Do trzech rewolucji sztuka? Rozwój Katowice przed startem 2. ligi

Rafał Strzelec
Piotr de Bever
Po spadku z 1. ligi drużyna Rozwoju przeżyła znaczną przebudowę. Podobnie było zimą na przełomie 2016 i 2017 roku, kiedy to schedę po Mirosławie Smyle przejął Tadeusz Krawiec. Były szkoleniowiec Wisły Sandomierz i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski zdecydował się na wiele odważnych ruchów kadrowych, które koniec końców pomogły utrzymać katowicki Rozwój w 2. lidze. Teraz, gdy swoją piątą przygodę z klubem rozpoczyna były król strzelców polskiej ekstraklasy Marek Koniarek, szatnia przy ulicy zgody znów została solidnie przewietrzona.

Poprzedni sezon był dla katowickiego klubu prawdziwą walką o przetrwanie. Piłkarze Rozwoju walczyli o utrzymanie do samego końca sezonu. Trzynaste miejsce, zaledwie 4 punkty nad strefą spadkową, chluby nie przynosi, tym bardziej, gdy jeszcze rok temu grało się na zapleczu Ekstraklasy. Międzyczasie na stanowisku trenera Rozwoju w miejsce Mirosława Smyły pojawił się Tadeusz Krawiec, który do tej pory miał szczęście do prowadzenia klubów z niższej półki. Osiągnięcie celu, jakim było utrzymanie, to w dużej mierze jego zasługa, choć na kolejkę przed końcem zrezygnował z pełnienia funkcji trenera 1. zespołu. Do decydującego zwycięstwa nad Gryfem w Wejherowie ekipę z ul. Zgody poprowadził Dawid Szulczek i było to rozwiązanie właściwe. Wygrana na koniec sezonu pozwoliła utrzymać Rozwój w 2. lidze.

Władze klubu w nowym sezonie postanowiły skorzystać ze starych rozwiązań - na ławkę trenerską powrócił po 2 latach nieobecności Marek Koniarek, dla którego będzie to już 5. przygoda z Rozwojem w roli trenera 1. zespołu. Zadaniem nowego-starego szkoleniowca katowickiej ekipy będzie stworzenie zespołu, którego celem będzie spokojna egzystencja w drugoligowej rzeczywistości.

O co więc będą walczyli w nowym sezonie piłkarze Rozwoju? O spokój właśnie. Po wielu perturbacjach - zmianach na stanowisku trenera, rewolucjach kadrowych i mozolnej walce o byt w 2. lidze - ekipa z Katowic z pewnością potrzebuje stabilności. Pytanie tylko, czy bardzo młody zespół Rozwoju (zaledwie 6 z 31 zawodników osiągnęło już 25 rok życia, średnia wieku to zaledwie 21,4 roku!) będzie w stanie nawiązać walkę w mocno obsadzonej w tym roku 2. lidze. Casus Górnika Zabrze w 1. lidze/Ekstraklasie może wskazywać, że warto stawiać na młodzież. Inna sprawa, że o ile w Zabrzu postawiono na stopniową ewolucję, w Katowicach słowo "rewolucja" jest bardziej adekwatne.

Optymizmem nie napawają wyniki letnich sparingów katowickiej ekipy - Rozwój wygrał zaledwie jeden i przegrał trzy spośród 6 rozegranych spotkań kontrolnych. Międzyczasie Rozwój odniósł czwartą porażkę - w rundzie wstępnej Pucharu Polski z Chełmianką (0:1).

Powodem do optymizmu są z kolei wyniki Rozwoju z poprzedniego sezonu przeciwko drużynom, które pozostały w drugoligowej stawce. Ekipa z Katowic wygrała 8 z 20 takich spotkań, przegrywając 7 i 5 remisując. Biało-zieloni radzili sobie jednak zdecydowanie lepiej wiosną ( W5-R2-P1), aniżeli jesienią (W3-R3-P6). Podobnie może być w obecnym sezonie. Katowiczanie będą potrzebowali w rundzie jesiennej sporo czasu na zgranie nowo budowanej drużyny i być może dopiero w drugiej części sezonu wspólna praca przyniesie określone efekty. Wydaje się więc, że Rozwój znów będzie musiał walczyć o ligowy byt. Miejsce w środku tabeli powinno zostać uznane w Katowicach za duży sukces.

