Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (RAPORT, WIDEO)

Marcin Trzyna, Foto Olimpik/x-news
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

Anglia:

Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Arsenal Londyn przegrał na wyjeździe ze Swansea 1:2 w pojedynku polskich golkiperów w Premier League. Wojciech Szczęsny rozegrał całe spotkanie w bramce “Kanonierów”.

Łukasz Fabiański (Swansea) – Łukasz Fabiański rozegrał pełne 90 minut w barwach Swansea w meczu z Arsenalem.
Skrót spotkania:

Marcin Wasilewski (Leicester) – Kolejny występ Marcina Wasilewskiego w podstawowym składzie Leicester City. Zespół Polaka przegrał na wyjeździe z Southampton 0:2. „Wasyl” w 78. minucie został ukarany żółtą kartką za przytrzymywanie rywala.

Championship:

Artur Boruc (Bournemouth) – Bournemouth z Arturem Borucem w bramce bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Middlesbrough. Ekipa, w której występuje polski golkiper zajmuje pozycję wicelidera Championship ze stratą 1 punktu do liderującego Derby County.

Bartosz Białkowski (Ipswich) – Ipswich Town z Bartoszem Białkowskim w bramce wygrało u siebie z Watford 1:0. Ipswich plasuje się na 4. pozycji w tabeli.

Tomasz Cywka (Blackpool) – Blackpool przegrało na wyjeździe z Leeds 1:3. Tomasz Cywka całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Blackpool.

Austria:

2. Liga:

Tomasz Wisio (St. Polten) – Sankt Polten wygrało na własnym stadionie z Hartbergiem 1:0. Tomasz Wisio rozegrał całe spotkanie w obronie gospodarzy. Po 18 kolejkach Sankt Polten zajmuje 4. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 24 punktów.

Belgia:

Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Club Brugge wygrało z Westerlo 5:0. Waldemar Sobota całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych wicelidera belgijskiej ekstraklasy.

Proximus League:

Piotr Parzyszek (Sint Truiden) – Sint Truidense wygrało na wyjeździe z KSV Roeselare 1:0. Piotr Parzyszek spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych gości, lecz pojawił się na placu gry w 70. minucie. Zwycięski gol STVV zdobyło 11 minut później. Sint Truidense jest wiceliderem 2. ligi belgijskiej.

Białoruś:

Wyższa liga:

Paweł Wojciechowski (Soligorsk) – Soligorsk wygrał u siebie z Gomel 3:0. Paweł Wojciechowski wszedł na boisko na ostatnie 10 minut meczu.

Bułgaria:

A PFG:

Marcin Burkhardt (Czerno More) – Czerno More wygrało na wyjeździe z zespołem Marek 3:1. Marcin Burkhardt rozpoczął spotkanie w podstawowej jedenastce gości, a plac gry opuścił w 90. minucie.

Adam Stachowiak (Botev) – Botev Płowdiw z Adamem Stachowiakiem w bramce wygrał na wyjeździe z Litexem Łowecz 2:1.

Cypr:

I Division:

Łukasz Gikiewicz (AEL Limassol) – AEL Limassol zremisował na wyjeździe z Ayią Napa 1:1. Łukasz Gikiewicz rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie gości, jednak został zmieniony w przerwie. W jego miejsce na boisku wszedł Ionita, który w doliczonym czasie gry zdobył gola dla AEL-u.

Francja:

Ligue 1:

Kamil Grosicki (Rennes) – Zwycięstwo Stade Rennes w derbowym pojednyku z Lorient 1:0. Kamil Grosicki rozegrał 64 minuty i w pierwszej części spotkania oddał groźny strzał na bramkę rywala. Polaka zastąpił na boisku Pedro, który w 89. minucie zdobył zwycięską bramkę.

Hiszpania:

Primera Division:

Cezary Wilk (Deportivo) – Deportivo La Coruna bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Cordobą. Cezary Wilk rozegrał 85 minut, w jego miejsce wszedł Bergantinos. Deportivo od 29. minuty grało w osłabieniu, natomiast Cordoba niewykorzystała rzutu karnego w 17. minucie.

