Zacięta wymiana ciosów w Glasgow. Niemcy lepsi od Szkotów (ZDJĘCIA)

Sebastian Chmielak
Reprezentacja Niemiec trzy dni po wygranej we Frankfurcie z reprezentacją Polski pokonała na wyjeździe Szkocję 3:2. W spotkaniu na AVIVA Stadium Irlandia minimalnie wygrała z Gruzją 1:0. Mistrzowie świata utrzymali prowadzenie w grupie D.

Od pierwszych minut inicjatywę w spotkaniu wykazywali goście. Widać było, kto będzie rozdawał karty na Hampden Park. Szkoci ograniczali się do szczelnej defensywy oraz twardej, typowej brytyjskiej gry. Pierwsza groźna sytuacja bramkowa podopiecznych Joachima Loewa przyniosła od razu gola dla reprezentacji Niemiec. Na listę strzelców wpisał się niezawodny Thomas Mueller, który sprzed pola karnego uderzył bardzo precyzyjnie po ziemi tuż przy słupku, nie dając szans Marshallowi. Do wyrównania doprowadził Mats Hummels. Tak, to nie jest pomyłka. Gospodarze wykonywali stały fragment gry z około 20. metrów. Shaun Maloney uderzył na bramkę Manuela Neuera, ten wybił piłkę, a futbolówka odbiła się od Hummelsa i wpadła do siatki. Po pięciu minutach wszystko wróciło do normy. Ponownie na listę strzelców wpisał się Mueller. Tym razem zawodnik Bayernu Monachium dobił strzał Emre Cana. Mimo ofiarnej interwencji szkockich defensorów futbolówka przekroczyła linię bramkową. Potem swoją szansę miał Mario Goetze, który trafił do bramki, ale był na pozycji spalonej. Gdy goście byli myślami w szatni, na 2:2 trafił James McArthur. Zawodnik gospodarzy po rzucie rożnym uderzył z 10. metra prawą nogą.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Dalej dłużej przy piłce utrzymywali się reprezentanci Niemiec i to nasi zachodni sąsiedzi tworzyli kolejne sytuacje bramkowe. Najpierw do siatki trafił głową z kilku metrów Goetze, ale ponownie był na pozycji spalonej. Kilka minut później Marshall ponownie wyciągał piłkę z bramki, ale tym razem goście strzelili ją prawidłowo. Mueller rozgrywający świetne zawody wyłożył, jak na tacy futbolówkę Ilkay'owi Gundoganowi, a ten mocnym strzałem od słupka trafił do bramki gospodarzy. Swoją szansę miał Bastian Schweinsteiger oraz ponownie Gundogan, ale mocne uderzenia sprzed pola karnego odbijał bramkarz Szkotów. Goetze natomiast z kilku metrów nie potrafił uderzyć piłki tak, aby zmierzała w światło bramki, w podobnej sytuacji był Alan Hutton, ale efekt uderzenia reprezentanta Szkocji był identyczny, jak w przypadku zawodnika Bayernu.

Do końca meczu wynik nie uległ zmianie i podopieczni Loewa mogli świętować kolejne zwycięstwo. Reprezentacja Niemiec przewodzi w tabeli grupy D z 19. oczkami na koncie, a Szkocja (4. lokata, 11. pkt) po dzisiejszej porażce straciła praktycznie szanse na bezpośredni awans do Euro 2016.