DR Konga - Gwinea Równikowa LIVE! Mecz o 3. miejsce PNA 2015

Marcin Trzyna
Tunezja - Gwinea Równikowa
Tunezja - Gwinea Równikowa twitter.com
W meczu o 3. miejsce w Pucharze Narodów Afryki 2015 zmierzą się reprezentacje Demokratycznej Republiki Konga i Gwinei Równikowej. Umiarkowanym faworytem tego spotkania wydają się być piłkarze z Demokratycznej Republiki Konga.

Obie reprezentacje ostatnie bezpośrednie pojedynki rozgrywały w 2012 roku. Wówczas we wrześniu Demokratyczna Republika Konga wygrała 4:0, natomiast miesiąc później zwycięstwo odnieśli Gwinejczycy, którzy wygrali 2:1.

Demokratyczna Republika Konga w półfinale przegrała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 1:3. Jedynego gola dla „Lampartów” zdobył z rzutu karnego Dieumerci Mbokani. Wcześniej podopieczni Florenta Ibenge pokonali w ćwierćfinale reprezentację Kongo 4:2, mimo że przegrywali 0:2 do 65. minuty spotkania. Podopieczni Ibenge pokazali charakter i zdobyli w ostatnich 25 minutach cztery gole, które przypieczętowały awans do półfinału.

Podobne odrodzenie w ćwierćfinale przeżyli Gwinejczycy, którzy po dogrywce pokonali Tunezję 2:1. Gdy w 70. minucie gola na 1:0 dla Tunezji zdobył Akaichi, wydawało się, że to „Orły Kartaginy” awansują do najlepszej czwórki turnieju. Jednak gospodarzom nieco pomógł arbiter spotkania, który w 90. minucie podyktował rzut karny dla Gwinei. „Jedenastkę” pewnie wykorzystał Javier Balboa, który w dogrywce ponadto zdobył gola na 2:1, dzięki czemu Gwinea awansowała do półfinału tegorocznego Pucharu Narodów Afryki. W półfinale piłkarze prowadzeni przez Estebana Beckera przegrali z Ghaną 0:3.

Łączna wartość kadry DR Konga wynosi lekko ponad 38 milionów euro. Szacunkowo najdroższym zawodnikiem jest Dieumerci Mbokani, który według portalu transfermarkt wyceniany jest na 10 milionów euro. Sam Mbokani jest ponad dwa razy droższy od całej kadry Gwinei Równikowej. Wartość kadry Estebana Beckera wynosi niecałe 5 milionów euro. Najdroższym zawodnikiem gospodarzy turnieju jest Emilio Nsue, którego portal wycenia na 2 miliony euro.

W rankingu FIFA Demokratyczna Republika Konga zajmuje 57. lokatę. Reprezentanci Gwinei Równikowej plasują się na 118. pozycji.

Dzisiejsze spotkanie może również wyłonić najskuteczniejszego piłkarza turnieju. Dieumerci Mbokani z Demokratycznej Republiki Konga i Javier Balboa z Gwinei Równikowej mają na swoim koncie po 3 gole, tak więc zapowiada się ciekawy pojedynek snajperów.