Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słonowiowej i RPA uzupełnili stawkę półfinałów. Kuriozalne karne

OPRAC.:
Bartosz Głąb
Puchar Narodów Afryki, mecz Mali - Wybrzeże Kości Słoniowej
Puchar Narodów Afryki, mecz Mali - Wybrzeże Kości Słoniowej PAP/EPA
Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej i RPA awansowały po zaciętych meczach do półfinałów turnieju. Gospodarze, czyli Iworyjczycy pokonali po dogrywce Mali 2:1, a ekipa "Bafana Bafana" wygrała w konkursie jedenastek z Republiką Zielonego Przylądka 2:1, wcześniej bramki nie padły.

Puchar Narodów Afryki. Mali - Wybrzeże Kości Słoniowej 1:1, 1:2 pd.

Malijczycy rzucili się na gospodarza turnieju, ale początek meczu mieli fatalny. Najpierw arbiter nie podyktował ewidentnego dla nich rzutu karnego, a chwilę później, jak już "Orły" rzut karny otrzymały, nie wykorzystał go Adama Traore. Przed przerwą sytuacja Wybrzeża Kości Słoniowej wyraźnie się skomplikowała. Odilon Kossounou otrzymał drugą żółtą kartkę i musiał opuścić boisko.

Było wiadomo, że Mali w drugiej połowie zaatakuje jeszcze mocniej, by wygrać ten mecz, zwłaszcza że rywal im to ułatwił. Prowadzenie objęli w 71. minucie. Do bramki "Słoni" trafił Dorgeles Nene, oddając przepiękny strzał z dystansu. Zdjął pajęczynkę niemal z samego okienka bramki rywali.

Gdy wydawało się, że mecz zakończy się skromnym zwycięstwem "Orłów", w 90. minucie Simon Adingra najpierw wypracował szansę swojej drużynie, a chwilę później dopadł do bezpańskiej piłki i wprawił w ekstazę kibiców zgromadzonych na stadionie w Bouaké, doprowadzając do wyrównania.

Do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Tutaj mimo przewagi Malijczyków, wynik nie ulegał zmianie. Wszyscy już przygotowywali się do rzutów karnych, aż nagle w doliczonym czasie gry dogrywki, Oumar Diakite odnalazł się najlepiej w "szesnastce" przeciwnika i dał bramkę na wagę awansu do półfinału. "Słonie" o wielki finał powalczą z Demokratyczną Republiką Kongo.

Puchar Narodów Afryki. Republika Zielonego Przylądka - Republika Południowej Afryki 0:0, 1:2 k.

Na ostatniego półfinalistę trzeba było czekać do późnego wieczora w sobotę. Po 90 minutach i dogrywce w meczu Republiki Południowej Afryki z Republiką Zielonego Przylądka nie było bramek.

W serii rzutów karnych oba zespoły pomyliły się łącznie aż sześć razy, z czego RPA tylko dwukrotnie, dzięki czemu wygrała 2-1.

Znane są już więc pary półfinałowe. Rywalem WKS będzie w środę Demokratyczna Republika Konga, natomiast RPA zmierzy się z Nigerią.