Przygotowania Rozwoju do sezonu rozpoczęły się 28 czerwca. Podopieczni Marka Koniarka rozegrali latem 6 sparingów:
Stal Brzeg (0:0)
Soła Oświęcim (0:1)
BKS Stal Bielsko-Biała (1:1)
Górnik Zabrze (0:4)
Ruch Chorzów (0;3)
LZS Piotrówka (1:0)
W dniach od 11 do 14 lipca drużyna przebywała na zgrupowaniu w Zakopanem.
W drużynie doszło do wielu znaczących zmian kadrowych w porównaniu z poprzednim sezonem:

Przybyli:
Kamil Bętkowski (Stal Stalowa Wola)
Dominik Dudek (juniorzy)
Daniel Kaletka (juniorzy)
Olivier Lazar (juniorzy)
Kamil Łączek (Puszcza Niepołomice)
Przemysław Mońka (Gryf Wejherowo)
Daniel Paszek (Karpaty Krosno)
Michał Szeliga (Sandecja Nowy Sącz)
Szymon Zielonka (juniorzy)
Adam Żak (Pniówek Pawłowice Śląskie)

Odeszli:
Kamil Adamczyk (wypożyczenie)
Grzegorz Fonfara (szuka klubu)
Bartosz Gocyk (Polonia Łaziska Górne)
Dawid Kaszok (szuka klubu)
Łukasz Kopczyk (GKS II Tychy)
Damian Kowalczyk (Chrobry Głogów)
Filip Kozłowski (Elana Toruń)
Wojciech Król (Podlesianka Katowice)
Grzegorz Marszalik (Wisła Kraków)
Damian Mielnik (Szombierki Bytom)
Sebastian Murawski (Wisła Puławy)
Dawid Przezak (Ner Poddębice)
Bartosz Rutkowski (GKS Tychy)
Bartosz Sobotka (Stal Stalowa Wola)
Tomasz Szatan (szuka klubu)
Sebastian Szczepański (Stal Mielec)
Michał Trąbka (Legia Warszawa)

Najciekawszy transfer: Kamil Bętkowski, powrót Adama Żaka, pozostanie w klubie Michała Czekaja. Pierwszy z wymienionej trójki nie znalazł swojego miejsca w katowickiej GieKSie. Po przejściu do Stali Stalowa Wola, gdzie nie od razu znalazł miejsce w pierwszej jedenastce, stopniowo zdobywał zaufanie sztabu szkoleniowego. Efekt? 22 spotkania, 4 bramki i asysta. Pod koniec jesieni i wiosną był już kluczowym zawodnikiem Stali. Teraz pora, by udowodnił swoje umiejętności w Rozwoju. Adam Żak powraca z wypożyczenia z Pniówka Pawłowice, gdzie spędził rundę wiosenną. Mimo dużych nadziei, które wiąże się z 22-letnim napastnikiem, Żak wciąż nie odgrywa znaczącej roli w zespole biało-zielonych. Najwyższa pora aby to zmienić. Michał Czekaj miał z kolei odejść z Rozwoju do któregoś z klubu z 1. ligi. Transfer nie wypalił, dlatego też wychowanek Wisły znów będzie stanowił o sile defensywy katowickiego zespołu. Wiosną był ważnym ogniwem drużyny Tadeusza Krawca.

Największa nadzieja: Kacper Tabiś. Z tym zawodnikiem wiążą przy ul. Zgody ogromne nadzieje. Młody pomocnik ma już za sobą występy w młodzieżowej reprezentacji, w kadrze u-17 ma już 8 występów na koncie. Na poziomie 2. ligi rozegrał już 15 oficjalnych spotkań. Jeśli wcześniej żaden z klubów z wyższych lig nie będzie próbował sprowadzić go do siebie, już wkrótce nastoletni gracz może stać się czołowym zawodnikiem Rozwoju.

Największa gwiazda: Michał Czekaj. Zagrał dwukrotnie w meczach Ligi Europy w barwach Wisły Kraków (choć wsławił się jedynie czerwoną kartką ze Standardem Liege), rozegrał 27 spotkań w Ekstraklasie. Żaden z piłkarzy Rozwoju nie może poszczycić się podobnymi doświadczeniami (poza Czekajem tylko Michał Płonka z kadry Rozwoju zagrał w Ekstraklasie. Zaliczył tam 3 mecze).

Młodzieżowcy: Bartosz Golik (19 lat), Dawid Witek (16) (bramkarze); Dominik Dudek (17), Szymon Zielonka (16), Fabian Wlaź (19), Przemysław Żemła (20), Michał Szeliga (21) (obrońcy); Piotr Barwiński (19), Dawid Kamiński (16), Bartosz Chwila (18), Sebastian Olszewski (15), Bartosz Smyła (20), Kacper Tabiś (17), Bartosz Waśkiewicz (17), Daniel Kaletka (16), Kamil Adamczyk (19) (pomocnicy); Olivier Lazar (16), Bartosz Marchewka (16), Bartosz Nowotnik (19), Dominik Dudek (17).

Letnie transfery w Ekstraklasie - kto przyszedł, kto odszedł?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24