Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? [RAPORT]

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend Polscy piłkarze grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani pod uwagę są jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu.

Anglia:
Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Kolejne czyste konto Szczęsnego w barwach Arsenalu. „Kanonierzy” wygrali 3:0 w wyjazdowym meczu z Cardiff City i wciąż są liderem Premier League.
Łukasz Fabiański (Arsenal) – Dla Łukasza Fabiańskiego było to kolejne spotkanie na ławce rezerwowych.
Artur Boruc (Southampton) – Kontuzja Artura Boruca w przegranym meczu z Chelsea (1:3). Boruc w tym spotkaniu bronił momentami fenomenalnie, jednak przy bramce dla londyńczyków interweniował tak ofiarnie, że uderzył dłonią w słupek i musiał opuścić boisko. W jego miejsce wszedł Gazzaniga, który wpuścił dwie bramki.

Championship:

Dariusz Dudka (Birmingham) – Wyjazdowe zwycięstwo 3:0 w meczu z Barsnley. Dariusz Dudka całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Birmingham zajmuje dziewiętnaste miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem osiemnastu punktów.
Tomasz Cywka (Barnsley) – Tomasz Cywka pojawił się na murawie w 46. minucie zmieniając O'Brien’a. Wówczas Barsnley przegrywało już 0:3 i wynik spotkania był praktycznie przesądzony. Ekipa, w której występuje Cywka zajmuje obecnie ostatnie miejsce w Championship.
Tomasz Kuszczak (Brighton) – Remis 1:1 w spotkaniu Bournemouth – Brighton. Tomasz Kuszczak rozegrał pełny mecz w bramce gości.
Radosław Majewski (Nottingham) – Porażka Nottinghamu Forest 2:3 w spotkaniu z Reading. Majewski rozegrał 46. minut i został zmieniony przez Hendersona, który później wpisał się na listę strzelców.
Marcin Wasilewski (Leicester) – Lider Championship wygrał 3:0 z Millwall. Wasilewski rozegrał całe spotkanie, a po meczu spotkała go bardzo miła sytuacja. Na spotkanie z Millwall przyjechała spora grupa kibiców z… Anderlechtu, która dopingowała „Wasyla”, a po meczu nosiła go na rękach. Wasilewski jest bardzo lubianym piłkarzem w Anderlechcie, w barwach „Fiołków” rozegrał 143 mecze, w których zdobył 20 bramek.

Belgia:
Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Club Brugge wygrał 2:0 w meczu z Oostende. Sobota wszedł na boisko w 84. minucie zmieniając Lestienne'a. Po wejściu reprezentanta Polski, Bruggia zdobyła gola na 2:0.

Bułgaria:
A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Wyjazdowe zwycięstwo 2:1 Boteva Plovdiv w spotkaniu ze Slavią Sofia. Adam Stachowiak rozegrał całe spotkanie w bramce Boteva.

Cypr:
I Division:

Łukasz Gikiewicz (Omonia) – Achnas przegrało 2:1 z Omonią Nikozja. Łukasz Gikiewicz rozegrał pełne spotkanie. Omonia obecnie zajmuje czwarte miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 23 punktów.

Grecja:
Super League:

Sebastian Przyrowski (Levadiakos) – Cztery gole wpuszczone przez polskiego golkipera w meczu z Verią. Mecz zakończył się wynikiem 4:3. Levadiakos po czternastu kolejkach zajmuje trzynaste miejsce w greckiej ekstraklasie z czternastoma punktami na swoim dorobku.

Francja:
Ligue 1:

Ludovic Obraniak (Bordeaux) – Bordeaux w meczu 15. kolejki Ligue 1 wygrało na własnym stadionie z Ajaccio 4:0. Obraniak zaliczył asystę przy bramce na 3:0 zdobytą przez Nicolasa Maurice-Belaya. „Ludo” w 15. minucie ukarany został żółtą kartką za faul na Mehdim Mostefie. Po 15. kolejkach Bordeaux plasuje się na ósmej pozycji w ligowej tabeli ze stratą trzynastu punktów do liderującego PSG.

