MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Polska zaczęła Euro od porażki z Holandią. Nie przetrwaliśmy. Wielka szkoda!

Jacek Czaplewski
Polska - Holandia 1:2
Polska - Holandia 1:2 Sylwia Dąbrowa
Polska przegrała pierwszy mecz na Euro 2024. Na inaugurację uległa Holandii, choć strzeliła jako pierwsza. Widowisko w Hamburgu zakończyło się wynikiem 1:2. Jutro odpowiedź da Francja. My kolejny mecz zagramy w przyszły piątek z Austrią w Berlinie. Trzeba wygrać, żeby liczyć się w walce o wyjście z grupy D do 1/8 finału.

Euro 2024. Wynik meczu Polska - Holandia 1:2

Nikt nie trafił wyjściowego składu Polski. Michał Probierz zaskoczył wszystkich. Zaczęli Bartosz Salamon jako lider obrony, Taras Romanczuk z 19-letnim Kacprem Urbańskim w pomocy (pierwszy raz od początku w trzecim występie), wreszcie Adam Buksa zastępujący w ataku kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego.

To był piekielnie trudny mecz. Zgodnie z przypuszczeniami Holendrzy, jako jeden z faworytów Euro, stale nas nękali. Ataki następowały praktycznie z każdych sektorów boiska. Wiele razy uratował nas Wojciech Szczęsny, ale też zawodnicy z pola, jak choćby tymczasowy kapitan Piotr Zieliński asekurujący bramkarza na wślizgu.

Znane osoby na meczu Polska - Holandia. Zbigniew Boniek, Jerzy Dudek, Cezary Kulesza

W 16 minucie meczu cała Polska wstała z kanap, foteli i krzeseł, by krzyknąć: GOOOOOOL! Właśnie wtedy Adam Buksa sensacyjnie dał nam prowadzenie. Uderzył głową po dośrodkowaniu Piotra Zielińskiego z rzutu rożnego. Byliśmy w siódmym niebie.

Polacy grali bardzo intensywnie, ale taktyka Holendrów sprawiła, że głównie w obronie. My biegaliśmy, oni strzelali. Paradoksalnie pierwszą bramkę straciliśmy po kuriozalnych błędach. Po stracie i rykoszecie do siatki trafił Cody Gakpo - w 29 minucie.

Niestety w drugiej połowie mimo dzielnej postawy Holandia odwróciła wynik. W 83 minucie składną akcję w polu karnym zwieńczył wprowadzony po przerwie napastnik Wout Weghorst. Przegraliśmy, ale walczyliśmy do końca; tuż przed doliczonym czasem po zagraiu Jakuba Piotrowskiego bliski szczęścia był Karol Świderski.

Oceny reprezentacji Polski po meczu z Holandią (w skali 1-6):

Polska

• Wojciech Szczęsny - 5
  • Jan Bednarek - 3
  • Bartosz Salamon - 3 (Bartosz Bereszyński - bez oceny)
  • Jakub Kiwior - 4
  • Przemysław Frankowski - 3
  • Taras Romanczuk - 3 (Bartosz Slisz - 3)
  • Piotr Zieliński - 4 (Jakub Piotrowski - 4)
  • Nicola Zalewski - 3
  • Sebastian Szymański - 3 (Jakub Moder - 3)
  • Kacper Urbański - 3 (Karol Świderski - 3)
  • Adam Buksa - 4

Wynik stawia nas w trudnej sytuacji przed drugą kolejką. Jutro odpowiedź da Francja przeciw Austrii, z którą zagramy w piątek w Berlinie.

- Na tle faworyzowanej Holandii wypadliśmy naprawdę nieźle - ocenił Robert Podoliński w TVP.