Tosik: Zaliczka na plus

Piotr Bąk
Polonia Warszawa 3:1 Ruch Chorzów
Polonia Warszawa 3:1 Ruch Chorzów Sylwester Wojtas (Ekstraklasa.net)
- Na tej murawie, ciężko grać technicznie, finezyjnie, więc ten mecz musiał tak dzisiaj wyglądać - powiedział po meczu w rozmowie z Ekstraklasa.net Jakub Tosik, zawodnik Polonii Warszawa.

Pomimo tego, iż nie oddaliście dzisiaj celnego strzału na bramkę Kotorowskiego, to wywozicie z Poznania cenne zwycięstwo. Nie często taka sytuacja ma miejsce, więc podwójne gratulacje.
Dzisiejsza taktyka założona na to spotkanie zakładała granie w miarę prosty sposób bez zbędnych ceregieli, zabaw piłką. Taka taktyka czasami przynosi skutek w postaci niewielu celnych strzałów na bramkę, bądź jak dzisiaj brak tego uderzenia. Cieszy nas na pewno to, że wygraliśmy dzisiaj to spotkanie, postawiliśmy dzisiaj naszym rywalom poprzeczkę naprawdę wysoko. Zresztą tak w ogóle to na tej murawie, ciężko grać technicznie, finezyjnie, więc ten mecz musiał tak dzisiaj wyglądać.

Po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał rezultat bezbramkowy. Co w przerwie usłyszeliście od trenera?
Ogólnie trenerzy powiedzieli nam w przerwie, żeby czekać na swoja okazję do zdobycia bramki, bo takowa na pewno się dzisiaj trafi. Graliśmy przez całe spotkanie konsekwentnie, i w końcu nam się zdobyć zwycięskiego gola.

Po zdobytej bramce chyba zbyt cofnęliście się pod swoją bramkę. Co prawda Lech był dzisiaj słabo dysponowany, ale innym razem taka taktyka może się dla was skończyć bardzo źle.
Zgadzam się. Lech to jest klasowa drużyna. Prowadziliśmy 1:0 na ciężkim terenie w Poznaniu i nie wiem dlaczego tak bardzo cofnęliśmy się pod swoją bramkę. Aczkolwiek z drugiej strony wydaje mi się, że kontrolowaliśmy do końca spotkania to co działo się na boisku. Zwycięstwo 1:0 jest dla nas na pewno zaliczką na plus przed rewanżem w Warszawie.

Powiedziałeś, że zwycięstwo dzisiaj dało wam handicap przed meczem na waszym obiekcie. Jak duża jest zatem ta przewaga?
Oceniłbym szanse w stosunku 50/50, gdyż rewanż to drugie spotkanie, drugie 90 minut, w trakcie, których naprawdę wszystko może się zdarzyć. Kiedy Lech zdobędzie, jako pierwszy bramkę wszystko się odwróci, i zaczniemy całą zabawę od początku. Jednego jestem pewnie, czeka nas niezwykle ciężki mecz.

Jak ty czujesz się pod względem fizycznym po dwóch obozach przygotowawczych w Turcji oraz Hiszpanii? Jesteś zmęczony, a może wręcz przeciwnie czujesz się świetnie i nie możesz doczekać się kolejnych spotkań o wielką stawkę?
Zarówno w Turcji jak i Hiszpanii bardzo ciężko trenowaliśmy. Graliśmy również dużo gier kontrolnych, więc każdy ma prawo czuć się troszkę zmęczony, ale ten tydzień mieliśmy troszkę luźniejszy więc z tygodnia na tydzień będzie lepiej. Gdy już wpadniemy w ten właściwy dla nas rytm kibice zobaczą prawdziwą siłę Polonii Warszawa.

Jakim trenerem wg ciebie jest Theo Bos? Jest to typ spokojnego i wyrafinowanego , czy może wybuchowego, pełnego ekspresji człowieka?
Trener jest spokojnym człowiekiem. Wiadomo, że szczególnie na początku naszej współpracy nie wszystko musi się idealnie układać. Czasami na treningu coach woła nas do środka, tłumaczy, jakie robimy błędy, co należy poprawić.

Już za tydzień inauguracja rundy wiosennej w Ekstraklasie. Jakie jest twoje zdanie o waszym pierwszym rywalu, Górniku Zabrze?
Ten pierwszy mecz, będzie niezwykle istotny, zarówno dla nas jak i Górnika. Będziemy chcieli zagrać na zero z tyłu, oczywiście sami strzelić bramkę lub kilka i udanie zainaugurować rundę dla Polonii.