MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Erik Janża strzelił gola na Euro 2024. Trafienie reprezentanta Słowenii na wagę remisu

Bartosz Głąb
Erik Janża (Słowenia) strzelił gola wyrównującego w meczu z Danią
Erik Janża (Słowenia) strzelił gola wyrównującego w meczu z Danią PAP / EPA
Słowenia zremisowała z Danią 1:1 w drugim niedzielnym meczu fazy grupowej Euro 2024. Prowadzenie w pierwszej połowie objęli Duńczycy po trafieniu Christiana Eriksena, ale niecały kwadrans przed końcem meczu do wyrównania pięknym uderzeniem doprowadził Erik Janża. Piłkarz Górnika Zabrze to trzeci zagraniczny zawodnik, który strzelił gola na mistrzostwach Europy, będąc piłkarzem polskiego klubu.

Erik Janża z Górnika Zabrze zagrał w meczu Euro 2024

Kiedy jeszcze kibice reprezentacji Polski rozpaczali po minimalnej porażce z Holandią, swoją przygodę z Euro 2024 rozpoczęły Słowenia i Dania. W barwach tej pierwszej reprezentacji od pierwszej minuty wystąpił Erik Janża, występujący na co dzień w Górniku Zabrze. Natomiast na ławce rezerwowych Słoweńców zasiadł Miha Blazić z Lecha Poznan.

Erik Janża (Słowenia) zagrał na Euro 2024. Na co dzień występuje w Górniku Zabrze. PAP / EPA

W składzie Duńczyków od początku wystąpił Christian Eriksen, który bardzo źle wspomina poprzednie mistrzostwa Europy. W meczu fazy grupowej turnieju piłkarz stracił przytomność i gdyby nie szybka interwencja sztabu medycznego, mógł nawet stracić życie. Ostatecznie ponad pół roku później wrócił do gry, a w czerwcu 2024 roku ponownie zagrał na Euro.

Christian Eriksen strzelił gola na Euro 2024

W meczu ze Słowenią reprezentacja Danii zaatakowała od początku. Już w pierwszych minutach mieli kilka szans na zdobycie bramki. Dopiąć swego udało się w 17. minucie. Piłkę w polu karnym Słoweńców otrzymał Jonas Wind, zagrał do Christiana Eriksena, a ten sytuacyjnym i mocnym uderzeniem - otworzył wynik meczu.

Kilkanaście minut później ponownie zakotłowało się w słoweńskim polu karnym. Ponownie w roli głównej wystąpił Eriksen, który zagrał tuż przed bramkę rywali. Tam żaden z nich nie potrafił wybić piłki i ta o włos minęła słupek bramki Jana Oblaka. Na przerwę, mimo sporej przewagi Duńczyków, piłkarze schodzili przy wyniku tylko 1:0.

Christian Eriksen (Dania) strzelił bramkę przeciwko Słowenii na Euro 2024.
Christian Eriksen (Dania) strzelił bramkę przeciwko Słowenii na Euro 2024. PAP / EPA

Piłkarz Górnika Zabrze strzelił gola na Euro 2024

Na początku drugiej połowy Andraż Sporar upadł w duńskim polu karnym po starciu z rywalem i arbitrzy rozważali podyktowanie rzutu karnego dla Słowenii. Jednak zarządzający systemem VAR Szwajcar Fedayi San i Polacy Bartosz Frankowski oraz Tomasz Kwiatkowski zdecydowali, że faulu duńskiego piłkarza nie było

Później emocje były nieco mniejsze, aż do ostatniego kwadransa meczu. W 76. minucie mógł zdobyć jedną z najpiękniejszych goli całego turnieju. Benjamin Sesko potężnie huknął z dystansu, a piłka odbiła się jedynie od słupka bramki Duńczyków.

Piłka trafiła w słupek duńskiej bramki po uderzeniu Benjamina Sesko.
Piłka trafiła w słupek duńskiej bramki po uderzeniu Benjamina Sesko. PAP / EPA

Doprowadzić do wyrównania Słoweńcom udało się minutę później. Wrzutka w pole karne reprezentacji Danii była nieudana, ale do futbolówki dopadł jeszcze Erik Janża i cudownym strzałem z dalszej odległości - doprowadził do wyrównania.

Mecz zakończył się podziałem punktów. Oba zespoły następny grupowy mecz zagrają w czwartek, 20 czerwca. Znacznie trudniejsze zadanie czeka Duńczyków, którzy zagrają we Frankfurcie z Anglią. Natomiast Słoweńcy w Monachium podejmą Serbię.