Sparing: Dolcan Ząbki - Pogoń Siedlce 1:0 (RELACJA, ZDJĘCIA)

Tomasz J. Górski
Sparing: Dolcan Ząbki - Pogoń Siedlce 1:0
Sparing: Dolcan Ząbki - Pogoń Siedlce 1:0 Tomasz J. Górski
W sobotnim sparingu Dolcan Ząbki skromnie pokonał Pogoń Siedlce. Jedyną bramkę na kilka minut przed zakończeniem meczu strzelił Patryk Mikita. Był to pierwszy mecz siedlczan pod wodzą nowego trenera, Carlosa Alosa Ferrery.

Wiele wskazuje na to, że Adam Dźwigała będzie uczył swoich zawodników nowego ustawienia z czwórką obrońców. Wcześniej z powodzeniem przez 3 lata włoskie 3-5-2 wprowadzał Robert Podoliński, co było nowością na polskich boiskach oraz stało się znakiem rozpoznawczym trenera i zespołu spod Warszawy. Przez rundę jesienną trwającego sezonu dzieło poprzednika kontynuował Marcin Sasal. Adam Dźwigała testował dzisiaj 4-1-4-1 (w pierwszej połowie) i 4-2-3-1 w drugiej. Z mieszanym efektem.

Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando „królów remisu”, którzy długo utrzymywali się przy piłce, także często grając dalekimi podaniami w stronę skrzydłowych. Z różnym skutkiem próbowali przeszkadzać piłkarze Pogoni, często walczyli o piłkę w parterze bądź wybijali ją jak najdalej od własnego pola karnego. Przez 20 minut nie było ani jednej klarownej sytuacji z obu stron. Impas przerwał Grzegorz Piesio, który strzałem zza pola karnego obił poprzeczkę. Chwilę później dobrą okazję miał Bartosz Wiśniewski, ale po dośrodkowaniu z rzutu wolnego strzelił zbyt anemicznie by pokonać Jacka Kozaczyńskiego. W miarę spokojna gra – bez większych złośliwości – została zmącona ostrym wślizgiem Szymona Matuszka, który od razu dostał żółtą kartkę. Od tego momentu spotkanie lekko się zaostrzyło. Pogoń co prawda grała dość wysokim pressingiem uniemożliwiając Dolcanowi grę krótkimi podaniami, ale sił nie starczyło na cały mecz.

Dolcan najwięcej akcji prowadził prawą stroną, którą szarżował Damian Jakubik. Dobrze wyglądała jego współpraca z Sebastianem Bartlewskim. Ich centry rzadko dochodziły w pole karne do Daniela Gołębiewskiego... Debiut tego zawodnika trudno jakkolwiek ocenić. W pierwszych trzech kwadransach miał 3-4 okazje, z których co najmniej dwie powinien wykorzystać. Przegrał m.in. pojedynek sam na sam z Jackiem Kozaczyńskim, czy z kilku metrów strzelił głową obok bramki.

Kiedy wydawało się, że pierwsza odsłona zakończy się nie tylko bezbramkowym remisem, ale też z zerowym bilansem (nie)celnych strzałów Pogoni, to Nicolás Alejandro Chietino pokazał małą próbkę swoich umiejętności. Piłka po jego strzale z 20 metrów leciała pod poprzeczkę, ale Maciej Humerski zdołał sparować piłkę na rzut rożny.

Po zmianie stron zdecydowanie lepsze wrażenie pozostawiali po sobie piłkarze Pogoni. Co chwila piłka znajdowała się w pobliżu „szesnastki” Rafała Leszczyńskiego, ale nie udało się tego wykorzystać. Raz nawet udało się pokonać jednokrotnego reprezentanta Polski. Gol nie został jednak uznany. Ze strony „gospodarzy” najaktywniejszy był Bartosz Osoliński, który uderzał z każdej pozycji, średnio metr-dwa obok bramki. Role w pierwszej połowy zostały odwrócone. Przewaga siedlczan była coraz wyraźniejsza i bramka zdawała się być kwestią czasu.

Gol padł, lecz dla „Dumy Warszawskiego Przedmieścia”, jak pieszczotliwie nazywa się Dolcan. Michał Bajdur dostał dobre crossowe podanie ze środka pola na prawym skrzydle, wpadł w pole karne i zagrał przed bramkę do Patryka Mikity, który ładnym uderzeniem z lewej nogi pod poprzeczkę wpisał się na listę strzelców.

Dolcan Ząbki – Pogoń Siedlce 1:0 (0:0)

Stadion Miejski Wichru Kobyłka (boczne boisko)
Bramka: 82' Patryk Mikita
Żółta kartka: 24' Szymon Matuszek
Sędzia: Krzysztof Korycki
Widzów: ok. 100

Dolcan Ząbki: Maciej Humerski (46' Rafał Leszczyński) – Damian Jakubik (46' Łukasz Turzyniecki), Mateusz Długołęcki (46' Piotr Klepczarek), Mateusz Cichocki (46' Kamil Wiktorski), Rafał Grzelak (46' Rafał Włodarczyk) – Sebastian Bartlewski (46' Michał Bajdur), Szymon Matuszek (46' Adrian Łuszkiewicz), Damian Kądzior (46' Bartosz Osoliński), Grzegorz Piesio (46' Tomasz Prejs) Bartosz Wiśniewski (46' Damian Świerblewski) – Daniel Gołębiewski (46' Patryk Mikita).

Trener: Adam Dźwigała

Pogoń Siedlce: Jacek Kozaczyński (46' Mateusz Tobjasz) - Piotr Kosiorowski (63' Łukasz Wójcik), Daniel Dybiec (46' Przemysław Rodak), Tomasz Lewandowski (69' Sebastian Olczak), Jarosław Ratajczak (58' Damian Guzek) – Carlos Monje Serrano „Chirri” (58' Michał Ogrodnik), Nicolás Alejandro Chietino, (63' Marcin Paczkowski), Adrian Dziubiński (63' Alju Dialo), Antonio Calderón (69' Hubert Tomalski), Dawid Dzięgielewski (46' Piotr Krawczyk) - Maciej Tataj (46' Paweł Drażba, 71' Nicolás Alejandro Chietino).

Trenerzy: Carlos Alos Ferer, Bartosz Tarachulski

W przyszłą sobotę obie drużyny rozegrają kolejne mecze kontrolne. Dolcan zmierzy się z drugoligową Legionovią Legionowo. Rywala Pogoni Siedlce – podczas zgrupowania w Puławach – jeszcze nie ustalono.