Antyjedenastka sezonu 2012/13 Ekstraklasa.net!

Bartosz Michalak
Daniel Sikorski zaliczył bardzo słaby sezon w Wiśle
Daniel Sikorski zaliczył bardzo słaby sezon w Wiśle Ryszard Kotowski
Sprawdźcie, którzy konkretni piłkarze Ekstraklasy zagrali w minionym sezonie zdecydowanie poniżej przyzwoitego poziomu. Kandydatów nie brakowało. Oto nasza antyjedenastka sezonu 2012/13!

Diaz (Śląsk), Sikorski (Wisła)

Quioto (Wisła), Stulin (GKS), Tymiński (Jagiellonia/Ruch), Zahorski (Jagiellonia/Górnik)

Frederiksen (Wisła), Stawarczyk (Ruch), Dancik (Podbeskidzie), Norambuena (Jagiellonia)

Gliwa (Zagłębie)

BRAMKARZ:

Michał Gliwa (Zagłębie Lubin) - W minionych rozgrywkach „wielbłądy” przytrafiały się większości golkiperom. Marian Kelemen, Michał Buchalik, Richard Zajac - ich pomyłki nierzadko niekorzystnie wpływały na ostateczny rezultat meczów ich zespołów.

Trzeba jednak przyznać, że na miano bramkarza, który bronił najbardziej niepewnie podczas rozgrywek "zasłużył" przede wszystkim Gliwa. „Puste przeloty”, „wyplute piłki” i totalne rozkojarzenie - tak grał bramkarz „Miedziowych”.

Szczególnie słaba w wykonaniu tego piłkarza była runda wiosenna. Trener Hapal widząc, że Gliwa ma już wyraźnie dość, dał mu w ostatnich kolejkach odetchnąć, pozostawiając na ławce rezerwowych.

Przykłady największych „baboli” Michała Gliwy? Bramka Lirana Cohena (10. kolejka, Zagłębie - Podbeskidzie) i fatalne pomyłki na własnym stadionie w potyczkach z Ruchem i Koroną na wiosnę.

OBROŃCY:

Alexis Norambuena (Jagiellonia Białystok) - To nie był udany sezon dla filigranowego defensora „Jagi”. Chilijczyk podczas występów w poprzednich latach przyzwyczaił kibiców do bardzo ambitnej i ofensywnej gry.

Tak jak jesień w wykonaniu Norambueny była jeszcze całkiem niezła, tak po przerwie zimowej piłkarz był… bardzo niefartowny. A to czerwona kartka i osłabienie zespołu (Jagiellonia - Legia), innym razem bardzo słaba dyspozycja i występ skończony po 31. minutach (Piast - Jagiellonia), a poza tym spora liczba błędów, która była powodem „rzucania go” po różnych pozycjach na boisku. Zrozumiem krytyków, którzy powiedzą „byli słabsi”, ponieważ… sam tak uważam.

Marcin Kikut, Żeljko Djokić, Arkadiusz Lewiński, Dino Gavrić czy Gordan Bunoza - to piłkarze, którzy spokojnie mogliby zająć w tym niechlubnym zestawieniu miejsce Norambueny, ale trzeba pamiętać, że to właśnie Chilijczyk zaliczył największy regres w minionych rozgrywkach.

Juraj Dancik (Podbeskidzie Bielsko-Biała) - Gdyby grał na wiosnę, „Górale” odpoczywaliby dzisiaj przed grą w I lidze. Na szczęście jednak dla Podbeskidzia do składu po kontuzji wrócił Bartłomiej Konieczny i razem z Dariuszem Pietrasiakiem tworzył zdecydowanie lepszy duet stoperów niż ten, w którym istotną rolę odgrywał Dancik.

Piotr Stawarczyk (Ruch Chorzów) - „Niebiescy” mieli zdecydowanie najsłabszą defensywę w sezonie 2012/13. Świadczy o tym chociażby największa liczba straconych goli w przekroju całego sezonu (48).

Piotra Stawarczyka należy docenić, że w zasadzie zagrał we wszystkich spotkania od 1 do 90 minuty (!), dlatego z szacunku do tego piłkarza i nie chcąc być złośliwym, napiszę tylko, że rozbrat z Rafałem Grodzickim ewidentnie nie wyszedł mu na dobre. Podobnie zresztą jak obrońcy Śląska…

Jan Frederiksen (Wisła Kraków) - Na szczęście dla Wisły Duńczyk był jej piłkarzem tylko w rundzie jesiennej. Frederiksen okazał się, mówiąc delikatnie, tragicznym transferem. Kwintesencją nieudolności tego skrajnego defensora był ostatni w rundzie jesiennej, jak również dla niego w Polsce, pojedynek w Lubinie z Zagłębiem (przegrany przez Wisłę 1:4).

POMOCNICY:

Tomasz Zahorski (Jagiellonia Białystok/Górnik Zabrze) - Zaliczył dwie równe rundy. Pierwsza w Jagiellonii była słaba i druga już w barwach zabrzan… także słaba.

Strzelił w ich trakcie jedną bramkę, która paradoksalnie dawała nadzieję na przebudzenie „Zahora”. Piłkarz trafił w pierwszym meczu po powrocie do Górnika z Piastem Gliwice, co pozwoliło zainkasować drużynie Adama Nawałki trzy punkty.

Niestety po raz kolejny okazało się, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, a trener Nawałka zamiast chwalić swojego napastnika za kolejne efektowne akcje, zazwyczaj krzyczał po jego boiskowych poczynaniach popularne „faken!”.

