W niedzielę 50. mecz Lecha z Cracovią. Dotychczasowy bilans dla „Pasów” [HISTORIA SPOTKAŃ]

Wojciech Maćczak
Na trybunach przyjaźń, na boisku walka - tak wyglądają mecze Lecha z Cracovią.
Na trybunach przyjaźń, na boisku walka - tak wyglądają mecze Lecha z Cracovią. Ryszard Kotowski
Przed nami jubileuszowy, pięćdziesiąty pojedynek przyjaźni pomiędzy Lechem Poznań a Cracovią. W dotychczasowych 49 meczach nieco lepszy bilans zanotowały „Pasy”, choć ostatnie lata należą do „Kolejorza”.

Poznaniacy wygrali siedem z ostatnich jedenastu pojedynków z Cracovią, w tym dwa z przewagą aż pięciu goli. W ubiegłym sezonie zwyciężyli w wyjazdowym spotkaniu 6:1, a kilka lat wcześniej pokonali rywala na własnym boisku 5:0.

Takie wyniki w spotkaniach obu zespołów nie są rzadkością. Pada w nich zazwyczaj dużo bramek, dotychczasowa średnia to 2,93 na mecz. W podobnym stosunku Cracovia ograła Lecha dwukrotnie (w 1954 i 1966 roku), również dwa razy wygrała z przewagą czterech goli (4:0 w 1952 i 6:2 w 1961 roku). A na przykład w rundzie jesiennej sezony 2006/07 ostre strzelanie urządzili sobie piłkarze obu drużyn, ostatecznie Cracovia wygrała wtedy w Poznaniu 3:4.

Tamto spotkanie miało bardzo interesujący przebieg. Do przerwy Lech przegrywał 0:1 po samobójczym trafieniu Dawida Kucharskiego, w drugiej połowie kolejne bramki dołożyli Tomasz Moskała i Dariusz Pawlusiński, dzięki czemu przewaga „Pasów” w 62. minucie wzrosła do trzech goli. Lech wziął się do odrabiania strat dopiero kwadrans przed końcem meczu i wyszło mu to bardzo dobrze. Do bramki Marcina Cabaja trafiali kolejno Arkadiusz Bąk, Marcin Wachowicz oraz Marcin Wasilewski i z 0:3 pięć minut przed końcowym gwizdkiem sędziego zrobiło się 3:3. W samej końcówce goście jednak dopięli swego, Pawła Linkę pokonał Piotr Giza i ustalił wynik meczu na 4:3 dla „Pasów”.

Pierwsze spotkanie obu zespołów odbyło się w 1948 roku, Cracovia wygrała wtedy z ZZK Poznań (ówczesna nazwa Lecha) 3:1. W latach 1949-1954 oba zespoły rywalizowały ze sobą jako Ogniwo Kraków i Kolejarz Poznań. Pierwszy mecz, w którym oba kluby zagrały pod aktualnymi nazwami, odbył się w 1961 roku i zakończył remisem 1:1. W poniższym zestawieniu dla uproszczenia nie rozróżnialiśmy zmienionych nazw, operując tylko na obecnych mianach obu drużyn.

MECZE LECHA Z CRACOVIĄ
(W nawiasach podaliśmy nazwiska strzelców goli w ostatnich dwudziestu spotkaniach. Pogrubiliśmy tych, którzy nadal grają w Lechu lub Cracovii)

1984/1985: Cracovia - Lech 1:2 (PP)
2001/2002: Cracovia - Lech 2:2 k.1:4 (PP, Ł. Hermaniuk 2’, 41’ – K. Michalski 23’, A. Miklosik 81’)
2004/2005: Lech - Cracovia 0:2 (P. Drumlak 22’, P. Bania 70’)
2004/2005: Cracovia - Lech 2:0 (P. Bania 2’, Ł. Skrzyński 90’)
2005/2006: Lech - Cracovia 1:0 (K. Gajtkowski 69’)
2005/2006: Cracovia - Lech 3:2 (P. Drumlak 5’, K. Przytuła 65’, M. Bojarski 83’-k – Z. Zakrzewski 57’, P. Świerczewski 63’)
2006/2007: Lech - Cracovia 3:4 (A. Bąk 75’, M. Wachowicz 80’, M. Wasilewski 85’ – D. Kucharski 36’-sam., T. Moskała 58’, D. Pawlusiński 62’, P. Giza 90’)
2006/2007: Cracovia - Lech 3:0 (D. Pawlusiński 23’, P. Nowak 49’, M. Bojarski 71’)
2007/2008: Lech - Cracovia 3:1 (H. Rengifo 25’, 61’, D. Injac 90’ – D. Kucharski 90’-sam.)
2007/2008: Cracovia - Lech 3:2 (K. Witkowski 23’, 45’, 45’ – M. Zając 16’, H. Quinteros 79’)
2008/2009: Cracovia - Lech 0:1 (I. Djurdjević 82’)
2008/2009: Lech - Cracovia 2:2 (H. Rengifo 12’, 67’ – S. Szeliga 46’, T. Moskała 82’)
2009/2010: Cracovia - Lech 1:0 (P. Sasin 69’)
2009/2010: Lech - Cracovia 3:1 (S. Kriwiec 23’, R. Lewandowski 37’, S. Peszko 64’ – A. Suvorov 20’)
2010/2011: Lech - Cracovia 5:0 (M. Jarabica 10’-sam., S. Peszko 52’, A. Rudnevs 52’, 86’-k, J. Wilk 69’)
2010/2011: Cracovia - Lech 1:4 (PP, B. Ślusarski 60’ – S. Peszko 22’, A. Rudnevs 43’, 60’, J. Wilk 90’)
2010/2011: Cracovia - Lech 1:0 (M. Klich 28’)
2011/2012: Cracovia - Lech 0:3 (R. Murawski 4’, A. Rudnevs 48’, 83’)
2011/2012: Lech - Cracovia 3:1 (M. Możdżeń 14, V. Ubiparip 37’, A. Rudnevs 62’)
2013/2014: Lech - Cracovia 1:1 (V. Ubiparip 83’ – S. Ntibazonkiza 89’)
2013/2014: Cracovia - Lech 1:6 (B. Dudzic 61’ – K. Hamalainen 9’, G. Lovrencsics 34’, M. Kamiński 40’, R. Murawski 46’, Ł. Teodorczyk 64’, B. Ślusarski 76’)

SUMA: 49 spotkań (19 zwycięstw Lecha, 8 remisów, 22 zwycięstwa Cracovii)