Zagłębie praktycznie utrzymane. Lechia znów bliżej spadku

msz
Ważne zwycięstwo w walce o utrzymanie odniosło Zagłębie Lubin, które oddaliło się od strefy spadkowej na osiem punktów. W spotkaniu "o 6 punktów" Miedziowi pokonali Lechię Gdańsk, która coraz bardziej musi drżeć o pozostanie w Ekstraklasie.

Dla obu zespołów było to niezwykle ważne spotkanie - ewentualna wygrana pozwoliłaby, zwłaszcza gościom, znacznie oddalić od siebie widmo degradacji. Zarówno Lechia jak i Zagłębie odniosły zwycięstwa w swoich ostatnich meczach, jednak na wiosnę zdecydowanie lepiej radzą sobie zawodnicy z Lubina, którzy wygrali trzy konfrontacje z rzędu, a porażki nie ponieśli w pięciu kolejnych. W dodatku piłkarze Lechii nie zdołali jeszcze na PGE Arenie wywalczyć w rundzie rewanżowej trzech punktów. W rozegranej w październiku potyczce w Lubinie lepsi okazali się jednak gdańszczanie - po bramce Marcina Pietrowskiego biało-zieloni pokonali gospodarzy 1:0.

W rewanżu o wiele lepsze wrażenie na początku spotkania sprawiali goście. W 11. minucie szybką akcję przeprowadził prawym skrzydłem Szymon Pawłowski. Podał do niepilnowanego Macieja Małkowskiego, który pewnym strzałem pokonał Michała Buchalika. Rezerwowy bramkarz Lechii, dla którego był to ligowy debiut w gdańskim zespole, wszedł na boisku w piątej minucie, zmieniając kontuzjowanego Sebastiana Małkowskiego.

Stracona bramka nie podziałała mobilizująco na gdańszczan. Grali wolno, nie radząc sobie z pressingiem, stosowanym przez rywali. Goście też nie mieli zbyt wielu sytuacji, poza tą z 21. minuty, gdy uderzenie Pawłowskiego obronił Buchalik.

W końcówce pierwszej części gdańszczanie wreszcie nabrali nieco animuszu. Po ich akcjach obrońcy Zagłębia blokowali jednak piłkę po uderzeniach Jakuba Koseckiego oraz Jakuba Wilka.

W drugiej połowie przeważali gospodarze, niemniej ani razu nie udało się im pokonać bramkarza gości. Najbliższy szczęścia był Traore, lecz po uderzeniu głową trafił piłką w poprzeczkę. Z drugiej strony najlepszą okazję zmarnował Darvydas Sernas, przegrywając pojedynek sam na sam z Buchalikiem.

Sukces przyjezdnych jest zasłużony, a ich czwarta wygrana z rzędu musi robić wrażenie. Utrzymanie się w ekstraklasie jest już w Lubinie bardzo blisko. W Gdańsku nie mogą tak o sobie powiedzieć.

Zobacz aktualną sytuację w tabeli Ekstraklasy!

Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin 0:1 - zobacz zapis naszej relacji na żywo!

Gol: Maciej Małkowski 12'

Żółte kartki: Madera, Traore - Widanow

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz) Widzów: 14985

Lechia: Sebastian Małkowski (6' Michał Buchalik) - Deleu, Sebastian Madera, Krzysztof Bąk (46' Sergejs Kożans), Jakub Wilk - Abdou Razack Traore, Marko Bajić, Lewon Hajrapetjan (82' Mateusz Machaj), Paweł Nowak, Jakub Kosecki - Piotr Grzelczak

Zagłębie: Aleksander Ptak - Paweł Widanow, Adam Banaś, Csaba Horvath, Costa Nhamoinesu - Szymon Pawłowski, Jiri Bilek, Adrian Rakowski (86' Kamil Wilczek), Ivan Hodur (90' Bartosz Rymaniak), Maciej Małkowski (81' Arkadiusz Woźniak) - Darvydas Sernas