Zagłębie Sosnowiec - Motor Lublin ZDJĘCIA, WYNIK Sosnowiecka katastrofa. Czerwona kartka i cztery stracone gole

Tomasz Kuczyński
08.12.2023 r. Fortuna 1. Liga: Zagłębie Sosnowiec - Motor Lublin.
08.12.2023 r. Fortuna 1. Liga: Zagłębie Sosnowiec - Motor Lublin. Karina Trojok
W piątek 8 grudnia 2023 roku w meczu 18. kolejki Fortuna 1. Ligi Zagłębie Sosnowiec przegrało z Motorem Lublin 0:4 (0:1). Gospodarze od 18. minuty grali w dziesiątkę, ponieważ drugą żółtą i czerwoną kartkę dostał Marcel Ziemann. Zobacz ZDJĘCIA ze stadionu kompleksu sportowego ArcelorMittal Park.

Pierwszoligowcy rozpoczęli rundę rewanżową. Ostatnie w tabeli Zagłębie podejmowało Motor, z którym w 1. kolejce przegrało w Lublinie 2:3. Drużyna trenera Artura Derbina w poprzedniej kolejce nie grała, bo na nowym stadionie wymieniano murawę (mecz z Chrobrym Głogów przełożono na 19 grudnia). Murawa przywieziona w rolkach z Węgier zadebiutowała 5 grudnia w meczu reprezentacji kobiet Polska – Grecja.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu Zagłębie Sosnowiec - Motor Lubin, 8.12.2023 r.

Zagłębie Sosnowiec - Motor Lubin: Umowa podpisana przed meczem

Przed piątkowym spotkaniem na stadionie ArcelorMittal Park odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono, że kwestiami sprzedaży Zagłębia zajmie się brazylijska firma Matix Capital. Nastąpiło podpisanie umowy. Miasto Sosnowiec postanowiło pozbyć się swoich akcji w klubie (maksymalnie do 90 procent).

- Zakończyliśmy działania związane ze znalezieniem inwestora dla Zagłębia Sosnowiec. Różne sytuacje powodowały, że sytuacje te się zawieszały, ale doszliśmy do pewnego momentu i mówimy: "Sprawdzam". Dziś przystępujemy do kolejnego etapu i będziemy podpisywać umowę o świadczenie profesjonalnych usług doradczych z firmą Matix, która będzie miała 4 miesiące na przeprowadzenie pełnej analizy klubu. Nie dłużej niż do 31 marca ma być przedstawiony wynik tej analizy - mówił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński (za 100% Zagłębie Sosnowiec w portalu X)

.

Zagłębie Sosnowiec - Motor Lubin: Rzut karny i czerwona kartka

Sosnowiczanie do meczu z Motorem przystąpili z serią ośmiu spotkań bez wygranej. Passa bez zwycięstwa u siebie wynosiła cztery mecze z rzędu.

Zagłębie zaczęło z animuszem, ale to goście otworzyli wynik. Sędzia podyktował rzut karny za faul Marcela Ziemanna na Kacprze Śpiewaku. Zawodnik gospodarzy dostał żółtą kartkę, a Piotr Ceglarz w 11. minucie pewnie wykorzystał „11”.

Minutę po straconej bramce sosnowiczanie mieli okazję na wyrównanie. Marek Fabry strzelał z bliska, Kacper Rosa podbił piłkę nogą, a Mathieu Scalet wybił ją w powietrzu w ekwilibrystyczny sposób znad linii bramkowej.

W 18. minucie Zagłębie straciło Ziemanna, który za próbę wymuszenia rzutu karnego dostał żółtą kartkę. Ponieważ miał już jedną, został odesłany do szatni. Dziesięć minut później Motor miał szansę na drugiego gola, ale Mariusz Rybicki z kilku metrów trafił w słupek.

Grający w osłabieniu gospodarze nie zamierzali się poddawać. W 33. minucie Fabry główkował obok bramki. Motor mógł zdobyć gola „do szatni” w 45. minucie. Śpiewak strzelał z woleja z 10 metrów, ale posłał piłkę koło słupka. W doliczonym czasie Ceglarz również w dobrej sytuacji strzelił z pola karnego nad bramką.

Zagłębie Sosnowiec - Motor Lublin: Kibice gospodarzy nie wytrzymali

W 49. minucie Motor cieszył się z drugiego gola. Kacper Śpiewak przyjął piłkę tyłem do bramki na szóstym metrze. Choć był blokowany przez Vedrana Dalicia i obok był też Patryk Caliński, napastnik gości zdołał oddać strzał.

W 60. minucie sędzia przerwał mecz, bo w kierunku arbitra liniowego Marcina Lisowskiego leciały śnieżki (część sięgnęła celu). Kapitan Zagłębia Mateusz Kos podbiegł do sektora i prosił, aby kibice już nie rzucali.

Trzy minuty później było 3:0 dla gości. Piłka chodziła jak po sznurku i na koniec Mathieu Scalet strzelił ze środka pola karnego.

Kibice Zagłębia nie wytrzymali, skandując „Co wy robicie”, „zejdźcie z boiska, nie róbcie z nas pośmiewiska”, czy „piłkarzyki - pajacyki”, a Motor był bliski czwartej bramki w 67. minucie, kiedy Bartosz Wolski strzelił w poprzeczkę. Minutę później Śpiewak chybił z bliska.

W 75. minucie sosnowiczanie zagrozili bramce gości - Dawid Ryndak strzelił w bliższy róg i bezrobotny od dłuższego czasu Rosa zachował czujność. W 83. minucie bramkarz Zagłębia uchronił swoją drużynę przed kolejną straconą bramką odbijając nogą piłkę po strzale z kilku metrów Michała Króla. W 90. minucie Kacper Wełniak strzelił w słupek. W doliczonym czasie w zamieszaniu po rzucie wolnym Sebastian Rudol głową trafił do siatki.

- Sami sobie utrudniliśmy sprawę. Najpierw głupi karny, potem głupia czerwona kartka... A w drugiej połowie to miałem prawdziwy trening strzelecki - stwierdził bramkarz Zagłębia Mateusz Kos.

Zagłębie Sosnowiec - Motor Lublin 0:4 (0:1)

Bramki: 0:1 Piotr Ceglarz (11-karny), 0:2 Kacper Śpiewak (49), 0:3 Mathieu Scalet (63), 0:4 Sebastian Rudol (90+2)

Zagłębie: Mateusz Kos - Patryk Caliński, Vedran Dalić, Oleksij Bykow, Marcel Ziemann - Nikodem Zielonka (57. Kamil Bębenek), Dean Guezen (73. Maksymilian Rozwandowicz), Meik Karwot (73. Sebastian Bonecki), Joel Valencia, Tymoteusz Klupś (73. Dawid Ryndak) - Marek Fabry.

Motor: Kacper Rosa - Jakub Lis, Sebastian Rudol, Arkadiusz Najemski, Krystian Palacz (85. Filip Luberecki) - Michał Król (85. Dawid Kasprzyk), Mathieu Scalet (77. Marcel Gąsior), Bartosz Wolski, Piotr Ceglarz, Mariusz Rybicki (69. Kacper Wełniak) - Kacper Śpiewak (77. Damian Sędzikowski).

Żółte kartki: Ziemann, Bykow

Czerwona kartka: Marcel Ziemann (18' Zagłębie - za drugą żółtą)

Sędziował: Marcin Kochanek (Opole)

Widzów: 3.359