Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? [RAPORT]

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend Polscy piłkarze grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani pod uwagę są jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu.

Anglia:
Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Arsenal Londyn wygrał 2:0 z Southamptonem. Szczęsny rozegrał cały mecz w bramce „Kanonierów”.
Łukasz Fabiański (Arsenal) – Fabiański całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Arsenal wciąż jest liderem Premier League z 28 punktami na koncie.
Artur Boruc (Southampton) – „Babol” Boruca w meczu z Arsenalem. Boruc wdał się w niepotrzebny drybling z Olivierem Giroudem. Francuz wykorzystał z zimną krwią błąd polskiego golkipera.

Arsenal lepszy od Southampton, fatalny kiks Boruca (ZDJĘCIA, WIDEO)

Championship:

Dariusz Dudka (Birmingham) – Remis Birmingham City 1:1 w meczu z Blackpool. Dariusz Dudka wszedł na boisko w 49. minucie, to był debiut Polaka w Championship.
Tomasz Kuszczak (Brighton) – Skromne zwycięstwo „Mew” w spotkaniu z Wigan 1:0. Tomasz Kuszczak rozegrał całe spotkanie i zachował czyste konto.
Marcin Wasilewski (Leicester) – Leicester City wygrało na wyjeździe z Ipswich 2:1. Marcin Wasilewski rozegrał całe spotkanie na środku obrony Leicester. Klub Polaka zajmuje obecnie drugą pozycję w Championship z dorobkiem 35 punktów. Tyle samo „oczek” ma liderujące Burnley.
Radosław Majewski (Nottingham) – 69. minut rozegrał Radosław Majewski w spotkaniu Nottingham Forest – Burnley, które zakończyło się wynikiem 1:1. Nottingham zajmuje piątą pozycję w tabeli.
Tomasz Cywka (Barnsley) – Millwall pokonało Barsnley 1:0. Tomasz Cywka cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Barnsley zajmuje przedostatnie miejsce w ligowej tabeli.
Lukas Jutkiewicz (Middlesbrough) – Middlesbrough przegrało 2:1 z Leeds United. Jutkiewicz pojawił się na boisku w 82. minucie zastępując Smallwooda.

Bułgaria:
A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Botev Plovdiv rozgromił Chernomorets Burgas aż 6:1. Pełny występ w bramce Boteva zaliczył Adam Stachowiak, który jest pewnym punktem czwartej drużyny bułgarskiej ekstraklasy.

Cypr:
I Division:

Łukasz Gikiewicz (Omonia) – Omonia Nikozja zremisowała na własnym stadionie 1:1 z Arisem. „Giki” rozegrał całe spotkanie, a w 54. minucie został ukarany żółtą kartką. Zespół Gikiewicza zajmuje obecnie czwartą pozycję w cypryjskiej ekstraklasie.

Francja:
Ligue 1:

Ludovic Obraniak (Bordeaux) – Bordeaux zremisowało 1:1 z Rennes. Obraniak rozegrał 74. minuty, na boisku zastąpił go Traore.
Grzegorz Krychowiak (Reims) – Zmarnowany rzut karny przez Krychowiaka w spotkaniu z Paris Saint-Germain. PSG wygrało 3:0. Stade de Reims zajmuje szóste miejsce w tabeli z dorobkiem 19 punktów w 14 meczach.

Zobacz "pudło" Krychowiaka

Holandia:
Eredivisie:

Przemysław Tytoń (PSV) – Remis 1:1 w meczu PSV – Heerenveen. Przemysław Tytoń mecz spędził na ławce rezerwowych, w bramce PSV bronił Zoet.
Filip Kurto (Roda) – Remis 2:2 w meczu AZ Alkmaar – Roda. Gospodarze grali od osiemnastej minuty w dziewiątkę, mimo to zdołali zdobyć jeszcze w pierwszej połowie dwie bramki. Filip Kurto rozegrał całe spotkanie w bramce Rody.

Eereste Divisie:

Piotr Parzyszek (Graafschap) – Piętnasty gol Parzyszka w obecnym sezonie Eereste Divisie. Polski napastnik zdobył gola w przegranym przez De Graafschap 1:2 spotkaniu z MVV Maastricht. Graafschap obecnie plasuje się na piątej pozycji w tabeli z dorobkiem 29 punktów.

Niemcy:
Bundesliga:

Robert Lewandowski (Borussia) – Wysoka porażka BVB w meczu z Bayernem Monachium (0:3). Lewandowski rozegrał całe spotkanie, w którym miał dwie sytuacje do strzelenia bramki.
Jakub Błaszczykowski (Borussia) – Błaszczykowski rozegrał 70. minut w meczu z Bayernem. Zastąpił go Aubameyang.
Łukasz Piszczek (Borussia) – Łukasz Piszczek w końcu wrócił do gry w Bundeslidze. Prawy obrońca reprezentacji Polski wszedł na boisko w 79. minucie ze Svena Bendera. Piszczek nie zachował się najlepiej przy bramce zdobytej przez Robbena, swój występ skomentował następująco:

"na pewno źle zachowałem się w tej sytuacji, bo nie powinienem biec w to miejsce, w które pobiegłem. Zostawiłem całą stronę otwartą, a Robben to wykorzystał. Z pewnością nie tak wyobrażałem sobie swój powrót na boisko, ale taka jest piłka. Teraz muszę patrzeć do przodu i robić wszystko, żeby forma rosła.”