Łukasz Tymiński (Jagiellonia Białystok/Ruch Chorzów) - Dlaczego Tymiński, a nie Stevanović? Wydaje się nam, że słaba postawa zawodnika urodzonego w 1990 roku zarówno w barwach Jagiellonii i Ruchu była większym rozczarowaniem niż niechlujne „powroty za swoim” i nijakość we większości spotkaniach pomocnika wrocławian.

Najlepszym meczem Tymińskiego, jak również całej ekipy Ruchu, było wyjazdowe zwycięstwo z Bełchatowem 3:0. I na tym poprzestańmy…

Alan Stulin (GKS Bełchatów) - Dostał „dychę” na plecy i… do tej pory zastanawiam się, kogo to sprawka. Były zawodnik niemieckich drużyn miał być podstawowym zawodnikiem „Brunatnych”. Skończyło się na kilku występach w pierwszej drużynie z cyklu „zagubiony w akcji” i… ośmiu grach w Młodej Ekstraklasie, w której także nie błyszczał. Zawód! Na rundę wiosenną już „nie wyszedł”.

Romell Quioto (Wisła Kraków) - „Z dużej chmury mały deszcz”! Dał się zapamiętać głównie po idiotycznie otrzymanej czerwonej kartce za „spacer” po nogach Łukasza Piątka (3. kolejka, Wisła - Polonia). Niby żalił się później w prasie, że był niemiłosiernie prowokowany, ale… co nas to obchodzi? Gość wszedł na boisko w 77. minucie i przez 10 minut piłkarze „Czarnych Koszul” nie mieli nic innego do robienia niż prowokować Quioto? Taa…

Zawodnik, z którym przy Reymonta wiązali duże nadzieje w barwach Wisły zdołał strzelić 2 gole w Młodej Ekstraklasie i… tyle. Na rundę wiosenną już „nie wyszedł”.

NAPASTNICY:

Daniel Sikorski (Wisła Kraków) - Jeden gol w spotkaniu z Legią i jedna asysta przy bramce Łukasza Garguły w meczu "Białej Gwiazdy" w Chorzowie - to dorobek... napastnika Wisły Kraków w ubiegłych rozgrywkach.

Nie chcąc być nudnym pomijam szydercze przyśpiewki kibiców Wisły w trakcie sezonu, skierowane w kierunku Sikorskiego i popularne ostatnio nagranie "Ekstraklasa na wesoło", na którym widać jaką radość piłkarzom Polonii Warszawa sprawiła informacja, że to Sikorski zagra od pierwszych minut w ataku krakowskiej ekipy... Są to jednak wymowne przesłanki obrazujące niemrawą formę piłkarza w trakcie rozgrywek.

Poza tym w przypadku Sikorskiego wciąż sprawdzają się dwa scenariusze:

Najlepszym momentem byłego zawodnika Polonii Warszawa podczas rocznego pobytu Krakowie był hat-trick strzelony Termalice w spotkaniu sparingowym... Miejmy nadzieję, że jeśli na Reymonta trafi Robert Demjan i wybierze ten sam numer na koszulce, z którym biegał reprezentując barwy Podbeskidzia (23) i ten sam, który przez ostatni rok "dzierżył" w Wiśle Sikorski, to... jakoś uda mu się go "odczarować".

Cristian Omar Diaz (Śląsk Wrocław) - Z każdym sezonem w Ekstraklasie Diaz zdobywał coraz mniej goli. A żeby ktoś nie pomyślał, że kiedyś był z niego super skuteczny napastnik, to warto podkreślić, że w tym najlepszym dla siebie zdobył ich tylko 8.

Wtedy jednak nie miał jeszcze pomysłów, żeby wyzywać trenera Oresta Lenczyka, 3/4 sezonu siedzieć na "L4" i budować masę co najmniej jakby chciał wystartować w formule MMA. Mimo wszystko Diaz pobyt w Polsce wspominać będzie zapewne miło. Pieniążki na koncie są? Są. Kibice mimo wszystko nie wspominają go jako lesera i nieudacznika? Nie. Czego chcieć więcej...

Do ostatnich chwil brani pod uwagę: Filip Modelski (Jagiellonia Białystok), Michał Buchalik (Lechia Gdańsk), Edgar Cani (Polonia Warszawa), Robert Jeż (Zagłębie Lubin), Grzegorz Bonin (Pogoń Szczecin/Górnik Zabrze), Cwetan Genkow (Wisła Kraków), Johan Voskamp (Śląsk Wrocław), Maciej Sadlok (Ruch Chorzów), Ireneusz Jeleń (Podbeskidzie Bielsko-Biała/Górnik Zabrze), Maciej Szmatiuk (GKS Bełchatów), Żeljko Djokić (Ruch Chorzów), Dalibor Stevanović (Śląsk Wrocław), Marcin Kikut (Ruch Chorzów), Donald Djousse (Pogoń Szczecin), Luka Pejović (Jagiellonia Białystok), Piotr Koman (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Adrian Sikora (Piast Gliwice), Andrzej Niedzielan (Ruch Chorzów), Adam Banasiak (Widzew Łódź), Hachem Abbes (Widzew Łódź), Aleksandr Lebiediew (Widzew Łódź), Gordan Bunoza (Wisła Kraków), Arkadiusz Lewiński (Ruch Chorzów), Dino Gavrić (Widzew Łódź), Piotr Grzelczak (Lechia Gdańsk/Polonia Warszawa), Ugo Ukah (Jagiellonia Białystok), Piotr Brożek (Lechia Gdańsk), Łukasz Jamróz (Korona Kielce)

Zobacz również:**„Alfabet” sezonu 2012/13 T-Mobile Ekstraklasy:**Jesień 2012 i Wiosna 2013

Kontakt z autorem

Czytaj piłkarskie newsy w każdej chwili w aplikacji Ekstraklasa.net na iPhone'a lub Androida

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24