Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych (13-15 września)

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend Polscy piłkarze grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani pod uwagę są jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu.

Anglia:
Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Szczęsny rozegrał cały mecz w barwach „Kanonierów”. Arsenal wygrał 1:3 z Sunderlandem, Polak został pokonany w 49. minucie po strzale z rzutu karnego Gardnera.
Łukasz Fabiański (Arsenal) – Wygrany przez Arsenal mecz z Sunderlandem, Fabiański oglądał z wysokości ławki rezerwowych.
Artur Boruc (Southampton) – Czyste konto Boruca w meczu Southamptonu z West Ham United. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Boruc nie miał w starciu z West Ham zbyt wiele okazji do interwencji. Najgroźniej pod jego bramką było w 5. minucie. Polak zdołał jednak obronić strzał Senegalczyka Mohameda Diame.

Championship:

Tomasz Kuszczak (Brighton) – Czyste konto Kuszczaka w spotkaniu Reading – Brighton. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Oba zespoły mecz kończyły grając w dziesięciu.
Radosław Majewski (Nottingham) – Majewski przebywał na boisku 72. Minuty w meczu z Barnsley (3:2). Zmienił go Jamie Paterson.
Tomasz Cywka (Barnsley) - Cywka zdobył bramkę dla Barnsley w przegranym 2-3 przeciwko Nottingham Forest. Polak pojawił się na boisku w 63. minucie, a sześć minut później zdobył bramkę z rzutu wolnego.
Lukas Jutkiewicz (Middlesbrough) – Całe spotkanie Jutkiewicza w barwach Middlesbrough. Klub, w którym występuje Polski napastnik przegrał 3:1 z Ipswich.

Belgia:
Jupiler League:

Seweryn Michalski (Mechelen) – Michalski mecz z Anderlechtem oglądał z wysokości ławki rezerwowych. Anderlecht wygrał z Mechelen aż 5:0.
Waldemar Sobota (Club Brugge) – Debiut Waldemara Soboty w lidze belgijskiej w barwach Club Brugge. Były skrzydłowy Śląska Wrocław pojawił się na boisku w 69. minucie boiska zmieniając Rafaelova. Zespół z Brugii wygrał 4:1 z Lierse.

Bułgaria:
A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Stachowiak został ukarany żółtą kartką już w 2. minucie meczu Botev Plovdiv – Lokomotiv Plovdiv. Polski bramkarz zachował czyste konto bramkowe, a jego drużyna wygrała 2:0.

Chorwacja:
Prva HNL:

Grzegorz Sandomierski (Dinamo) – Dinamo Zagrzeb przegrało 2:0 z Hajdukiem Spilit.

Cypr:
Cypryjska Ekstraklasa:

Łukasz Gikiewicz (Omonia) – Drugi gol w cypryjskiej lidze Łukasza Gikiewicza. Omonia Nikozja zwyciężyła 4:0 z Enossis Neon Paralimníou, a były napastnik Śląska Wrocław wpisał się na listę strzelców w 83. minucie spotkania.

Francja:
Ligue 1:

Grzegorz Krychowiak (Reims) – Krychowiak w 49. minucie został ukarany żółtą kartką, a w 64. minucie zszedł z boiska. Reprezentanta Polski na boisku zastąpił Oniangue. Stade de Reims zremisowało bezbramkowo na wyjeździe z Montpellier.
Ludovic Obraniak (Bordeaux) – Pełne 90. minut rozegrał Ludovic Obraniak w meczu Bordeaux – PSG. W 42. minucie „Ludo” został ukarany żółtym kartonikiem, a mecz zakończył się zwycięstwem paryżan 0:2.

Grecja:
Super League:

Sebastian Przyrowski (Levadiakos) – Przyrowski mecz Levadiakosu z Arisem Saloniki (1:1) oglądał z wysokości ławki rezerwowych. Levadiakos po czterech kolejkach ma na swoim koncie zaledwie dwa punkty i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli greckiej ekstraklasy.

Hiszpania:
Primera Division:

Bartłomiej Pawłowski (Malaga) – Malaga wysoko ograła Rayo Vallecano 5:0, niestety Pawłowski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Segunda Division:

Cezary Wilk (Deportivo) – Były zawodnik Wisły Kraków rozegrał 76. minut w spotkaniu Gijon – Deportivo La Coruna. Zespół Polaka przegrał 2:0.

Holandia:
Eredivisie:

Przemysław Tytoń (PSV) – Kolejny mecz Tytonia na ławce rezerwowych PSV Eindhoven.
Mateusz Klich (Zwolle) – Całe spotkanie Klicha w meczu z Ajaksem. Klub z Amsterdamu wygrał z PEC Zwolle 2:1.
Filip Kurto (Roda) – Kurto nie zaliczy meczu z Bredą do udanych. Roda przegrała z Bredą aż 1:5.

Eereste Divisie:

Piotr Parzyszek (Graafschap) – Fenomenalne spotkanie 20-letniego napastnika. Parzyszek zdobył trzy bramki w wygranym przez Graafschap 4:0 meczu z Venlo. Polak wpisał się na listę strzelców w 7, 29 i 66 minucie meczu. Parzyszek po tym spotkaniu ma sześć bramek na koncie w obecnym sezonie w Eereste Divisie.

