Za nami 7. kolejka holenderskiej Ekstraklasy. Jak co tydzień prezentujemy obszerne podsumowanie całej serii gier w Eredivisie. Sprawdź, jak zaprezentowali się Polacy oraz kto swoją grą zasłużył na uznanie. Zapraszamy do lektury!
27.09Go Ahead EaglesFeyenoord Rotterdam0:4
28.09Twente EnschedeFC Utrecht3:1
28.09FC GroningenWillem II Tillburg1:0
28.09SC HeerenveenPSV Eindhoven1:0

FC Dordrecht - Vitesse Arnhem 2:6 (0:2)

Bramki: Fortes (65'), Koolwijk (79') - Dauda (12'), Olijnyk (19'), Qazaishvili (55', 65', 90+3'), Wallace (59')

Goście z Arnhem w wielkim stylu podnoszą się z kolan i pną się w górę tabeli. Jeszcze do niedawna okupowali miejsca w strefie spadkowej, ale po serii trzech spotkań bez porażki awansowali o kilka oczek w górę. W meczu z Dordrechtem urządzili Filipowi Kurto prawdziwą kanonadę. Najlepszym zawodnikiem spotkania został autor hattricka - Gruzin Qazaishvili. Miejmy nadzieję, że do czasu meczu eliminacji mistrzostw Europy z Polską zapomni o patencie na pokonanie polskich golkiperów...

NAC Breda - Ajax Amsterdam 2:5 (0:3)

Bramki: Perica (60', 76') - van Rhijn (27'), Sigthorsson (29', 38', 89'), Veltman (65')

Show Ajaksu w Bredzie. Przyjezdni w ciągu 45 minut zapewnili sobie trzy punkty i w pełni kontrolując grę starali się zdobyć kolejne bramki. Gospodarze nie pozostali jednak dłużni, a utalentowany Perica defensywie Joden będzie się śnił po nocach. Formą błysnął przede wszystkim Islandczyk Sigthorsson, który długo kazał czekać na swoje pierwsze ligowe bramki, jednak wreszcie trafił do siatki - i to trzykrotnie. Do optymalnej dyspozycji wraca również autor trzech asyst - Davy Klaasen.

PEC Zwolle - Heracles Almelo 4:2 (2:1)

Bramki: Saymak (14'), Necid (45+4'), Nijland (85'), Drost (90+1') - Bruns (36'), Tannane (71')

Spore kłopoty drużynie Zwolle sprawił outsider Eredivisie, Heracles Almelo. Goście do ostatnich minut meczu mieli szansę na zdobycie pierwszych punktów do ligowej tabeli, ale udana końcówka spotkania w wykonaniu gospodarzy rozwiała wszelkie wątpliwości. PEC dogoniło pierwsze w tabeli PSV, a Heracles wciąż pozostaje jedyną ekipą, która po siedmiu kolejkach nie może pochwalić się zdobyciem chociażby jednego punktu.

Go Ahead Eagles - Feyenoord Rotterdam 0:4 (0:2)

Bramki: Wijnaldum (28', samobójcza), Toornstra (41'), Kazim-Kazim (58'), te Vrede (89')

Nareszcie przełamali się piłkarze Feyenoordu. Portowcy od kilku spotkań notują wyraźną zwyżkę formy, jednak do tej pory nie potrafili tego udowodnić na boisku. Efektowne i pewne zwycięstwo w wyjazdowym spotkaniu z pewnością wprowadzi chwilowy spokój i doda pewności siebie piłkarzom z Rotterdamu.

ADO Den Haag - AZ Alkmaar 2:3 (1:1)

Bramki: Kramer (42'), Alberg (85') - Poulsen (45'), Johansson (67'), Gudelj (83')

Piłkarze z Hagi po raz kolejny musieli uznać wyższość rywala. Bociany wygrały zaledwie jeden mecz w tym sezonie i znajdują się obecnie tuż nad strefą spadkową. Kalmary mimo nierównej formy zmniejszają stratę do lidera, a z Aronem Johanssonem w składzie ponownie wracają na zwycięski szlak.