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – Sevilla zremisowała na własnym obiekcie z Levante 1:1. Krychowiak rozegrał całe spotkanie w barwach Sevilli. W 22. minucie meczu Polak zderzył się z własnym bramkarzem, który po tym starciu potrzebował pomocy medycznej.

Przemysław Tytoń (Elche) – Elche CF bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Getafe. Cały mecz w bramce gości rozegrał Przemysław Tytoń.

Segunda Division:

Damien Perquis (Betis) – Betis Sewilla wygrał przed własną publicznością z Barceloną B 1:0. Perquis wszedł na boisko w 67. minucie gry.

Holandia:

Eredivisie:

Arkadiusz Milik (Ajax) – 2 gole Arkadiusza Milika w wygranym meczu z Cambuur 4:2. Reprezentant Polski ponadto brał udział w akcji przy golu Klaassena na 2:1. Milik został zmieniony w 75. minucie, w jego miejsce wszedł Kolbeinn Sigthorsson.

Sebastian Steblecki (Cambuur) – Pierwszy mecz Stebleckiego w wyjściowym składzie Cambuur Leeuwarden w Eredivisie. Były zawodnik Cracovii już w 2. minucie strzelił gola na 1:0 w meczu z Ajaxem. Steblecki został zmieniony w 59. minucie meczu.

Filip Kurto (Dordrecht) – Kolejna porażka beniaminka holenderskiej ekstraklasy. Dordrecht z Filipem Kurto w bramce przegrało na własnym obiekcie z Twente Enschede 0:4. Dordrecht z 5 punktami na koncie zajmuje ostatnie miejsce w ligowej tabeli.

Eerste Divisie:

Filip Bednarek (Jong Twente) – Jong Twente zremisowało u siebie z Achilles 2:2. Filip Bednarek rozegrał całe spotkanie w bramce gospodarzy.

Litwa:

A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – Żalgiris Wilno wygrał u siebie z Dainavą Alytus 2:0. Jakub Wilk rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie Mistrza Litwy, lecz został zmieniony już w przerwie. W miejsce Polaka wszedł Nyuiadzi, który później zdobył gola na 1:0.

Łotwa:

Virsliga:

Dariusz Łatka (Jelgava) – Jelgava wygrała na wyjeździe z Mettą 3:0. Dariusz Łatka rozegrał całe spotkanie i zanotował asystę przy golu na 1:0. FK Jelgava zakończyła sezon łotewskiej ekstraklasy na 3. miejscu.

Niemcy:

1. Bundesliga:

Paweł Olkowski (Koeln) – 2 gole i asysta Pawła Olkowskiego w meczu Hoffenheim – Kolonia. „Kozły” wygrały 4:3, a reprezentant Polski wpisał się na listę strzelców w 5. i 83. minucie spotkania. Olkowski, który występował w tym spotkaniu na prawej pomocy, zanotował również asystę przy golu Ujaha.

Adam Matuszczyk (Koeln) – Matuszczyk rozegrał 61 minut w zespole Kolonii. Beniaminek Bundesligi z dorobkiem 15 punktów zajmuje 10. miejsce w tabeli.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Eugen Polanski rozegrał pełne 90 minut w przegranym meczu z Kolonią. Hoffenheim zajmuje 5. pozycję w lidze z 17 punktami na koncie.

Robert Lewandowski (Bayern) – Bayern Monachium wygrał na wyjeździe z Eintrachtem Frankfurt 4:0. Lewandowski rozegrał 68 minut, w jego miejsce wszedł Arjen Robben. Bayern z dorobkiem 27 punktów jest liderem Bundesligi.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Borussia Dortmund w końcu przełamała fatalną passę i wygrała ligowe spotkanie. Podopieczni Jurgena Kloppa wygrali 1:0 z Borussią Moenchengladbach. Łukasz Piszczek rozegrał całe spotkanie w barwach BVB, które z dorobkiem 10 punktów zajmuje 15. pozycję w tabeli.

