Ruch wygrał z Górnikiem Łęczna i jest bliski utrzymania. Złoty gol Kuświka

Przemysław Drewniak
Grzegorz Kuświk zdobył zwycięską bramkę dla Ruchu
Grzegorz Kuświk zdobył zwycięską bramkę dla Ruchu ARKADIUSZ GOLA / POLSKA PRESS
W pierwszym sobotnim meczu 35. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Ruch Chorzów wygrał na wyjeździe z Górnikiem Łęczna 1:0. Spotkanie stało na słabym poziomie, a różnicę zrobiło jedyne trafienie autorstwa Grzegorza Kuświka, który pokonał bramkarza gospodarzy w 52. minucie.

Tak jak w piątek w Bielsku-Białej, w Łęcznej doszło do spotkania drużyn, które przed 35. kolejką miały w miarę bezpieczną przewagę nad strefą spadkową. Taka sytuacja w tabeli sprawiła, że we wczorajszym starciu Podbeskidzie z Cracovią długo grały asekuracyjnie i podobnie wyglądał pojedynek Górnika Łęczna z Ruchem Chorzów. W pierwszej połowie gra toczyła się głównie w środku pola, a kibice z Lubelszczyzny i Górnego Śląska nie mieli czym się emocjonować.

Przed przerwą lepsze wrażenie sprawiali gospodarze, którzy częściej utrzymywali się przy piłce (61% czasu) i prezentowali płynniejszą grę w ataku pozycyjnym. Ale co z tego, skoro łęcznianom brakowało precyzji w wykończeniu akcji. Mimo posiadanej przewagi podopieczni Jurija Szatałowa nie oddali ani jednego celnego strzału, a jedynym highlightem pierwszej połowy był kontratak gości, zakończony interwencją Sergiusza Prusaka po uderzeniu Łukasza Surmy. Bardziej dynamiczna od sytuacji na boisku była sytuacja… na niebie – mecz rozpoczynał się przy pełnym słońcu, a w przerwie nad Łęczna przetoczyła się niemal amazońska, bo silna i krótka ulewa.

Burza najwyraźniej pobudziła gości, bo już po siedmiu minutach drugiej połowy Ruch objął prowadzenie. Niemal zupełnie niewidoczny do tej pory Grzegorz Kuświk otrzymał piłkę na lewym skrzydle, ściął akcję do środka, a dzięki dobremu ruchowi bez piłki Pawła Oleksego miał dużo miejsca na oddanie strzału sprzed pola karnego. Najlepszy strzelec „Niebieskich” mocno kopnął w kierunku bramki, nienajlepszą interwencją popisał się Prusak i piłka wylądowała pod poprzeczką jego bramki.

Mieliśmy nadzieję, że zmiana wyniku przyniesie nam inny, bardziej interesujący obraz gry, ale niestety tak się nie stało. Z biegiem czasu chorzowianie coraz bardziej koncentrowali się na defensywie, ale Górnik wciąż raził nieporadnością w ofensywie. Nawet kiedy gospodarzom udała się próba szybszego rozegrania piłki w szesnastce rywali, to rezerwowy Wołodymyr Tanczyk trafił w jednego z obrońców. A gdy już zdołali trafić w bramkę, to tak jak po strzale z dystansu Tomislava Bożicia, futbolówka wędrowała wprost do rąk Matusa Putnocky’ego. W grze piłkarzy Górnika nie widać było pomysłu na atakowanie, więc trudno się dziwić, że jakość tworzonych przez nich sytuacji pozostawiała sporo do życzenia.

Najbliżsi szczęścia gospodarze byli w ostatniej minucie doliczonego czasu gry, gdy po rozpaczliwej wrzutce w pole karne Tanczyk oddał mocny strzał z bliskiej odległości, ale świetną interwencją popisał się Putnocky. Ruch utrzymał do końca korzystny rezultat i dzięki temu jest bardzo bliski utrzymania w Ekstraklasie. O losach drużyny z Łęcznej zadecydują dwa następne spotkania – wyjazdowe z Podbeskidziem i u siebie z GKS-em Bełchatów.