Małopolska piłkarską potęgą. Prezes MZPN Ryszard Kołtun: Za nami sporo udanych zmian, planujemy kolejne

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Ryszard Kołtun stoi na czele Małopolskiego Związku Piłki Nożnej od ponad dwóch lat
Ryszard Kołtun stoi na czele Małopolskiego Związku Piłki Nożnej od ponad dwóch lat Andrzej Banaś
W trakcie Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego Delegatów Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, które odbyło się 18 października 2023 roku, prezes zarządu Ryszard Kołtun przedstawił nie tylko sytuację finansową stowarzyszenia (o czym informowaliśmy na bieżąco), ale obszernie opowiedział też o wielu zmianach wprowadzonych przez nowy zarząd i planach na drugą część kadencji. Warto poznać najważniejsze z nich.

Małopolska będzie mieć swoją 1. ligę?

Ryszard Kołtun objął funkcję prezesa podczas walnego zjazdu 12 czerwca 2021 roku. - Wypełniliśmy wszystkie trzy zobowiązania, które wówczas pojawiły się we wnioskach – zapewnił delegatów.

Pierwszym z nich była aktualizacja statutu MZPN. Ostatecznie w toku prac powstał nowy statut, który Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze przyjęło 18 października na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Drugie zobowiązanie dotyczyło podniesienia prestiżu rozgrywek w Małopolsce. Osiągnięto go poprzez likwidację dwóch grup 4. ligi i utworzenie jednej, z której mistrz automatycznie awansuje do 3. ligi, a nie jak w poprzednich latach poprzez baraż dwóch zwycięzców grup, który był powszechnie krytykowany.

- 4. liga funkcjonuje już drugi rok i ja w zasadzie nie słyszałem żadnej negatywnej opinii na temat reorganizacji. Kluby przyjęły ją bardzo dobrze. Przede wszystkim wzrósł poziom sportowy, poza tym ta liga daje możliwości, których wciąż do końca nie wykorzystaliśmy. Możemy z tego zrobić produkt eksportowy Małopolski – stwierdził Ryszard Kołtun, wyjaśniając w dalszej części walnego, że toczą się rozmowy z trzema innymi związkami regionalnymi (podkarpacki, śląski i dolnośląski) na temat nowych rozwiązań prawnych, licencyjnych i transferowych dotyczących tego poziomu rozgrywek.

Jeden z gorąco dyskutowanych pomysłów zakłada przekształcenie 4. ligi w 1. Ligę Małopolską (lub po prostu w Ligę Małopolską), a w ślad za tym mogłaby nastąpić zmiana nazewnictwa niższych lig i klas.

- Mamy pełną kontrolę nad futbolem amatorskim, daje nam ją statut PZPN w artykule 65. – tłumaczy Ryszard Kołtun. - Możemy 4. ligę, a także niższe, nazywać w sposób, jaki nasze środowisko zaakceptuje pod potrzeby i oczekiwania dla celów marketingowych czy pozyskania sponsorów. Stąd przyjęcie przez nas uchwały, tak jak uczyniły to związki na Śląsku i Podkarpaciu, by przeprowadzić analizy w celu uporządkowania futbolu amatorskiego na naszym terenie. Chcemy przede wszystkim doprowadzić do uproszczenia wielu kwestii, które przecież w innych krajach nie są tak skomplikowane. Pracujemy nad tym od strony prawnej i sportowej, żeby zaproponować rozwiązanie.

Po reorganizacji 4. ligi na niższym szczeblu zostały powołane w Małopolsce dwie grupy 5. ligi oraz osiem grup klas okręgowych. Poniżej funkcjonują klasy A i B. Na wniosek klubów z powiatów suskiego i wadowickiego udało się szybko utworzyć w tym regionie dwie klasy A, co było realizacją kolejnego zobowiązania nowego zarządu.

Małopolski futbol w sieci

Działacze MZPN mieli także przez ostatnie lata spore pole do popisu w kwestii komunikacji, marketingu i promocji.

- Byliśmy w pewnych obszarach trochę z tyłu w porównaniu do innych związków - przyznaje prezes MZPN. - Mieliśmy przestarzałą stronę internetową, bodajże sprzed 2012 roku. Powstała nowa, na której pojawia się sporo informacji, w lepszej szacie graficznej. Niezależnie od tego posiadamy stronę na Facebooku, która w szybkim czasie uzyskała 10 tysięcy obserwujących. Co więcej, uruchomiliśmy też, jako pierwszy wojewódzki związek piłki nożnej w Polsce, swój kanał na YouTube. Obecnie ma on prawie 7 tysięcy stałych użytkowników. Pojawiły się też inicjatywy wizerunkowe, na przykład powstało nowe logo, które na początku było trochę krytykowane, ale się przyjęło. W kwestiach marketingowo-promocyjnych zrobiliśmy naprawdę duży postęp.

Był pomysł, by przeprowadzać transmisje na żywo z wszystkich spotkań 4. ligi, ale obecnie związku nie stać na wynajmowanie 9 operatorów jednocześnie, dlatego koncentruje się na wybranych, najciekawszych meczach.

Relacje z meczów w sieci mają duże znaczenie dla reklamodawców, a także pozyskanego przez związek sponsora tytularnego dla całych rozgrywek, których oficjalna nazwa brzmi JAKO 4. liga. Sponsora głównego ma zyskać także 5. liga, a sponsora sprzętowego drużyny z klas okręgowych oraz klas A i B.

Małopolska piłkarską potęgą

Ryszard Kołtun zwraca uwagę, że Małopolska w porównaniu z innymi regionami w kraju może się poszczycić największą liczbą klubów (793) i piłkarzy (ok. 60 tysięcy), a także liczbą zarejestrowanych trenerów (4642). W tym ostatnim wypadku należy się jednak zastrzeżenie, gdyż w tym gronie ważne licencje posiada obecnie 2438 szkoleniowców. Skąd ta różnica?

- Zadałem to pytanie Dariuszowi Wójtowiczowi, który jest wojewódzkim koordynatorem do spraw licencjonowania trenerów. Odpowiedział mi, że część z tych osób po prostu pracuje w innych zawodach. Inni są już w takim wieku, że nie chcą się zajmować trenowaniem. Może też są inne okoliczności. Tak czy inaczej ponad 2400 szkoleniowców to też bardzo duża grupa osób – podkreśla prezes związku.

Małopolska, w której mecze sędziuje 1004 arbitrów, ma także najwięcej w kraju klas rozgrywkowych: 48 lig seniorów i 2 ligi seniorek, a do tego dochodzi ponad 200 lig młodzieżowych. 11 drużyn mężczyzn i 13 drużyn kobiecych występuje na poziomie centralnym, ponadto 5 zespołów gra na najwyższych szczeblach w futsalu. Region z centralą w Krakowie jako jedyny w kraju uruchomił 5. ligę kobiet. Liczba klubów, w których trenują dziewczęta, sięgała 40, obecnie jest ich nieco mniej.

Warto dodać, że Puszcza Niepołomice została w tym roku już 11. klubem z Małopolski w historii ekstraklasy, który wywalczył status beniaminka. Poza "Żubrami" w elicie występuje obecnie jeszcze Cracovia, a na szczeblu centralnym walczą także Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Wisła Kraków (1. liga) oraz Hutnik Kraków i Sandecja Nowy Sącz (2. liga). Na poziomie 3. ligi (grupa IV) w trwającym sezonie występują: Garbarnia Kraków, Podhale Nowy Targ, Unia Tarnów, Wieczysta Kraków i Wiślanie Jaśkowice.

5 milionów dla akademii z Małopolski

Ważnym elementem działania związku jest obszar szkolenia dzieci i młodzieży, aczkolwiek to głównie rola akademii i klubów, związek koncentruje się raczej na wspieraniu ich inicjatyw, powoływaniu sztabów trenerskich i kadr regionalnych oraz organizowaniu turniejów, dzięki którym łatwiej jest wyłapać najzdolniejszych i dokonać selekcji.

Małopolska ostro rywalizuje ze Śląskiem w liczbie szkółek piłkarskich, które uzyskały certyfikację w ramach funkcjonującego od kilku lat programu PZPN.

W naszym regionie mieliśmy prawie 50 akademii, które zdobyły złote, srebrne i brązowe gwiazdki oraz ponad 80 z zielonymi, a na kolejny rok jest już ponad 200 zgłoszeń wstępnych. Szkółki i kluby z Małopolski dostały do tej pory od PZPN prawie 5 milionów złotych. Pod tym względem też jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju. Mówię to po to, żeby ci z Państwa, którzy mają wpływ na swoje kluby, wzięli to pod rozwagę, bo to naprawdę dobry interes – zwrócił się do delegatów październikowego zgromadzenia Ryszard Kołtun.

Wspomaganie szkolenia przez MZPN to także organizowanie konferencji trenerskich. W ostatnich dwóch latach ich poziom wyraźnie się podniósł, a w ślad za tym poszło zwiększone zainteresowanie trenerów.

W najbliższym czasie planowana jest konferencja dla ok. 700 osób. Odbędzie się 16 grudnia w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a wśród prelegentów są tak uznane autorytety w świecie futbolu, jak dyrektor Szkoły Trenerów PZPN Paweł Grycman, dyrektor ds. rozwoju trenerów Lecha Poznań Mariusz Rumak czy były szkoleniowiec Widzewa Łódź Janusz Niedźwiedź.

- Jak do tej pory, naszą najlepszą konferencją była ta pierwsza, zorganizowana we wrześniu 2021 roku na stadionie Wisły, wzięło w niej udział 900 trenerów. Później organizowaliśmy konferencje w Tauron Arenie, w hali Hutnika i kilka innych, nie tylko w Krakowie. Te w terminie grudniowym zazwyczaj mają największą frekwencję z tego względu, że odbywają się na koniec roku – wyjaśnia prezes MZPN.

Wśród celów na drugą część czteroletniej kadencji Ryszard Kołtun wymienia powołanie w Małopolsce Klubu Wybitnego Reprezentanta. Po podjęciu przez związek uchwały latem tego roku, rozpoczęły się prace nad regulaminem i zasadami kwalifikowania byłych i obecnych piłkarzy do tego zaszczytnego grona.

od 7 lat
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24