Władze Cracovii przeprosiły za sektorówkę, ale klub nie uniknie kary

Jacek Żukowski/Gazeta Krakowska
Władze Cracovii przeprosiły za sektorówkę
Władze Cracovii przeprosiły za sektorówkę Ryszard Kotowski
Udostępnij:
Władze MKS Cracovia SSA wydały oświadczenie w sprawie orzeczenia Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. w związku z wydarzeniami podczas sobotniego meczu Cracovia - Pogoń Szczecin.

Komisja Ligi zamknęła Cracovii stadion. To kara za kiboli

Kibice Cracovii wywiesili "sektorówkę" nawiązującą do zamordowania w 1993 roku kibica Pogoni. Mordercą był kibol Cracovii. Z kolei kibice przyjezdni wykrzykiwali wulgarne i obraźliwe hasła pod adresem zabitego kibica "Pasów" Tomasza C. ps. Człowiek, a w 80. minucie rzucili na murawę race i petardy. Sędzia Krzysztof Jakubik przerwał spotkanie na ponad osiem minut.

Oto wybrane fragmenty oświadczenia:

W przedmiocie zamknięcia stadionu MKS Cracovia SSA dla publiczności oświadczamy, iż wyrażamy dezaprobatę dla zaprezentowanej przez Kibiców Naszego Klubu „sektorówki” i dołożymy starań, aby podobne zdarzenia nie miały więcej miejsca na naszym stadionie. Przepraszamy sympatyków piłki nożnej, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem części kibiców.
MKS Cracovia SSA nie uchyla się od odpowiedzialności związanej z zaistnieniem tego zdarzenia, jednakże w naszej ocenie wymierzona przez Komisję Ligi kara zamknięcia stadionu jest całkowicie niewspółmierna i nieadekwatna do skali przewinienia. Skutkuje przy tym rozciągnięciem odpowiedzialności na wszystkich kibiców, nawet tych którzy z naruszeniem przepisów dyscyplinarnych nie mieli nic wspólnego. Nadmieniamy ponadto, iż MKS Cracovia SSA nie otrzymała od delegata PZPN żadnych sygnałów wskazujących na konieczność podjęcia, w trakcie meczu, jakiejkolwiek interwencji w związku z prezentowaną przez kibiców oprawą.
Zauważyć należy, że wymierzona MKS Cracovia SSA kara zamknięcia stadionu całkowicie odbiega od dotychczasowej praktyki orzeczniczej Komisji Ligi i prezentowanego przez nią stanowiska, zgodnie z którym skutki sankcji nakładanych przez Komisję powinny dotykać przede wszystkim bezpośrednich sprawców, zaś zamykanie stadionów dla kibiców traktować należy jako całkowitą ostateczność. Orzeczenie Komisji Ligi uznać należy za precedensowe, bowiem żaden z klubów uczestniczących w rozgrywkach, nie został nigdy wcześniej ukarany zamknięciem stadionu za tego typu incydent. Co więcej stadiony nie były zamykane za znacznie większe przewinienia kibiców i organizatorów. Dlatego wyznaczoną karę uważamy za niesprawiedliwą i wielce krzywdzącą dla klubu.

Cracovia opublikowała także nagrania z monitoringu. Kibice Pogoni odpalili materiały pirotechniczne, rzucając je następnie na płytę boiska oraz w kierunku sektora A zajmowanego przez kibiców Cracovii. Demolowali sektor przeznaczony dla kibiców gości. MKS Cracovia SSA informuje ponadto, iż po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia Komisji Ligi złoży odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN domagając się zmiany orzeczonej kary.

Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie