Bartosz Wartałowicz
Martin Remacle - bohater meczu pucharowego Korony z Legią.
Martin Remacle - bohater meczu pucharowego Korony z Legią. Kamil Bielaszewski/Dorota Prokop
W klasyfikacji Piłkarskich Orłów w grudniu walczą już tylko zawodnicy Korony Kielce. "Złocisto-Krwiści w meczach ligowych mają jednak problem z trafianiem do siatki i jedynymi strzelcami goli są Martin Remacle i Adrian Dalmau, którzy pokonali Kacpra Tobiasza z Legii Warszawa w meczu pucharowym.

Posucha w lidze, dwa gole w Fortuna Pucharze Polski. Piłkarze Korony walczą między sobą w Piłkarskich Orłach grudnia

Zawodnicy Kamila Kuzery nie zdobyli gola w dwóch ostatnich meczach w PKO BP Ekstraklasie. Na początku miesiąca Korona przegrała w "meczu na śniegu" 0:1 z Lechem Poznań, a w minionym weekendzie kielczanie zremisowali bezbramkowo we Wrocławiu z liderującym Śląskiem. Według SofaScore Korona miała w tych dwóch spotkaniach łączne xG (gole oczekiwane) na poziomie 0.55, co na tle rywali wyglądało słabo.

"Złocisto-Krwiści" znacznie lepiej zaprezentowali się w meczu z Legią, gdzie Korona zagrała bardzo mądrze. W pierwszej połowie meczu 1/8 Fortuna Pucharu Polski kielczanie stwarzali sobie sytuacje, zagrażali bramce Tobiasza i udokumentowali to golem w 17 minucie spotkania. Golkiper Legii poradził sobie z uderzeniem Ronaldo Deaconu z okolic 16 metra, ale do bezpańskiej piłki dopadł Adrian Dalmau i otworzył wynik spotkania. Goście doprowadzili do wyrównania chwilę przed przerwą, po akcji środkiem boiska Macieja Rosołka z Tomasem Pekhartem, zakończonej golem Czecha.

Druga, równie zacięta połowa nie przyniosła rozstrzygnięcia, pomimo okazji z obu stron. W dogrywce coraz bardziej widoczna była przewaga Legii Warszawa, ale to kielczanie w ostatnich minutach zadali decydujący cios. Podanie w tempo na lewej stronie otrzymał Dawid Błanik, który spojrzał w pole karne i kapitalnie wyłożył piłkę na 12 metr, gdzie znajdował się Martin Remacle. Belgijski pomocnik bez przyjęcia uderzył w górny róg bramki i nie dał szans Kacprowi Tobiaszowi, zapewniając tym samym awans do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Piłkarskie Orły to kontynuacja porównywania i klasyfikowania najskuteczniejszych strzelców w najwyższych polskich ligach, którą zapoczątkowaliśmy w poprzednim roku kalendarzowym. Z regulaminu jasno wynika, że celem rankingu jest wyłonienie oraz nagrodzenie najlepszych strzelców piłkarskich w kategorii męskiej i kobiecej, biorąc pod uwagę sumę goli zdobytych przez zawodników/zawodniczki klubów piłkarskich biorących udział w krajowych, zawodowych rozgrywkach ligowych na poziomie: ekstraklasy/ekstraligi, I, II I III, IV ligi oraz w Pucharze Polski, a także bramek zdobytych w europejskich pucharach.

Dla przypomnienia podajemy współczynniki, przez które mnożymy gole przyznając miejsca w naszym rankingu: