MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Dwunasty turniej Szkocji, dwunasty raz nie wyszła z grupy. Przeznaczenia nie oszuka

OPRAC.:
Jacek Czaplewski
Smutek Szkotów po Euro 2024
Smutek Szkotów po Euro 2024 PAP/EPA
Reprezentacja Szkocji ponownie nie zdołała przebrnąć przez fazę grupową mistrzostw Europy, zajmując czwarte miejsce w grupie A na Euro 2024. To już dwunasty raz, kiedy Szkoci nie wyszli z grupy na dużych turniejach piłkarskich. Czy tym razem skrzywdził ich... sędzia z Argentyny?

Euro 2024 także nie dla Szkocji. Fatum nad reprezentacją

Podczas Euro w Niemczech, Szkocja doznała porażki z drużyną gospodarzy, przegrywając 1:5, zremisowała 1:1 ze Szwajcarią, a w swoim ostatnim meczu, po golu straconym w 10. minucie doliczonego czasu drugiej połowy, przegrała także 0:1 z Węgrami. Zatem trzy mecze, trzy porażki, bilans bramkowy 2-7.

To była jej czwarta próba na mistrzostwach Europy, po nieudanych w latach 1992, 1996 i 2021. Dodatkowo, Szkocja ośmiokrotnie brała udział w mistrzostwach świata (lata 1954-58, 1974-90, 1998), gdzie również nie udało się jej przejść do drugiej rundy.

Szkocja wraca do domu. Sędzia z Argentyny wypaczył wynik?

Warto przypomnieć, że w 1974 roku, także na niemieckiej ziemi, Szkocja odpadła po fazie grupowej MŚ, pomimo iż nie przegrała ani jednego meczu. Wówczas to lepszy bilans bramek mieli ich rywale - Jugosławia i Brazylia.

Historia powtórzyła się cztery lata temu, kiedy to Szkocja zakończyła turniej z jednym punktem na koncie, zajmując ostatnie miejsce w grupie. PAP