Rosją i odpadnięciu z EURO 2008.
Załamani Szwedzi tuż przegranym meczu z Rosją i odpadnięciu z EURO 2008. UEFA.com

18 czerwca zakończyły się rozgrywki grupowe na EURO 2008. Spotkanie Grecji z Hiszpanią nie miało już absolutnie żadnego znaczenia dla obu zespołów, więc trener Aragones zmienił aż 10 piłkarzy w porównaniu do spotkania ze Szwedami (od pierwszych minut zagrał Andres Iniesta). Dla Mistrzów Europy z 2004 roku pierwszą i jedyną bramkę na turnieju w Austrii i Szwajcarii zdobył w 42 minucie Angelos Charisteas. Nie dało to jednak Grekom choćby punktu w starciu z La Furia Roja, bowiem najpierw w 61 minucie wyrównał Ruben de la Red, a w samej końcówce meczu (88’) zwycięstwo Hiszpanom zapewnił Daniel Guiza.

To, co najważniejsze w grupie D, działo się tego dnia na Tivoli Neu w Innsbrucku, gdzie Rosja podejmowała Szwecję. Sytuacja była jasna i klarowna – zwycięzca gra dalej, a przegrany wraca do domu. Bezbarwny tego dnia Ibrahimović nie był w stanie zmusić do kapitulacji Akinfeeva. Podobnie Henka Larsson - szwedzkie działa strzelały na oślep. W przeciwieństwie do Rosjan - jeszcze przed przerwą wynik meczu otworzył Roman Pavlyuchenko (24 minuta), a pięć minut po przerwie ekipę Dicka Advocata do ćwierćfinału znacznie przybliżył Andrey Arshavin. Trener Lagerback postawił wszystko na jedną kartę – zdjął z boiska obrońcę, Mikael Nilssona, i wprowadził trzeciego napastnika, Markusa Allbacka, ale na niewiele się to zdało. Rosjanie spokojnie utrzymali dwubramkowe prowadzenie i zapewnili sobie awans do dalszej fazy turnieju.

Komplet wyników w grupie D

10.06.2008
Innsbruck, Hiszpania 4-1 Rosja
20’, 44’, 75’ Villa, 90+1’ Fabregas – 86’ Pavlyuchenko
Salzburg, Grecja 0-2 Szwecja
67' Ibrahimović, 72’ Hansson

14.06.2008
Innsbruck , Szwecja 1-2 Hiszpania
34' Ibrahimović - 15' Torres, 90+2’ Villa
Salzburg, Gracja 0-1 Rosja
33’ Zyryanov

18.06.2008
Salzburg, Grecja 1-2 Hiszpania
42’ Charisteas – 61’ de la Red, 88’ Guiza
Innsbruck Rosja 2-0 Szwecja
24’ Pavlyuchenko, 50’ Arshavin