Stadion miejski bez barier dla niepełnosprawnych (zdjęcia, wideo)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Wojciech Grabowski, niepełnosprawny kibic Jagiellonii, sprawdzał w czwartek, jak nasz Stadion Miejski jest przystosowany do potrzeb osób na wózkach. Był zadowolony.
Wojciech Grabowski, niepełnosprawny kibic Jagiellonii, sprawdzał w czwartek, jak nasz Stadion Miejski jest przystosowany do potrzeb osób na wózkach. Był zadowolony. Anatol Chomicz
Dogodny dojazd, bezpieczna barierka oddzielająca miejsca. Na takie usprawnienia na Stadionie Miejskim mogą liczyć kibice na wózkach. Jest też obietnica, że zniknie problem z widocznością.

Gdyby było tak zawsze, to byłoby wspaniale. Ale okaże się za dwa tygodnie na kolejnym meczu - mówi Wojciech Grabowski z Fundacji Inicjatyw na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Impuls”. W piątek oglądał mecz Jagiellonii Białystok z Górnikiem Łęczna. I co najważniejsze, bez żadnych problemów. - Widoczność nie była ograniczona. Rząd przed nami był pusty. Nikt w nim nie siedział - opowiada poruszający się na wózku pan Wojciech.

- Będziemy zwracali uwagę kto tam siedzi - obiecuje Agnieszka Syczewska, rzeczniczka Jagiellonii Białystok. I zapewnia, że klub stara się stworzyć jak najlepsze warunki dla niepełnosprawnych kibiców.

Czytaj też: Stadion Miejski w Białymstoku bez sponsora tytularnego

O barierach, z którymi borykają się osoby na wózkach na stadionie, pisaliśmy kilka miesięcy temu. Niepełnosprawni fani piłki nożnej skarżyli się nam, że nie mogą dokładnie obejrzeć rozgrywki. - W trakcie meczu jest ograniczona widoczność. Ludzie w rzędzie przed nami wstają, a my zamiast murawy, widzimy ich plecy - tłumaczy pan Wojciech.

Miejsca dla kibiców poruszających się na wózkach oraz ich opiekunów znajdują się w sektorze nr 31.

- Jest on najbardziej dogodny z uwagi na to, że osoby na wózkach bezpośrednio z parkingu mogą się tam dostać promenadą. Dodatkowo bardzo łagodny kąt jej nachylenia ułatwia dotarcie na miejsce i powrót - wyjaśnia Paweł Tymcio, kierownik Stadionu Miejskiego w Białymstoku.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

Władze Jagiellonii i spółki Stadion Miejski zastanawiały się, jak zapewnić niepełnosprawnym lepszy komfort widowiska. W grę nie wchodził jednak demontaż krzesełek. Mogłoby dojść do nieszczęśliwego wypadku, gdyby wózek zjechał ze schodka na beton. Wprowadzenie zakazu siadania w rzędzie tuż przed niepełnosprawnymi nie było brane pod uwagę. Pojawiła się więc inna propozycja. Problem z widocznością można było rozwiązać przez usadzenie dzieci przed niepełnosprawnymi kibicami.

- Jest opcja, by te miejsca były sprzedawane wyłącznie dzieciom. Są one niewysokie, mają mniejsze rozmiary - uważa Wojciech Grabowski.

Jednak Agnieszka Syczewska przypomina, że oddzielne sektory dla najmłodszych oraz grup zorganizowanych znajdują się w innym miejscu stadionu. I nie może dojść do takiej sytuacji, że dzieci będą oglądały mecz bez opiekuna, bo będzie on siedział w innym miejscu.

Pozostał więc sektor 31 i obietnica, że nikt nie będzie zasłaniał niepełnosprawnym widoczności. Przy okazji poprawiło się bezpieczeństwo w tym sektorze. Zamontowano tam barierki. Teraz odgradzają one miejsca dla kibiców na wózkach inwalidzkich od pierwszego rzędu.

W czwartek obejrzał je Wojciech Grabowski. - Moim zdaniem jest to bardzo dobrze wykonane . Wysokość barierki jest odpowiednia i co najważniejsze nie zasłania widoczności, także niepełnosprawnym dzieciom. Barierki sięgają niepełnosprawnym do kolan - oceniał pan Wojciech. Przypomniał, że wcześniej te miejsca nie były odgrodzone od trybuny. A to było niebezpieczne. Mogło dojść do nieszczęścia. Kibic na wózku mógł zostać popchnięty i stoczyć się na dół. Barierka służy więc do trzymania się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stadion miejski bez barier dla niepełnosprawnych (zdjęcia, wideo) - Kurier Poranny

Wróć na gol24.pl Gol 24