Ludovic Obraniak (Werder) – Werder Brema pokonał przed własną publicznością VfB Stuttgart 2:0. Obraniak pojawił się na placu gry w 89. minucie spotkania, a w doliczonym czasie gry został ukarany żółtą kartką.

Artur Sobiech (Hannover) – Hannover wygrał na wyjeździe z Herthą BSC 2:0. Artur Sobiech pojawił się na placu gry w 87. minucie spotkania.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Bayer Leverkusen bezbramkowo zremisował na własnym stadionie z FSV Mainz. Boenisch całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych „Aptekarzy”, którzy zajmują 6. miejsce w tabeli.

2. Bundesliga:

Kacper Przybyłko (Greuther) – Greuther Furth przegrało na własnym stadionie z Karlsruher 0:3. Kacper Przybyłko rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy.

Martin Kobylański (Union Berlin) – Union zremisował na wyjeździe z Ingolstadt 3:3. Kobylański rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie Unionu Berlin, a z boiska zszedł w 53. minucie.

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – Wyjazdowe zwycięstwo Eintrachtu Brunszwik nad Erzgebirge Aue 2:1. Całe spotkanie w bramce Eintrachtu rozegrał Rafał Gikiewicz.

Norwegia:

Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Brann wygrało bardzo ważne spotkanie z Haugesund 3:2. Piotr Leciejewski rozegrał pełne 90 minut w bramce gości, którzy będą walczyć w barażach o utrzymanie się w norweskiej ekstraklasie.

Portugalia:

Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Estoril) – zespół Polaka był o krok od sprawienia sensacji i pokonania przed własną publicznością faworyzowanego FC Porto. Ostatecznie skończyło się na remisie 2:2, bowiem Kieszek skapitulował po raz drugi w 94. minucie.

Rosja:

Premjer Liga:

Marcin Komorowski (Terek Grozny) – Terek Grozny wygrał na wyjeździe z Zenitem Sankt Petersburg 3:1. To pierwsza w sezonie porażka Zenitu. Komorowski rozegrał całe spotkanie w barwach Tereka.

Maciej Rybus (Terek Grozny) – Maciej Rybus rozegrał 86 minut w meczu z Zenitem. Polaka zastąpił Aissati. Terek ma na koncie 24 punkty i zajmuje 4. miejsce w ligowej tabeli.

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – FK Krasnodar wygrał z Rubinem Kazań 2:0. Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie na boku defensywy drużyny z Krasnodaru.

Adam Kokoszka (Torpedo) – Torpedo przegrało w derbach Moskwy z Lokomotiwem 0:1. Adam Kokoszka rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy, w pierwszej połowie został ukarany żółtą kartką.

Janusz Gol (Amkar Perm) – Amkar Perm przegrał u siebie z Mordowiją Sarańsk 0:1. Janusz Gol wszedł na boisko w 59. minucie spotkania, zastępując Ogude.

Damian Zbozień (Amkar Perm) – Były zawodnik Piasta Gliwice całe spotkanie przeciwko drużynie z Sarańska spędził na ławce rezerwowych Amkara. Amkar zajmuje 12. miejsce w tabeli.

Rumunia:

I Liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Steaua Bukareszt pokonała na wyjeździe Concordię 1:0. Łukasz Szukała rozegrał całe spotkanie na środku obrony lidera rumuńskiej ekstraklasy. Steaua ma 5 punktów przewagi nad drugim w tabeli CFR Cluj.

Kamil Biliński (Dinamo) – Dinamo Bukareszt przegrało na własnym obiekcie z Viitorulem Constanta 2:3. Kamil Biliński rozpoczął spotkanie w wyjściowej jedenastce gospodarzy, lecz zszedł z boiska już w 32. minucie z powodu kontuzji. Polak zderzył się na boisku z rywalem.

Michał Gliwa (Pandurii) – Pandurii pokonało na wyjeździe FC Brasov 3:0. Michał Gliwa cały mecz spędził na ławce rezerwowych.

