Wieczysta Kraków wiosnę zaczęła zwycięstwem. I wjeżdża na autostradę do II ligi

Tomasz Bochenek
5. minuta. Maciej Jankowski odbiera gratulacje za zdobycie gola dla Wieczystej
5. minuta. Maciej Jankowski odbiera gratulacje za zdobycie gola dla Wieczystej Tomasz Bochenek
Wieczysta Kraków na początek wiosennej części rozgrywek odniosła zwycięstwo. Doliczając te jesienne - już siódme z rzędu. Wiślanie - Wieczysta 0:1 w meczu 19. kolejki III ligi (gr. IV), rozegranym w sobotę 2 marca w Skawinie. Ekipa trenera Sławomira Peszki umocniła się na prowadzeniu w tabeli, ma już sześć punktów punktów przewagi nad wiceliderem, Avią Świdnik.

Mocno Wieczysta zaczęła i błyskawicznie przyniosło to efekt - Maciej Jankowski uderzył po ziemi zza pola karnego, piłka wpadła do siatki. Ale potem z górki nie było.

"Jankes" jeszcze przed oddaniem tego golowego strzału poczuł dolegliwość w mięśniu uda i za moment konieczna była zmiana. W składzie, w którym debiutowali Tomasz Swędrowski, Michał Trąbka i Konrad Kasolik – ludzie, którzy w grudniu grali jeszcze w ekstraklasie. Wieczysta za moment nie wykorzystała świetnej okazji na podwyższenie, bo Sebastian Ropek spisał się kapitalnie, broniąc strzał z bliska Michała Fidziukiewicza i dobitkę Michała Maka. Piłkarza, który poprzedni ligowy mecz zagrał 16 miesięcy temu i uległ wtedy koszmarnej kontuzji.

Krakowianie mocno cisnęli jeszcze tylko chwilę. Uspokoili grę, a działalność defensywna Wiślan pozwoliła im nieco podwyższyć grę. O płynne rozgrywanie było dość trudno, nie ułatwiało tego posypane piaskiem boisko. A pod koniec I połowy gospodarze przeszli do śmielszych ataków. Gra Wieczystej siadła. Na tyle, że po tym, jak do sytuacji strzałowej w jej polu karnym doszedł Krystian Bociek, Jacek Góralski zaczął głośno ponaglać kolegów do większej aktywności.

Trener Wiślan Łukasz Skrzyński na drugą połowę zmienił ludzi od ofensywy. No i Wiślanie fajnie po przerwie zaczęli. Jakub Seweryn w 54 min zadziałał bezkompleksowo, wykonał przewrotkę - nie tylko efektowną, ale i udaną, bo Patryk Letkiewicz musiał się wysilić, by nie pozwolić piłce wpaść pod poprzeczkę. Gospodarze cały czas byli w grze, grali bez najmniejszego respektu dla rywala, a krakowianie, no, nie zachwycali. W 64 min Fidziukiewicz kopnął piłkę do siatki, ale był na spalonym. Siedem minut potem ten zawodnik stworzył okazję Dawidowi Kiedrowiczowi, w tym przypadku górą był Ropek.

Wiślanie walczyli o wyrównanie. To nie takie proste przebić się przez defensywę Wieczystej, ale krakowianie grali nerwowo, popełniali błędy. Kiedrowicz w 86 min za krótko zagrał do bramkarza, Letkiewicz musiał wybiec za pole karne, piłki nie opanował, ale Adisa Monsuru nie zdołał jej skierować do bramki.

W doliczonym czasie goście mogli postawić kropkę nad i, ale piłka po uderzeniu Denysa Faworowa trafiła w poprzeczkę, następnie w sytuacji sam na sam Fidziukiewicz kopnął w niebo.

W równolegle rozgrywanym meczu Avia Świdnik uległa KSZO Ostrowiec 0:1. A to oznacza, że Wieczysta ma już naprawdę komfortową sytuację przed kolejnymi trzecioligowymi spotkaniami. Najbliższe - w sobotę 9 marca z Garbarnią Kraków na swoim stadionie.

Wiślanie Jaśkowice - Wieczysta Kraków 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Jankowski 5.
Wiślanie: Ropek – Stachera (83 Marszalik), Bociek, Lewiński, Morawski, Wiśniewski - Dynarek, Rakowski (73 Ożóg), Gądek (46 Krasuski) – Radwanek (46 Seweryn), Cholewa (46 Adisa).
Wieczysta: Letkiewicz - Faworow, Kasolik, Pazdan, Pietrzak - Mak (59 Łysiak), Swędrowski (90+1 Bargiel), Góralski, Trąbka, Kiedrowicz – Jankowski (8 Fidziukiewicz).
Sędziował: Mateusz Patla (Jastrzębie-Zdrój). Żółte kartki: Lewiński, Wiśniewski - Pietrzak, Faworow. Widzów: 700.