Liga Europy. Historyczne zwycięstwo Rakowa. Awans drużyn Fabiańskiego i Zalewskiego. Podsumowanie wydarzeń

OPRAC.:
Bartosz Głąb
Raków Częstochowa wygrywa ze Sturmem Graz
Raków Częstochowa wygrywa ze Sturmem Graz PAP/EPA
Liga Europy. Piłkarze Rakowa Częstochowa odnieśli pierwsze w historii klubu zwycięstwo w zasadniczej części europejskich rozgrywek. W czwartek pokonali na wyjeździe Sturm Graz 1:0 w 5. kolejce Ligi Europy. Awans do fazy pucharowej zapewnił sobie m.in. West Ham United Łukasza Fabiańskiego.

Liga Europy. Historyczne zwycięstwo Rakowa. "Medaliki" triumfują w Austrii

W czterech wcześniejszych meczach w Ligi Europy Raków zgromadził tylko punkt i aby wciąż mieć szansę na grę w fazie pucharowej potrzebował w czwartek zwycięstwa. Podopieczni trenera Dariusza Szwargi cel osiągnęli i zanotowali pierwszą w historii częstochowskiego klubu wygraną w zasadniczej części europejskich rozgrywek.

Goście powinni byli objąć prowadzenie w 15. minucie, ale Chorwat Ante Crnac w dogodnej okazji uderzył obok słupka. Natomiast pięć minut później sytuację sam na sam zmarnował Marcin Cebula.

W 75. minucie Szwarga wprowadził do gry aż czterech nowych piłkarzy. Intuicja nie zawiodła 33-letniego szkoleniowca. Jednym ze zmienników był John Yeboah i to właśnie Ekwadorczyk sześć minut później zdobył zwycięską bramkę. Yeboah doskonale wykorzystał dobre dogranie spod linii końcowej Brazylijczyka Jeana Carlosa.

W drugim meczu grupy D Atalanta Bergamo zremisowała u siebie ze Sportingiem Lizbona 1:1. To oznacza, że obie te drużyny będą wiosną kontynuowały grę w fazie pucharowej Ligi Europy.

Raków natomiast za dwa tygodnie stoczy ze Sturmem korespondencyjny pojedynek o trzecie miejsce w tabeli, premiowane grą w 1/16 finału Ligi Konferencji. Obecnie obie ekipy mają tyle samo punktów, ale wyżej notowany jest Sturm, który ma lepszy bilans bramek o jednego gola. 14 grudnia Raków w Sosnowcu podejmie Atalantę, a Sturm na wyjeździe zagra ze Sportingiem.

Liga Europy. Łukasz Fabiański i Nicola Zalewski z awansem do fazy pucharowej

Oprócz Sportingu awans do fazy pucharowej wywalczyły m.in. ekipy West Ham United, AS Romy i Liverpoolu. Występujące w grupie A "Młoty", których bramki strzegł Fabiański, pokonały na wyjeździe ekipę TSC Backa Topola 1:0 po golu Tomasa Soucka w końcówce.

W grupie G Roma, z Nicolą Zalewskim na ławce rezerwowych, zremisowała na wyjeździe z Servette Genewa 1:1. W grupie E natomiast Liverpool gładko wygrał u siebie z LASK Linz 4:0.

Z grupy B awansowały Olympique Marsylia i Brighton & Hove Albion Jakuba Modera. "Mewy", bez Polaka w kadrze, pokonały na wyjeździe 1:0 AEK Ateny z Damianem Szymańskim w składzie.

Jedynym zespołem, który odniósł komplet pięciu zwycięstw jest Bayer Leverkusen. Tym razem "Aptekarze" pokonali na wyjeździe szwedzki zespół Hacken 2:0.

Finał Ligi Europy zaplanowany jest na 22 maja przyszłego roku w Dublinie.