LOTTO Ekstraklasa. Biała Gwiazda goniła, ale Lech nie wypuścił zwycięstwa

Maciej Brzeziński
Lech Poznań sięgnął po komplet punktów
Lech Poznań sięgnął po komplet punktów Monika Wantoła
LOTTO Ekstraklasa. Po dwóch meczach bez zwycięstwa Lech Poznań sięgnął po komplet punktów. W przedostatniej kolejce piłkarze Nenada Bjelicy po zaciętym spotkaniu pokonali Wisłę Kraków 2:1. Strata lechitów do prowadzącej Legii to w dalszym ciągu dwa oczka.

Kolejorz chcąc mieć jeszcze jakąkolwiek nadzieję na tytuł mistrza Polski musiał wygrać w krakowską Wisłą i liczyć na potknięcia rywali. Nenad Bjelica przed spotkaniem dokonał kilka roszad w składzie. Do podstawowej jedenastki wrócił Darko Jevtić. Szwajcar leczył kontuzję po finale Pucharu Polski przez trzy tygodnie i już w zeszłą niedzielę pojawił się na murawie na ostatni kwadrans. Ponadto ze składu wypadli Łukasz Trałka i Marcin Robak, a ich miejsce zajęli Abdul Aziz Tetteh i Dawid Kownacki.

Pierwsze minuty to większe zaangażowanie gości, którzy kilka razy wybrali się w pole karne Kolejorza. Lechici dali się wyszaleć gościom w pierwszych ośmiu minutach, a w dziewiątej sami zadali pierwszy cios. Radosław Majewski w środkowym sektorze boiska otrzymał piłkę od Dawida Kownackiego, podbiegł kilka metrów i uderzył obok bezradnego Łukasza Załuski. Duża w tym zasługa obrońców z Krakowa, którzy w najmniejszym stopniu nie postanowili przerwać akcji Kolejorza. Żołnierze Bjelicy nie zwalniali tempa i dążyli do zdobycia kolejnych bramek. W 21. minucie katastrofalny błąd Arkadiusza Głowackiego wykorzystał Maciej Makuszewski, który ominął Załuskę i wpakował piłkę do pustej siatki.

Nie tylko Wiślacy popełniali proste błędy. W 26. minucie Matus Putnocky wyszedł poza własne pole karne, aby przerwać dalekie podanie Głowackiego. O piłkę walczyli Rafał Boguski i Wołodymyr Kostewycz. Starcie wręcz wygrał zawodnik Wisły, który lekkim kopnięciem umieścił piłkę w pustej bramce.

Na drugą połowę nie wybiegł Maciej Wilusz. Uraz nie pozwolił mu na kontynuowanie spotkania. W jego miejsce wszedł Lasse Nielsen, który w ostatnim czasie miał mało szans na grę i podczas tego meczu było widać ogrania. Druga część meczu toczyła się głównie w środku pola. Przewagę mieli zawodnicy z Krakowa, ale nie potrafili udokumentować jej wyrównującym golem. W 73. minucie Semir Stilić uderzył w słupek. Gdyby piłka leciała w światło bramki to bramkarz Lecha nie miałby nic do powiedzenia.

Kolejorz w ostatnim meczu na Inea Stadionie w sezonie 2016/17 wygrał z Wisłą Kraków i przed ostatnią kolejką ma jeszcze szanse na mistrzostwo Polski.