Excelsior Rotterdam - SC Cambuur 1:1 (1:0)

Bramki: van Weert (22') - Ogbeche (62')

Rozczarowujące spotkanie w Rotterdamie, w którym żadna z drużyn nie była w stanie przechylić szali na swoją stronę. Obydwa zespoły zagrały na równym poziomie i remis z pewnością nikogo nie skrzywdził. No może oprócz fanów, którzy na pewno oczekiwali czegoś więcej od swoich ulubieńców. Najbardziej zawiedzeni mogą być kibice gości, którzy po świetnej serii bez porażki od dwóch spotkań nie są w stanie zapisać na swoim koncie trzech punktów.

Twente Enschede - FC Utrecht 3:1 (1:0)

Bramki: Ebecilio (5'), Kum (64', samobójcza), Castaignos (90') - Ayoub (71')

Siódmy mecz z rzędu, w którym gospodarze zdobywają ligowe punkty. Tym razem ofiarą Twente padli goście z Utrechtu, którzy nie mieli szans w starciu z będącymi w znakomitej formie piłkarzami z Enschede. Gdyby nie feralna seria remisów na początku rozgrywek Twente byłoby liderem Eredivisie, ale na razie musi się zadowolić piątym miejscem w tabeli.

FC Groningen - Willem II Tillburg 1:0 (1:0)

Bramki: De Leeuw (31',rzut karny)

Mecz bez większej historii i dramaturgii. Obydwa zespoły nie zachwyciły poziomem i o zwycięstwie zdecydował rzut karny podyktowany jeszcze w pierwszej połowie meczu. Zielono-biali zainkasowali na swoje konto cenne trzy punkty i wyprzedzili Willema w ligowej tabeli.

SC Heerenveen - PSV Eindhoven 1:0 (0:0)

Bramki: Sinkgraven (78')

Grające przez większość meczu w dziesiątkę Heerenveen desperacko broniło bezbramkowego remisu. Gdy na około 20 minut przed końcem spotkania siły na boisku się wyrównały, Fryzowie ruszyli do ataku i dobili zmęczonego rywala. Lider po raz kolejny został powstrzymany, a ekipa Heerenveen zbliżyła się do Boeren na zaledwie jeden punkt.

WYDARZENIE WEEKENDU

Spośród weekendowych zdarzeń możemy wyszczególnić przełamanie Feyenoordu Rotterdam czy też grad bramek w Dordrechcie, jednak dla kibiców z Polski szczególnie ważny moment miał miejsce kilka dni przed rozegraniem siódmej kolejki spotkań Eredivisie. W środowym meczu Pucharu Holandii, Arkadiusz Milik dał niesamowite show w barwach Ajaksu Amsterdam. Polak zdobył sześć z dziewięciu bramek dla Joden dorzucając do tego dwie asysty. Niecodziennemu dokonaniu nie umniejsza fakt, że rywalem Ajaksu był nieznany szerszej publiczności zespół z niższych holenderskich lig o czym świadczą liczne wzmianki o Miliku w zagranicznej prasie na całym świecie.

Po weekendzie pozostajemy jednak z pytaniem w jakiej sytuacji tak naprawdę jest polski napastnik? Mimo pokazu umiejętności w pucharze, w ligowym starciu z Bredą zagrał jedynie przez kilka minut. Milikowi nie można z pewnością zarzucić, że nie jest w formie pozwalającej na grę w Eredivisie, jednak mimo to trener Frank de Boer od pewnego czasu konsekwentnie go pomija.

POLACY W HOLANDII

• Filip Kurto (FC Dordrecht) - 90 minut Kurty w przegranym 2:6 spotkaniu z Vitesse Arnhem.
  • Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) - Polak pojawił się na placu gry w 77 minucie meczu z NAC Breda.
  • Filip Bednarek (Jong Twente Enschede) - zespół Polaka nie rozegrał jeszcze swojego spotkania.
  • Sebastian Steblecki (SC Cambuur) - Cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych.