Nowy stadion w Opolu będzie korzystał z odnawialnym źródeł energii. Będzie to pierwszy taki obiekt w Polsce. Inwestycja zwróci się za 5 lat

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wideo
od 16 lat
W odpowiedzi na rosnące ceny energii, inwestor budowy stadionu opolskiego zdecydował się zastosować fotowoltaikę, pompy ciepła i agregaty z funkcją kogeneracji. Dzięki temu stadion będzie w dużej mierze uniezależniony od tradycyjnych źródeł energii, co stanowi absolutną nowość w skali kraju dla tego typu obiektów.

Jednym z najważniejszych elementów projektu jest zastosowanie układu fotowoltaicznego, który zostanie zamontowany na dachu stadionu. Panele fotowoltaiczne o łącznej mocy około 280 kW zostaną umieszczone na trzech stronach stadionu: zachodniej, wschodniej i południowej. Dzięki temu, obiekt będzie mógł generować własną energię elektryczną z odnawialnego źródła. Dodatkowo, planuje się zainstalowanie pomp ciepła oraz agregatów z funkcją kogeneracji, które będą odpowiadać za produkcję energii cieplnej oraz elektrycznej.

- To innowacyjne rozwiązanie zapewni stadionowi niezależność energetyczną i pozwoli na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji – mówi Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego.

Największe zapotrzebowanie na moc występuje w dniach meczowych

Projektanci mieli na uwadze specyfikę stadionu oraz zmienne zapotrzebowanie na energię w różnych momentach jego działalności. Jak tłumaczy Zakład Komunalny, przeprowadzona analiza wykazała, że największe zapotrzebowanie na moc występuje w dniach meczowych oraz podczas ogrzewania murawy. Dlatego też, panele fotowoltaiczne zostały dobrane tak, aby efektywnie zasilać budynek klubowy, a system będzie mógł korzystać z energii z agregatów lub z sieci w przypadku potrzeby uzupełnienia dostaw.

- Jednym z najbardziej pozytywnych aspektów projektu jest fakt, że znaczna część energii potrzebnej do zasilania stadionu pochodzić będzie z odnawialnych źródeł, co wpłynie na znaczne ograniczenie kosztów jego utrzymania. W obliczu gwałtownego wzrostu cen surowców energetycznych, ta inwestycja stanowi odpowiedź na potrzebę redukcji zużycia paliw i energii, co przekłada się na oszczędności przy eksploatacji obiektu – podkreśla prezes Stasiak.

Koszt wprowadzenia zmian w projekcie stadionu szacowany jest na około 10 milionów złotych.

- Inwestycja powinna nam się zwrócić po ok. 5-6 lat. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt sportowy, który w tak znacznym stopniu wykorzystuje odnawialne źródła energii – dodaje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Nowy stadion w Opolu ma być gotowy w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy stadion w Opolu będzie korzystał z odnawialnym źródeł energii. Będzie to pierwszy taki obiekt w Polsce. Inwestycja zwróci się za 5 lat - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na gol24.pl Gol 24