A jednak stadion Wisły będzie miał sponsora? Trwają poufne rozmowy! Awans do europejskich pucharów ma znaczenie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
W konkursie nie znaleziono sponsora tytularnego dla Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Wisły. Miasto, które musi corocznie dopłacać do utrzymania obiektu nie poddało się i nadal szuka chętnego. Prowadzone są rozmowy z firmami, które mogłyby odpłatnie zareklamować się na piłkarskiej arenie przy ul. Reymonta. Pomóc może ostatni sukces drużyny "Białej Gwiazdy", która zdobyła Puchar Polski i dzięki temu zagra w europejskich pucharach. To oznacza, że poprzez krakowski klub będzie można się promować nie tylko w kraju, ale i w Europie.

- Rozmowy prowadzone w celu pozyskania sponsora tytularnego Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie mają póki co charakter poufny, wynikający m.in. z tajemnicy handlowej i oczekiwań potencjalnych partnerów. W momencie sformalizowania ustaleń, niezwłocznie wspólnie poinformujemy o tym opinię publiczną - stosownym komunikatem lub w inny ustalony ze sponsorem sposób - informuje Anna Nowosielska, kierownik działu komunikacji ZIS w Krakowie, miejskiej jednostki odpowiadającej za stadion przy ul. Reymonta.

Radość Wisły i smutek Pogoni po finale Pucharu Polski

Łzy radości Wisły i smutku Pogoni po finale Pucharu Polski. ...

Przypomnijmy, że w ramach konkursu na sponsora tytularnego Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana nie wpłynęły do Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie żadne oferty. W kolejnym kroku ZIS postanowił więc prowadzić bezpośrednie rozmowy z potencjalnymi sponsorami.

Nazwa sponsora na elewacji stadionu Wisły

W ramach konkursu na sponsora stadionu gmina wymagała trzyletniego okresu trwania umowy sponsorskiej. Wynagrodzenie miało być płatne przez sponsora tytularnego w okresach półrocznych.

W warunkach konkursu zaznaczono, że dotyczy prawa do użycia znaku towarowego sponsora tytularnego w nazwie stadionu, która zostanie wyeksponowana na elewacji na budynku piłkarskiej areny oraz na fasadzie pawilonu medialnego, a także w oficjalnych kanałach internetowych oraz wszystkich materiałach promocyjnych.

Sponsor tytularny miałby też prawo do wykorzystywania wizerunku stadionu do realizacji własnych celów marketingowych (działań reklamowych), będzie się mógł również reklamować w TV stadionowej podczas wydarzeń organizowanych przez organizatora.

Warunki konkursu dotyczyły też m.in. umieszczenia nazwy stadionu w minimum pięciu lokalizacjach na znakach drogowych przy głównych drogach dojazdowych do obiektu i do Krakowa oraz na znakach kierunku i miejscowości.

Nazwa stadionu miała zostać także ujęta w systemie komunikacji miejskiej – na wybranym przystanku autobusowym lub tramwajowym oraz w rozkładach jazdy, po uzyskaniu zgody Zarządu Transportu Publicznego. Koszty związane z umieszczeniem nazwy stadionu na wybranym przystanku autobusowym lub tramwajowym oraz w rozkładach jazdy ponosiłby sponsor tytularny.

Koszty utrzymania stadionu Wisły większe niż przychody

Koszty utrzymania stadionu Wisły w 2023 roku wyniosły 9 750 912,24 zł. Przychody to 8 818 230,67 zł. To oznacza, że miasto musiało dopłacić do funkcjonowania obiektu 932 681,57 zł. Dodatkowo poniesiono wydatki związane z niezbędnymi remontami wynoszące 542 723,15 zł.

Dla porównania w 2022 roku koszty utrzymania wyniosły 6 463 444,29 zł, przychody 6 045 090,32 zł, dopłacić trzeba było 418 353,97 zł, w 2021 r. były to kwoty: 6 384 531,07 zł; 5 169 420,94 zł; -1 215 110,13 zł; w 2020 r.: 5 049 787,01 zł; 3 805 955,00 zł; -1 243 832,01 zł.

- Na wzrost kosztów miały wpływ przede wszystkim: wzrost cen za media (opłaty za media w 2023 roku w stosunku do 2022 roku wzrosły o 2 835 703,74 zł), wzrost płacy minimalnej, np. koszt ochrony w 2023 roku w stosunku do 2022 roku wzrósł o 238 243,49 zł, a także inflacja. Koszty utrzymania Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w 2024 roku będą uzależnione od cen mediów - wyjaśniali w ZIS.

Stadion Miejski im. H. Reymana kosztował już ok. 750 mln zł

Obiekt powstał w latach 2004–2011. Koszt prac wyniósł ok. 640 mln zł. Od początku nie brakowało komentarzy, że stadion z zewnątrz nie prezentuje się najlepiej i nie jest odpowiednią wizytówką Krakowa.

W ramach przygotowań do igrzysk europejskich w 2023 roku rząd zadeklarował, że na inwestycje sportowe w Krakowie związane z tą imprezą przeznaczy 150 mln zł, w tym znalazły się środki na modernizację stadionu przy ul. Reymonta.

ZIS ogłaszał przetargi na prace na obiekcie w trzech terminach, ale nie udało się ich rozstrzygnąć ze względu na to, że nie było ofert albo propozycje znacznie przekraczały kosztorys, nawet mimo okrajania zakresu prac. Po trzech nieudanych próbach przystąpiono więc do negocjacji i ostatecznie znaleziono wykonawcę.

W związku z ofertami przewyższającymi kwotę, jaka została zarezerwowana na inwestycję zrezygnowano z części prac. Nie uwzględniono więc montażu na elewacjach trybun ledowych ekranów, na których można byłoby wyświetlać informacje i obrazy (tak jak na Tauron Arenie). W tym przypadku były też wątpliwości, czy można takie rozwiązanie wprowadzić w związku z uchwałą krajobrazową.

Cięcia dotyczyły też robót wewnątrz stadionu, takich jak m.in. poprawa nagłośnienia, oświetlenia, wymiana części krzesełek i wymiana telebimów.

W ramach prac przeprowadzonych na igrzyska, surowe, betonowe elewacje trybun zastąpiono nowymi fasadami z lśniącymi płytami i błyszczącymi przeszkleniami. Wymieniono też instalacje na stadionie i naprawiono zadaszenia nad trybunami. Wszystko kosztowało prawie 110 mln zł, a realizacja była możliwa dzięki rządowemu wsparciu.

Po igrzyskach, na koszt spółki Igrzyska Europejskie 2023, wymieniono murawę na stadionie (jest w utrzymaniu piłkarskiej Wisły).

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24