MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Atalanta Bergamo sięgnęła po wygraną w Lidze Europy. Niesamowita seria Bayer Leverkusen przerwana

Bartosz Głąb
Atalanta Bergamo wygrała finał Ligi Europy.
Atalanta Bergamo wygrała finał Ligi Europy. Adam Vaughan / PAP / EPA
Atalanta Bergamo sięgnęła po pierwsze w historii europejskie trofeum, pokonując w finale Ligi Europy Bayer Leverkusen 3:0. Bohaterem spotkania był Ademola Lookman, który skompletował hat-tricka. Aptekarze tą przegraną zakończyli serię kolejnych spotkań bez porażki, która ostatecznie zatrzymała się na 51 meczach.

Świetny początek Atalanty Bergamo

Mecz ofensywnie rozpoczął Bayer, jednak to Atalanta szybko objęła prowadzenie. W 12. minucie Davide Zappacosta zagrał przed bramkę, gdzie znalazł się Lookman i sytuacyjnym uderzeniem otworzył wynik meczu.

W 26. minucie Lookman ponownie wpisał się na listę strzelców. Nigeryjczyk przejął piłkę na wysokości około 30 metra przed bramką Bayeru, świetnie zwiódł rywala i precyzyjnym strzałem tuż przy słupku podwyższył prowadzenie Atalanty.

Ademola Lookman bohaterem finału Ligi Europy

Po przerwie Bayer próbował odrobić straty, ale nie potrafił znaleźć sposobu na perfekcyjnie dysponowaną tego dnia defensywę Atalanty. W 75. minucie Lookman skompletował hat-tricka. Gianluca Scamacca zagrał do nigeryjskiego napastnika, a ten potężnym strzałem pogrążył Leverkusen.

Bayer próbował choćby zdobyć honorowe trafienie, ale tego dnia był zupełnie bezradny. Ostatni gwizdek sędziego oznaczał, że Atalanta mogła cieszyć się z pierwszego międzynarodowego trofeum w historii klubu.

Atalanta Bergamo zwycięzcą Ligi Europy.
Atalanta Bergamo zwycięzcą Ligi Europy. Damien Eagers / PAP / EPA

Ademola Lookman został bohaterem spotkania, strzelając trzy gole i prowadząc Atalantę do historycznego triumfu w Lidze Europy. Bayer Leverkusen zakończył niesamowitą serię meczów bez porażki, która zatrzymała się na 51 spotkaniach.

Finał Ligi Mistrzów odbędzie się 1 czerwca 2024 roku na stadionie Wembley w Londynie. Natomiast finał Ligi Konferencji Europy zaplanowany jest na 29 maja 2024 roku na OPAP Arena w Atenach. Oba te wydarzenia będą stanowiły kulminacyjne momenty tych prestiżowych europejskich rozgrywek klubowych, przynosząc emocje i zmagania na najwyższym poziomie sportowym.

Dyrektor sportowy Jacek Zieliński przeprowadził w Legii Warszawa 25 transferów w ciągu dwóch lat. Ile z nich okazało się udanych? Oto ocena poszczególnych wzmocnień w kolejnych okienkach.

Transfery Jacka Zielińskiego w Legii Warszawa. Oceniamy wszy...