Grzegorz Krychowiak (Reims) – 71. minut Grzegorza Krychowiaka w meczu St. Etienne – Reims (4:0). Reprezentant Polski w 26. minucie obejrzał żółtą kartkę.

Hiszpania:
Primiera Division:

Bartłomiej Pawłowski (Malaga) – Malaga zremisowała 1:1 w wyjazdowym meczu z Villarreal. Pawłowski całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych Malagi.

Holandia:
Eredivisie:

Przemysław Tytoń (PSV) – Feyenoord Rotterdam wygrał 3:1 z PSV Eindhoven. Na ławce rezerwowych PSV cały mecz spędził Przemysław Tytoń. PSV po 15 kolejkach zajmuje dziesiąte miejsce w holenderskiej ekstraklasie z dorobkiem dwudziestu punktów.
Filip Kurto (Roda) – Roda przegrała 1:2 z Twente Enschede. Filip Kurto rozegrał całe spotkanie w bramce Rody.

Eereste Divisie:

Piotr Parzyszek (Graafschap) – Wysoka wygrana De Graafschap 4:0 w meczu z Emmen. Młody napastnik rozegrał cały mecz w barwach gospodarzy.
Filip Bednarek (Jong Twente) – Skromne zwycięstwo Jong FC Twente 1:0 nad Spartą Rotterdam. Bednarek rozegrał cały mecz w bramce gospodarzy, zachował czyste konto.

Niemcy:
Bundesliga:

Robert Lewandowski (Borussia) – Dziesiąte i jedenaste trafienie Roberta Lewandowskiego w barwach Borussii Dortmund w tym sezonie Bundesligi. Borussia wygrała 3:1 z FSV Mainz, a Lewandowski zdobył dwie bramki z rzutów karnych.
Jakub Błaszczykowski (Borussia) – Błaszczykowski wystąpił od pierwszej minuty przeciwko Mainz, jednak w drugiej połowie już nie zagrał. W przerwie zmienił go Sebastian Kehl.
Łukasz Piszczek (Borussia) – Piszczek rozegrał pełne 90. minut w spotkaniu z Mainz. Prawy obrońca Borussii sprokurował rzut karny, którego na gola zamienił Choupo-Moting. Borussia po 14. kolejkach zajmuje trzecie miejsce i traci siedem punktów do liderującego Bayernu Monachium.

Gole Borussii w meczu z Mainz:

Arkadiusz Milik (Augsburg) – Drugi z rzędu występ Arkadiusza Milika od pierwszej minuty w zespole Augsburga. Tym razem Polak rozegrał 60. minut, a w jego miejsce wszedł Bobadilla. Augsburg rywalizował z Herthą Berlin, mecz zakończył się bezbramkowym remisem.
Eugen Polanski (Hoffenheim) – Moc wrażeń w meczu Hoffenheim – Werder Brema! Spotkanie zakończyło się remisem 4:4, choć „Wieśniacy” prowadzili w tym spotkaniu 2:0 i 4:2. Werder pokazał charakter i zdołał wyrównać wynik spotkania. Eugen Polanski rozegrał całe spotkanie w barwach Hoffenheim.
Artur Sobiech (Hannover) – Hannover wygrał 2:0 z Eintrachtem Frankfurt. Artur Sobiech zdobył w tym spotkaniu bramkę, jednak sędzia nie uznał tego trafienia, ponieważ najprawdopodobniej uznał, że Diouf faulował chwilę wcześniej obrońcę Eintrachtu. W 70. minucie Sobiecha na boisku zastąpił Bittencourt.