Szkocja:

Premiership:

Jarosław Fojut i Radosław Cierzniak (Dundee) – Jarosław Fojut i Radosław Cierzniak rozegrali całe spotkanie w barwach Dundee United w wyjazdowym meczu z Motherwell. Gospodarze wygrali 1:0. Jarosław Fojut w 63. minucie spotkania został ukarany żółtą kartką.

Michał Szromnik (Dundee) – Michał Szromnik wciąż jest rezerwowym golkiperem Dundee.

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow z Łukaszem Załuską w bramce wygrał na wyjeździe z Aberdeen 2:1. Celtic awansował na pozycję lidera szkockiej ekstraklasy.

Ukraina:

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – Bezbramkowy remis w spotkaniu Dynama Kijów z Karpatami Lwów. „Teo” rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie Dynama. Były napastnik Lecha Poznań rozegrał 68 minut.

USA:

NASL:

Tomasz Zahorski (San Antonio) – San Antonio wygrało w półfinale ligowych rozgrywek po dogrywce z New York Cosmos 2:1. Tomasz Zahorski całe spotkanie spędził na ławce „Skorpionów”, którzy awansowali do finału. NASL jest zamkniętą ligą, co powoduje, że jej zwycięzca nie awansuje do MLS.

Walia:

Adrian Cieślewicz (The New Saints) – Gol Adriana Cieślewicza w meczu Bangor – The New Saints (0:5). Polak wpisał się na listę strzelców w 59. minucie spotkania. Cieślewicz rozegrał cały mecz. TNS jest liderem walijskiej ekstraklasy z dorobkiem 33 punktów po 13 kolejkach.

Węgry:

Bank Liga:

Michał Nalepa (Ferencvaros) – Ferencvaros wygrał na wyjeździe z zespołem Honved 3:2. Michał Nalepa rozegrał całe spotkanie w barwach Ferencvarosu, a w pierwszej części spotkania został ukarany żółtą kartką.

Włochy:

Serie A:

Kamil Glik (Torino) – Torino przegrało na wyjeździe z AS Romą 0:3. Glik rozegrał całe spotkanie w barwach "Byków". Polak w 58. minucie spotkania został ukarany żółtą kartką za faul na Tottim. Torino zajmuje 14. lokatę w tabeli Serie A.

Łukasz Skorupski (AS Roma) – Roma pewnie pokonała Torino, lecz Łukasz Skorupski spędził to spotkanie w roli rezerwowego. Roma z dorobkiem 25 punktów zajmuje pozycję wicelidera włoskiej ekstraklasy.

Piotr Zieliński (Empoli) – Empoli wygrało na własnym obiekcie z Lazio Rzym 2:1. Piotr Zieliński zszedł z placu gry w 58. minucie spotkania. Zespół Polaka zajmuje 16. pozycję w tabeli z dorobkiem 10 „oczek”.

Paweł Wszołek (Sampdoria) – Sampdoria zremisowała u siebie z AC Milanem 2:2. Paweł Wszołek całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych gospodarzy.

Tomasz Kupisz (Chievo) – Chievo pokonało na własnym stadionie Cesenę 2:1. Tomasz Kupisz całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych gospodarzy. Chievo z dorobkiem 8 punktów zajmuje 18. miejsce w tabeli.

Serie B:

Bartosz Salamon (Pescara) – Pescara zwyciężyła na wyjeździe z Brescią 3:1. Bartosz Salamon rozpoczął spotkanie w wyjściowej jedenastce gości, a z boiska zszedł w 81. minucie spotkania. Pescara zajmuje 17. lokatę w tabeli z 13 punktami na koncie.

Michał Chrapak (Catania) – Catania pokonała na własnym obiekcie Varese 2:1. Michał Chrapek wszedł na boisko w 84. minucie, zastępując strzelca drugiego gola, Rosine. Catania zajmuje 12. pozycję w tabeli z dorobkiem 15 „oczek”.

Mateusz Lewandowski (Entella) – Entella przegrała na wyjeździe z Perugią 1:2. Mateusz Lewandowski rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie gości, lecz został zmieniony w przerwie.