Przypominamy ostatnie Mistrzostwa Europy! Dziś POLSKA i GRUPA B!

Sebastian Kuśpik
Lukas Podolski po zdobyciu pierwszego gola w meczu przeciwko Polsce.
Lukas Podolski po zdobyciu pierwszego gola w meczu przeciwko Polsce. UEFA.com
Kontynuujemy naszą podróż do przeszłości i przypominamy EURO 2008 na boiskach Austrii i Szwajcarii. Wczoraj śledziliśmy spokojne poczynania Portugalczyków i niesamowite okoliczności wyjścia z grupy A Turków, a dziś prześlidzimy, jak w grupie B radzili sobie, albo raczej nie radzili, Polacy!

8. czerwca na Ernst-Happel-Stadion w Wiedniu współgospodarze Mistrzostw, Austriacy, podejmowali prowadzoną przez Slavena Bilicia Chorwację. W całym spotkaniu Chorwaci oddali jeden jedyny celny strzał na bramkę. Jego autorem był Luka Modrić, który w 4 minucie pokonał z rzutu karnego Jurgena Macho. Niesieni dopingiem swoich kibiców Austriacy starali się doprowadzić do wyrównania, ale Stipe Pletikosa ani razu nie dał się zaskoczyć i pierwszy mecz na EURO 2008 podopiecznych Josefa Hickersbergera zakończył się porażką, 0:1.

Wieczorem na płytę stadionu w Klagenfurcie wyszli Niemy i Polacy. Leo Beenhakker nie znalazł niestety recepty na do bólu skutecznych rywali. Mimo nienajgorszej gry w dwóch kluczowych momentach zdecydowanie zbyt dużo wolnego miejsca pozostawiono Lukasowi Podolskiemu i urodzony w Gliwicach napastnik reprezentacji Niemiec dwukrotnie zaskoczył Artura Boruca (20’, 72’). Dodać w tym miejscu trzeba, że urodzony w naszym kraju Podolski nie cieszył się ze zdobytych bramek.

Darijo Srna pakuje piłkę do niemieckiej bramki.
Darijo Srna pakuje piłkę do niemieckiej bramki. UEFA.com

Biało-czerwoni wystąpili w następującym składzie:
Boruc – Wasilewski, Bąk, Żewłakow, Golański (75’ Saganowski) – Łobodziński (65’ Piszczek), M. Lewandowski, Dudka, Krzynówek – Smolarek, Żurawski (46’ Roger).

Cztery dni później, 12. czerwca, na stadionie Wörthersee w Klagenfurcie byliśmy świadkami pierwszej wielkiej sensacji. Świetnie poukładani przez Slavena Bilicia Chorwaci rozprawili się bowiem z faworyzowanymi Niemcami, pokonując ich 2:1. Prowadzenie gospodarzom tamtego spotkania dał Darijo Srna w 24 minucie meczu. Wynik na 2:0 podwyższył w 62 minucie wtedy jeszcze gracz Hamburgera SV, Ivica Olić. Zawodnikom Joachima Lowa niewiele tego dnia wychodziło. Do walki próbował poderwać kolegów Lukas Podolski, który w 79 minucie zdobył swojego trzeciego na EURO 2008 gola, ale na niewiele się to zdało. Wygrywając z Niemcami Chorwaci zapewnili sobie awans do ćwierćfinału, a nasi zachodni sąsiedzi mecz „o wszystko” mieli rozegrać kilka dni później z Austriakami.

Ivica Vastic cieszy się z wyrównującej bramki w meczu z Polską.
Ivica Vastic cieszy się z wyrównującej bramki w meczu z Polską. UEFA.com

Polacy w drugiej kolejce spotkać podejmowani byli właśnie przez współgospodarzy EURO. Swojego pierwszego historycznego gola na Mistrzostwach Starego Kontynentu zdobył w 30 minucie... Brazylijczyk, Roger Guerreiro, który tuż przed mistrzostwami otrzymał polski paszport. Jak wykazały później powrótki, mieliśmy w tej sytuacji dużo szczęścia, bowiem piłkarz warszawskiej Legii był na pozycji spalonej. Co otrzymaliśmy od sędziów przed przerwą, zabrano nam, zdaniem milionów Polaków, w doliczonym czasie gry drugiej połowy, gdy Pan Howard Webb podyktował chyba najsłynniejszy przeciwko Polsce rzut karny, który na bramkę zamienił doświadczony Ivica Vastic. A biało-czerwoni mogli już praktycznie pakować walizki...

Gyorgy Garics (Austria) walczy o piłkę z Torstenem Fringsem (Niemcy).
Gyorgy Garics (Austria) walczy o piłkę z Torstenem Fringsem (Niemcy). UEFA.com

Skład Polski w meczu z Austrią:
Boruc – Wasilewski, Bąk, Żewłakow, Jop (46’ Golański) – Roger Guerreiro (85’ Rafał Murawski), M. Lewandowski, Dudka, Krzynówek – Smolarek, Saganowski (83’ Łobodziński).

16. czerwca na stadionie Ernsta Happela w Wiedniu współgospodarze EURO walczyli z Niemcami. Zwycięstwo piłkarzy Josefa Hickersbergera dałoby im awans (chyba, że Polska pokonałaby Chorwację...), więc mobilizacja w austriackich szeregach była ogromna. Odpowiedzialność za dalszą przygodę Niemców na austriacko-szwajcarskich boiskach wziął na swoje barki Michael Ballack, który, jak na prawdziwego kapitana przystało, zapewnił swojej drużynie awans do ćwierćfinału. Jedynego gola lider niemieckiej drugiej linii zdobył w 49. minucie spotkania.

Ostry atak Chorwata, Ivana Klasnicia, na nogę Dariusza Dudki.
Ostry atak Chorwata, Ivana Klasnicia, na nogę Dariusza Dudki. UEFA.com

Znając już wynik spotkania rozgrywanego w Wiedniu Polacy bez większego ciśnienia przystępowali do meczu z pewnymi awansu Chorwatami. Stało się bowiem jasne, że jest to już tylko mecz „o honor”. Na ławce rezerwowych trener Bilić posadził m.in. Pletikose, Simunicia, Corluke, Srne, Kranjcara, Kovaca, Olicia i Modricia, ale honoru i tak nie uratowaliśmy, bowiem w swoim pierwszym występie na EURO 2008 do siatki trafił Ivan Klasnić (53. minuta), zapewniając Chorwatom komplet zwycięstw w fazie grupowej.

Polska w ostatnim meczu na EURO 2008 zagrała w następującym składzie:
Boruc – Wasilewski, M. Lewandowski (46’ Kokoszka), Żewłakow, Wawrzyniak – Roger Guerreiro, R. Murawski, Dudka, Krzynówek – Saganowski (69’ Zahorski), Łobodziński (55’ Smolarek).

Komplet wyników w grupie B

08.06.2008
Wiedeń, Austria 0-1 Chorwacja
4' (k) Modrić
Klagenfurt, Niemcy 2-0 Polska
20', 72' Podolski

12.06.2008
Klagenfurt, Chorwacja 2-1 Niemcy
24' Srna, 62’ Olić - 79' Podolski
Wiedeń, Austria 1-1 Polska
90+2’ (k) Vastic – 30’ Guerreiro