MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Turcja w ćwierćfinale Euro 2024, Austria wraca do domu. Mecz kończyli w ulewie, dwa gole obrońcy Meriha Demirala

Jacek Czaplewski
Austria - Turcja 1:2. Najważniejsza interwencja Turka
Austria - Turcja 1:2. Najważniejsza interwencja Turka PAP/EPA
Turcja jako ostatnia wywalczyła awans do ćwierćfinału Euro 2024. W emocjonującym meczu wyrzuciła z turnieju grupowego rywala Polski, Austrię, wygrywając 2:1. Obie zwycięskie bramki zdobył środkowy obrońca Merih Demiral. W drugiej połowie gra na stadionie w Lipsku toczyła się w ulewie. Piłki na wagi dogrywki nie wykorzystał Christoph Baumgartner, którego w 94 minucie powstrzymał Mert Gunok.

Euro 2024. Wynik meczu Austria - Turcja 1:2

Właśnie w meczu o tak szczególną stawkę padła druga najszybsza bramka tego Euro. Wybiła druga minuta kiedy Demiral wykorzystał zamieszanie w polu karnym, uderzając celnie pod poprzeczkę. W drugiej połowie dorzucił gola głową - też po stałym fragmencie gry.

Turcja zawdzięcza awans 26-latkowi z saudyjskiego Al-Ahli. Demiral jest pierwszym stoperem z dubletem w fazie pucharowej Euro od występu Liliana Thurama w... 1998 roku - informuje Krzysztof Marciniak z Canal+ Sport.

Drugim bohaterem Turków jest niewątpliwie Mert Gunok. Bramkarz tuż przed końcem meczu w tak efektywny sposób odbił piłkę zmierzającą do siatki:

Awans do ćwierćfinału nie jest bynajmniej największym osiągnięciem Turcji na mistrzostwach Europy. Do tego etapu dotarła już w 2000 roku. Z kolei osiem lat później otarła się o finał, przegrywając dopiero w półfinale przeciw Niemcom.

Austrii udało się wyrównać sukces sprzed trzech lat, kiedy także skończyła Euro na 1/8 finału. Wtedy jednak wyeliminowały ją rewelacyjne Włochy, które na Wembley sięgnęły po złoto. Dziś zdobyła jedynie bramkę kontaktową, gdy w 66 minucie straty o połowę zmniejszył Michael Gregoritsch.

Ćwierćfinał Holandia - Turcja odbędzie się w sobotę (6 lipca) o godzinie 21:00 w Berlinie. Wygrany zagra o awans do finału przeciw Anglii lub Szwajcarii.

Gol Demirala na 1:0

Gol Demirala na 2:0

Kontaktowy gol Gregoritscha na 1:2