Stany Zjednoczone w finale Gold Cup, Henriquez nie pomógł Panamie

Zbyszek Anioł
Zgodnie z przewidywaniami Stany Zjednoczone awansowały do finału rozgrywek o Złoty Puchar. Gospodarze turnieju w półfinale wyeliminowali Panamę, wygrywając (1:0).

Od początku spotkania Amerykanie dominowali na boisku, ale ich ataki były anemiczne i chaotyczne. Podopieczni Boba Bradleya mieli w pamięci także porażkę z Panamą (1:2) w fazie grupowej, dlatego też przede wszystkim nie chcieli stracić jako pierwsi gola. I tak w pierwszej części spotkania Stany Zjednoczone stworzyły sobie tylko jedną okazję, gdy w 25. minucie w słupek trafił Juan Agudelo. Panamczycy z kolei ograniczyli się wyłącznie do defensywy i ani razu nie zagrozili stojącemu w bramce USA, Timowi Howardowi.

Po przerwie obraz gry się zmienił, gdyż więcej inicjatywy wykazywali gracze z Panamy, którzy grali odważniej i coraz częściej dochodzili do pola karnego gospodarzy. Ani razu jednak nie zdołali skierować piłki do siatki, co udało się natomiast w 76. minucie Amerykanom. Landon Donovan wstrzelił futbolówkę mocno wzdłuż panamskiej bramki, a nogę w odpowiednim momencie dołożył Clint Dempsey i zdobył gola na wagę finału.

W ekipie Panamy całe spotkanie w obronie rozegrał Luis Henriquez, który za niesportowe zachowanie dostał żółtą kartkę.

USA - Panama 1:0 (0:0)
Clint Dempsey 76'

USA: Tim Howard - Steve Cherundolo, Clarence Goodson, Carlos Bocanegra, Eric Lichaj - Michael Bradley, Jermaine Jones; Alejandro Bedoya, Sacha Kljestan (46' Landon Donovan), Clint Dempsey - Juan Agudelo (66' Freddy Adu).

Panama: : Jaime Penedo - Román Torres, Eduardo Dasent, Luis Henríquez, Felipe Baloy - Gabriel Gómez (86' Anibal Godoy), Nelson Barahona (86' Gabriel Torres), Armando Cooper (71' Luis Renteria), Amilcar Henríquez - Luis Tejada, Alberto Quintero.