2. Bundesliga:

Sławomir Peszko (Koeln) – Zwycięstwo Koeln na wyjeździe z St. Pauli 3:0. Były zawodnik Lecha Poznań wszedł na boisko w 62. minucie, a w 84. został ukarany żółtą kartką.
Adam Matuszczyk (Koeln) – Matuszczyk pojawił się na boisku w 71. minucie zmieniając Helmesa, który zdobył bramkę na 2:0 dla Kolonii. „Koziołki” są liderem 2. Bundesligi z dorobkiem 30 punktów po szesnastu kolejkach.

Portugalia:
Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Setubal) – Vitoria Setubal zremisowała 2:2 z Nacional. Paweł Kieszek wpuścił dwa gole po strzałach Rondona. Setubal po jedenastu kolejkach ma na swoim koncie trzynaście punktów i zajmuje obecnie dwunastą lokatę.

Rosja:
Premjer Liha:

Artur Jędrzejczyk (Krasnodar) – FK Krasnodar przegrał 0:1 z Samarą. Jędrzejczyk rozegrał pełny mecz w barwach szóstej drużyny rosyjskiej ekstraklasy.
Marcin Kowalczyk (Wołga) – Wołga Novgorod przegrał aż 1:6 ze Spartakiem Moskwa. Marcin Kowalczyk rozegrał całe spotkanie na środku obrony Wołgi. Zespół Novgorodu zajmuje obecnie dwunastą pozycję w lidze z dorobkiem 18 punktów na swoim koncie.
Maciej Rybus (Terek) – Remis Tereka Grozny 1:1 z Zenitem Sankt Petersburg. Maciej Rybus rozegrał całe spotkanie, a w 64. minucie został ukarany żółtą kartką.
Maciej Makuszewski (Terek) – Były piłkarz Jagiellonii Białystok całe spotkanie z Zenitem przesiedział na ławce rezerwowych.

Rumunia:
I liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Steaua Bukareszt zremisowała 1:1 z Petrolulem. Reprezentant Polski rozegrał cały mecz w barwach uczestnika tegorocznej Ligi Mistrzów.
Piotr Celeban (Vaslui) – Vaslui wygrało 3:0 z Ceahlaul. Piotr Celeban rozegrał całe spotkanie, a jego drużyna awansowała na siódmą pozycję w tabeli rumuńskiej ekstraklasy.

Turcja:

Kamil Grosicki (Sivasspor) - Antalyaspor wygrał 3:0 z Sivassporem. Grosicki pojawił się na boisku w 64. minucie, zastępując Burhana Esera.
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor) – Trabzonspor pokonał 3:1 na własnym stadionie Erciyesspor. Mierzejewski wszedł na boisku tuż po zmianie stron. Trabzonspor traci dziewięć punktów do prowadzącego Fenerbahce Stambuł.

Włochy:
Serie A:

Paweł Wszołek (Sampdoria) – Sampdoria zremisowała 1:1 z Interem Mediolan. Reprezentant młodzieżowej kadry Polski cały mecz spędził na ławce rezerwowych. Sampdoria zajmuje przedostatnie miejsce w ligowej tabeli mając na koncie zaledwie 11 „oczek”.
Piotr Zieliński (Udinese) – Porażka Udinese w meczu z Juventusem Turyn 1:0. Piotr Zieliński nie pojawił się w dzisiejszym meczu na boisku.
Łukasz Skorupski (AS Roma) – Czwarty z rzędu remis Romy w Serie A. Tym razem Roma zremisowała 1:1 z Atalantą. Łukasz Skorupski cały mecz przesiedział na ławce.
Kamil Glik (Torino) – Remis Genoi 1:1 z Torino. Kamil Glik wrócił do podstawowej jedenastki „Toro” i rozegrał pełne spotkanie.

Serie B:

Thiago Cionek (Modena) – Modena zremisowała 1:1 ze Sieną. Thiago Cionek rozegrał pełne spotkanie. Modena po 16. kolejkach zajmuje dwunaste miejsce w tabeli z dorobkiem 21 punktów.