Liga niemiecka. Lewandowski z najwyższą notą od "Kickera"

Niemcy:
1. Bundesliga:

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Hoffenheim wygrało 2:1 z Borussią M’gladbach. Polanski rozegrał całe spotkanie.
Sebastian Boenisch (Bayer) – Poprawny występ lewego obrońcy w barwach Leverkusen. „Aptekarze” odnieśli zwycięstwo 3:1 nad Wolfsburgiem.
Artur Sobiech (Hannover) – Sobiech wybiegł w podstawowym składzie Hannoveru w meczu z Bayernem Monachium. Sobiech rozegrał całe spotkanie, a Bayern wygrał 2:0 po golach Mandżukicia i Riberiego.
Robert Lewandowski (Borussia) – Dwie bramki Roberta Lewandowskiego w meczu z Hamburgiem. Borussia wygrała aż 6:2, a Robert wpisał się na listę strzelców w 73. i 82. minucie spotkania. Zaliczył również asystę przy drugim trafieniu dla BVB. „Lewy” otrzymał od Kickera notę 1 (klasa światowa). Lewandowski ma na swoim koncie już cztery bramki w obecnym sezonie Bundesligi.

Bramki z meczu Borussia - Hamburger SV:

2. Bundesliga:

Ariel Borysiuk (Kaiserslautern) – Sandhausen wygrało 1:0 z Kaiserslautern, Borysiuk całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.
Grzegorz Wojtkowiak (TSV) – Całe spotkanie Wojtkowiaka w podstawowej jedenastce TSV Munich. Zespół w którym występuje Polski obrońca zremisował bezbramkowo z Aalen.
Piotr Ćwielong (Bochum) – Gol Ćwielonga w meczu Bochum – Greuther Fuerth. Polak wpisał się na listę strzelców już w 4. minucie, zaś w 70. opuścił plac gry. VfL Bochum wygrał z Greuther Fuerth 2:0.

3. Bundesliga:

David Blacha (Hansa) – Blacha rozegrał 73. minut w meczu z Borussią Dortmund II. Hansa Rostock przegrała 1:2.

Norwegia:
Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Polski bramkarz wpuścił cztery gole, a jego zespół przegrał 4:3 z Valarengą Oslo. Brann po 23 kolejkach zajmuje szóstą lokatę w norweskiej ekstraklasie.
Jarosław Fojut (Tromso) – Tromso niespodziewanie wygrało 1:0 z Rosenborgiem, dzięki czemu wydostało się ze strefy spadkowej. Fojut rozegrał całe spotkanie.

Portugalia:
Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Setubal) – Golkiper Vitorii Setubal rozegrał cały mecz z Maritimo, wygrany przez gości 2:4.

Rosja:
Premjer Liha:

Artur Jędrzejczyk (Kubań) – Asysta Jędrzejczyka przy golu Kalesina na 1:0 w spotkaniu Kubań Krasnodar – Krylia Sovetov Samara. Mecz zakończył się remisem 1:1.
Maciej Makuszewski (Terek) – Całe spotkanie Makuszewskiego na ławce rezerwowych. Zenit wygrał 2:0 z Terekiem Grozny. Terek po ośmiu kolejkach ma na swoim koncie zaledwie trzy punkty (trzy remisy).
Piotr Polczak (Wolga) – Całe spotkanie polskiego obrońcy w zespole Wołgi Novgorod w meczu ze Spartakiem Moskwa (0:1).
Janusz Gol (Amkar) – Były pomocnik Legii Warszawa rozegrał całe spotkanie pomiędzy Amkarem Perm a Rubinem Kazań. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

Rumunia:
I liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Obrońca reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie w barwach Steauy w meczu przeciwko AFC Sageata Navodari. Klub z Bukaresztu wygrał 5:0.

Szkocja:

Łukasz Załuska (Celtic) – Całe spotkanie Załuski na ławce rezerwowych na meczu z Hearts. Celtic wygrał 3:1.
Radosław Cierzniak (Dundee) – Zespół polskiego golkipera wygrał 2:4 z Ross County. Cierzniak skapitulował w 72. i 76. minucie meczu.

Turcja:

Adrian Mierzejewski (Trabzonspor) – Dobry występ Adriana Mierzejewskiego w meczu Trabzonspor - Kardemir Karabükspor. Trabzonspor wygrał 1:0, a Mierzejewski rozegrał 86. minut. Reprezentant Polski dobrze rozgrywał akcję swojego zespołu, udanie dośrodkowywał i strzelał z rzutów wolnych.

Ukraina:

Mariusz Lewandowski (Sevastopol) – Pełne 90. minut Lewandowskiego w meczu Vorslka – Sevastopol. Mecz zakończył się remisem 2:2.

Włochy:
Serie A:

Rafał Wolski (Fiorentina) – „Fiołki” zremisowały 1:1 z Cagliari, Wolski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.
Bartosz Salomon (Sampdoria) – Salamon znów mecz swojego klubu oglądał z wysokości ławki rezerwowych. Sampdoria uległa 0:3 Genoi.
Kamil Glik (Torino) – Dobry występ kapitana Torino w meczu z „Rossonerii”. Torino zremisowało 2:2 z Milanem. Glik pod koniec spotkania został ukarany żółtą kartką za protesty. Warto zaznaczyć, że Torino wygrywało w tym meczu 2:0, jednak piłkarze Milanu w końcówce zdołali doprowadzić do remisu.
Piotr Zieliński (Udinese) – Piotr Zieliński pojawił się w 84. minucie meczu Udinese – Bologna przy stanie 0-1 dla gości. Minutę później Udinese wyrównało, gola zdobył Di Natale i mecz zakończył się remisem 1:1.

Serie B:

Thiago Cionek (Modena) – Brazylijczyk polskiego pochodzenia, który ma obywatelstwo naszego kraju, całe spotkanie z Bari spędził na ławce rezerwowych. Bari wygrało 1:0. Modena po czterech spotkaniach ma na swoim koncie 5 punktów.

Wyspy Owcze:

Łukasz Cieślewicz (B36 Thorshavn) – Polski napastnik strzelił gola dla Torshavn w wygranym meczu 3:2 z Vikingur. Cieślewicz po 22. kolejkach ma na swoim koncie dziewięć bramek.