Szachtior sensacyjnie wygrał z Celtikiem. Kazachowie bliżej Ligi Mistrzów

Bartłomiej Szura, krk
Astana Arena
Astana Arena Wikimedia Commons
Szachtior Karaganda niespodziewanie pokonał mistrza Szkocji Celtic Glasgow 2:0 w pierwszym meczu 4. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Dzięki dwubramkowej zaliczce z rozegranego w Astanie spotkania zespół z Kazachstanu jest blisko historycznego awansu do Champions League.

Piłkarze Szachtiora na boisko w Astanie wyszli ze świadomością, że nawet w przypadku porażki zagrają w fazie grupowej Ligi Europy. Co dla zespołu z Kazachstanu już jest ogromnym sukcesem. Kazachowie pojedynek z Celtikiem potraktowali bardzo prestiżowo, natomiast Szkoci do spotkania podeszli chyba zbyt pewni siebie. Podopieczni Neila Lennona w ciągu całego meczu stworzyli pod bramką rywali zaledwie dwie groźne akcje. Na samym początku meczu i w 73. minucie za sprawą Jamesa Forresta.

Szachtior już w 12. minucie przeprowadził ładną, koronkową akcję, po której kapitan zespołu Andrei Finonchenko wepchnął piłkę do siatki. Strata gola w żaden sposób nie podziałała mobilizująco na Celtic. Gospodarze z kolei grali bardzo rozważnie.

Drugi cios zawodnicy z Kazachstanu zadali w 78. minucie. Po błędzie obrony Celtiku drugą bramkę strzelił Sergei Khizhnichenko. Piłkarze mistrza Szkocji chcieli w końcówce zmniejszyć rozmiary porażki, ale mimo starań nie udało im się pokonać Aleksandra Mokina.