Jacek Wójcik
Kotwica Kołobrzeg – Lech II Poznań 1:2
Kotwica Kołobrzeg – Lech II Poznań 1:2 Jacek Wójcik
W meczu 20. kolejki II ligi piłkarskiej, ostatniej w 2023 roku, Kotwica Kołobrzeg niespodziewanie uległa na swoim boisku rezerwom Lecha Poznań. Pomimo porażki zimową przerwę spędzi w fotelu lidera rozgrywek.

Niedzielna porażka była piątą Kotwicy w tym sezonie i trzecią na swoim boisku. Goście objęli prowadzenie w 19. minucie. Podanie za linię obrony gospodarzy dostał Kornel Lisman. Zawodnik Lecha II wbiegł z piłką w pole karne i precyzyjnym strzałem po ziemi pokonał Oskara Pogorzelca, który stanął między słupkami po raz pierwszy od 6. kolejki.

Kotwica mogła odpowiedzieć już po 7. minutach. Patryk Olejnik sfaulował w polu karnym Patryka Pytlewskiego i sędzia podyktował rzut karny. Do jedenastki podszedł Jonathan Júnior. Niezawodny dotąd w tym elemencie Brazylijczyk (4 wykorzystane rzuty karne, w tym dwa w poprzednim meczu z Olimpią Elbląg) przegrał pojedynek z golkiperem gości, 16-letnim Mateuszem Pruchniewskim.

Kotwica doprowadziła do wyrównania dopiero po zmianie stron. W 54. minucie w polu karnym Lecha II doszło do sporego zamieszania po rzucie rożnym. Pierwszy strzał Piotra Witasika odbił Pruchniewski, ale przy poprawce Jakuba Żubrowskiego z 6 metra nie mógł już nic zrobić.

Remis utrzymał się przez niespełna 10. minut. W 62. Pogorzelec w sytuacji sam na sam obronił na rzut rożny strzał Filipa Wilaka. Po kornerze obrońcy Kotwicy zdołali wprawdzie wybić piłkę, ale goście się przy niej utrzymali. Finalnie futbolówka trafiła na prawą stronę do Maksymiliana Dziuby, który popisał się świetnym wolejem, po którym bramkarz Kotwicy skapitulował po raz drugi w tym meczu.

Kotwica do końca starała się uzyskać przynajmniej wyrównującego gola, ale w przeciwieństwie do kilku meczów z tego sezonu, nie udało się jej odwrócić losów meczu. Bliżsi podwyższenia wyniku byli goście. Po niepewnym wyjściu do dośrodkowania Pogorzelca i główce Szymona Pawłowskiego, piłkę sprzed pustej bramki wybił na rzut rożny Cezary Polak (75.).

Pomimo niedzielnej porażki, Kotwica pozostała na prowadzeniu w tabeli, z dorobkiem 37 punktów. Nad drugim KKS 1925 Kalisz ma 3 pkt przewagi, przy czym rywale mają do rozegrania jeden zaległy mecz. Podobnie trzecia Pogoń Siedlce (33 pkt) i czwarta Radunia Stężyca (31 pkt).

W 20. kolejce przełożono aż 6 z 9 meczów. Obok spotkania Kotwica - Lecha II odbyły się jeszcze mecze Chojniczanka Chojnice - ŁKS II Łódź (3:2) i Zagłębie II Lubin - Hutnik Kraków (2:0).

Kotwica Kołobrzeg – Lech II Poznań 1:2 (0:1)
0:1 Lisman (19.), 1:1 Żubrowski (55.), 1:2 Dziuba (63.)
żółte kartki: Kozajda, Pytlewski, Kosakiewicz, Skowronek - Wichtowski, Nadolski, Tomaszewski.
Kotwica: Pogorzelec - Kozajda (80. Kaczmarek), Witasik, Murawski, Polak, Kosakiewicz (61. Nowak), Oliveira (81. Stasiak), Żubrowski (69. Kozłowski), Cywiński, Pytlewski (81. Skowronek), Jonathan Júnior.
Lech II: Pruchniewski - Orłowski, Tomaszewski, Wichtowski, Gurgul, Wilak (73. Kornobis), Olejnik, Nadolski (58. Cywka), Dziuba (85. Pacławski), Lisman (73. Juszczyk), Pawłowski.