Arka w końcu wygrywa na wyjeździe. Wisła nie sprostała gdynianom

Jan Woźniacki
Już w pierwszej połowie rozstrzygnęli losy meczu z Wisłą Płock piłkarze gdyńskiej Arki, którzy w przeciągu 4 minut zdobyli dwie bramki.

Wisła Płock nie potrafi zdobywać punktów na własnym boisku, Arka nie wygrała jeszcze w tym sezonie na wyjeździe. W ogóle nie wygrała od 26 wyjazdowych spotkań, w tym 20 jeszcze w ekstraklasie. Żółto-niebiescy rozbili jednak ostatnio 5:2 liderującego Zawiszę Bydgoszcz. Czy to zwycięstwo gdynian wystraszyło piłkarzy z Płocka? Na to i parę innych pytań miał dać odpowiedź dzisiejszy mecz w Płocku. I Arka nie zawiodła, wygrywając 2:0.

Trener gdynian Petr Nemec zrobił tak, jak zapowiedział. Posłał w bój tych samych piłkarzy, którzy w tak dobrym stylu pokonali w minioną sobotę Zawiszę. Od pierwszych minut nieco agresywniejsi byli gospodarze, częściej, ale niecelnie, strzelali na bramkę gości.

Gdynianie raczej czekali spokojnie na swoją szansę. W 37. minucie skorzystał na tym Piotr Kuklis, który zdecydował się na samotny rajd, zakończony skutecznym i efektownym strzałem z ok. 20 metrów. Arka prowadziła 1:0, a zanim piłkarze Wisły otrząsnęli się z chwilowego szoku, już przegrywali dwoma bramkami. Tym razem bramkarza pokonał strzałem głową, po dośrodkowaniu Marcina Radzewicza, kapitan gdynian Sławomir Mazurkiewicz.

Piłkarze Arki na drugą część gry wyszli więc na większym luzie. W 50. minucie mogli prowadzić wyżej, ale Bartosz Flis nie pokonał, w sytuacji sam na sam, bramkarza Wisły, Krzysztofa Kamińskiego. Gdynianie przejęli w tej części meczu inicjatywę, a wiara miejscowych piłkarzy i kibiców - na zmianę niekorzystnego rezultatu - słabła z każdą minutą. Jedynym realnym zagrożeniem dla Marcina Juszczyka był Kamil Biliński. W 65. minucie był on bliski zdobycia kontaktowego gola, ale lepszy okazał się bramkarz Arki. Już do końca spotkania defensywa gdynian nie dopuszczała jednak do groźnych sytuacji. Arka w Płocku wygrała zasłużenie. Rzeczywiście zaczyna żeglować w górę tabeli.

Wisła Płock Arka Gdynia 0:2 - czytaj zapis naszej relacji na żywo!

Gole: Kuklis 38', Mazurkiewicz 40'

Żółte kartki: Mazurkiewicz, Jarzębowski, Jarun

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Wisła: Krzysztof Kamiński - Damian Jaroń, Łukasz Nadolski, Artur Wyczałkowski, Ariel Jakubowski - Patryk Kamiński, Rafał Zembrowski, Bartłomiej Sielewski (46' Eivinas Zagurskas), Matar Gueye (57' Ricardinho), Joao Paulo (21' Łukasz Sekulski) - Kamil Biliński

Arka: Marcin Juszczyk - Damian Krajanowski, Sławomir Mazurkiewicz, Omar Jarun, Marcin Radzewicz - Jakub Kowalski, Tomasz Jarzębowski, Petr Benat, Bartosz Flis (71' Mateusz Szwoch), Piotr Kuklis (83' Bartłomiej Niedziela) - Ensar Arifović (37' Janusz Surdykowski)