MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Turcja wyrzuciła Czechy z Euro. O ćwierćfinał zagra z Austrią, czyli rewelacją polskiej grupy

Jacek Czaplewski
Czechy - Turcja 1:2
Czechy - Turcja 1:2 PAP/EPA
Czechy przegrały mecz o wszystko i kończą Euro 2024 na ostatnim miejscu w grupie F. Turcja w nagrodę za zwycięstwo 2:1 awansowała do 1/8 finału z drugiego miejsca. Jej rywalem w walce o ćwierćfinał będzie Austria, która sensacyjnie wygrała polską grupę kosztem Francji i Holandii.

Euro 2024. Wynik meczu Czechy - Turcja 1:2

To był momentami brutalny mecz. Rumuński sędzia Istvan Kovacs w ogóle nie zapanował nad widowiskiem; pokazał dwie czerwone kartki (w tym jedną poza boiskiem) i osiemnaście żółtych.

Czesi sami wpędzili się w kłopoty. W 20 minucie w konsekwencji dwóch żółtych czerwoną kartkę otrzymał Antonin Barak, skazując kolegów na grę w osłabieniu. Pomocnik najpierw nierozważnie sfaulował przy linii bocznej, potem w środku pola.

Najgorsze z czeskiej perspektywy wydarzyło się na początku drugiej połowy. W 51 minucie Hakan Calhanoglu dał prowadzenie Turcji, a zaraz potem Jindrich Stanek zgłosił uraz barku, więc konieczna była zmiana między słupkami.

Reportaż z meczu Francja - Polska w Dortmundzie

Później Czechy za sprawą Tomasa Soucka doprowadzili do wyrównania, jednak ewentualny punkt i tak nie dałby w grupie nawet trzeciego miejsca wobec wygranej Gruzji nad Portugalią (2:0). Poza tym w 94 minucie Czechom "ahoj" powiedział Cenk Tosun, ustalając wynik w podobnym stylu jak strzelający wcześniej Calhanoglu.

Mecz Austria - Turcja w 1/8 finału odbędzie się 2 lipca o godzinie 21:00 na stadionie w Lipsku. Z powodu kartek nie zagra m.in. lider środka pola, Calhanoglu.