Arkadiusz Milik (Augsburg) – Pierwszy występ od pierwszej minuty Arkadiusza Milika w Augsburgu. Jego zespół wygrał 2:0 po golach Altintopa. Milik rozegrał 76. minut, zmienił go Molders. "Bild" przyznał napastnikowi Augsburga dobrą notę – 3.
Eugen Polanski (Hoffenheim) – Polanski w spotkaniu z Augsburgiem rozegrał 60. minut. Reprezentanta Polski zmienił Herdling. „Wieśniaki” zajmują obecnie czternastą pozycję w ligowej tabeli z dorobkiem trzynastu punktów.
Artur Sobiech (Hannover) – Porażka 3:1 Hannoveru z Hamburgerem SV. Sobiech wszedł na boisko w 60. minucie, zmieniając Edgara Priba. Hannover po tej kolejce spadł na trzynaste miejsce.

2. Bundesliga:

Piotr Ćwielong (Bochum) – Wyjazdowe zwycięstwo VfL Bochum 2:0 z Arminią Bielefeld. Piotr Ćwielong całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.
Sławomir Peszko (Koeln) – Niespodziewana porażka „Koziołków” w meczu z Ingolstadt (0:1). Peszko został zmieniony w 52. minucie przez Helmesa.
Kacper Przybyłko (Koeln) – Całe spotkanie Kacpra Przybyłki na ławce rezerwowych Kolonii.
Adam Matuszczyk (Koeln) – Matuszczyk również całe spotkanie przesiedział na ławce. Koeln zajmuje obecnie drugie miejsce w 2. Bundeslidze.

Rosja:
Premjer Liha:

Marcin Kowalczyk (Wołga) – Pełne spotkanie Marcina Kowalczyka w spotkaniu Anży Machaczkała – Wołga. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Wołga po siedemnastu kolejkach zajmuje 11. miejsce w ligowej tabeli z 18 punktami na koncie.
Janusz Gol (Amkar) – Zwycięstwo Amkaru Perm 3:1 nad Kubaniem Krasnodar. Janusz Gol rozegrał całe spotkanie. Dzięki tej wygranej, Amkar awansował na piąte miejsce w tabeli.

Rumunia:
I liga:

Jakub Wilk (Vaslui) – Gol Jakuba Wilka w meczu Otelul – Vaslui. Vaslui wygrało 1:2, były piłkarz Lecha Poznań wpisał się na listę strzelców w 28. minucie. W 66. minucie obejrzał żółtą kartkę, z boiska został zdjęty dziesięć minut później.
Piotr Celeban (Vaslui) – Całe spotkanie Piotra Celebana w formacji defensywnej Vaslui. Po czternastu kolejkach, Vaslui jest na siódmej pozycji z 21 punktami na koncie.
Łukasz Szukała (Steaua) – Bramka Łukasza Szukały w spotkaniu z Pandurii Targu. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Oprócz gola, Szukała wpisał się do protokołu dostając żółtą kartkę.
Bramka Szukały od 1:02

Szkocja:

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow wygrał 3:1 z Aberdeen. Niestety Łukasz Załuska znów całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. Załuska wciąż jest bramkarzem numer dwa w ekipie Celtiku.
Radosław Cierzniak (Dundee) – Dundee United wygrało 4:1 z Patrick. Radosław Cierzniak rozegrał cały mecz w bramce Dundee.

Turcja:
Super League:

Adrian Mierzejewski (Trabzonspor) – Trabzonspor wygrał 1:0 z Eskisehirsporem. Adrian Mierzejewski został zmieniony w 65. minucie. Na boisku zmienił go Soner Aydogdu.

Ukraina:

Mariusz Lewandowski (Sevastopol) – Szachtar rozbił Sevastopol aż 4:0. Mariusz Lewandowski został zmieniony w 62. minucie meczu.

Włochy:
Serie A:

Paweł Wszołek (Sampdoria) – Sampdoria zremisowała 1:1 z Lazio Rzym. Wszołek wystąpił w podstawowym składzie, lecz został zmieniony w 59. minucie przez Soriano, który kilka minut później zdobył gola dla Sampdorii.
Tomasz Kupisz (Chievo) – Zwycięstwo Chievo w meczu z Veroną 1:0. Tomasz Kupisz całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Chievo zajmuje przedostatnie miejsce w Serie A z dorobkiem dziewięciu punktów.
Piotr Zieliński (Udinese) – Udinese wygrało skromnie 1:0 z Fiorentiną, lecz Piotr Zieliński całe spotkanie przesiedział na ławce.
Rafał Wolski (Fiorentina) – Rafał Wolski mecz z Udinese również obejrzał z wysokości ławki rezerwowych. „Viola” obecnie zajmuje piątą pozycję w Serie A.
Kamil Glik (Torino) – Torino zwyciężyło 4:1 z Catanią. Kamil Glik spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych, jednak w 65. minucie wszedł na boisko za strzelca dwóch goli - El Kaddouriego.

Serie B:

Wojciech Pawłowski (Latina) – Wyjazdowa wygrana Latiny z wyżej notowanym Palermo 2:1. Wojciech Pawłowski wciąż jest tylko rezerwowym golkiperem Latiny.
Thiago Cionek (Modena) – Remis 1:1 w meczu Ternana – Modena. Cionek rozegrał pełne spotkanie. Modena plasuje się na dziewiątej pozycji w ligowej tabeli.