Wisło, uważaj na weterana

Remigiusz Szurek
Swetosław Todorow
Swetosław Todorow Wikimedia Commons
Mistrz Polski pokonał we wtorek mistrza Łotwy, Skonto Ryga 2:0 w 2 rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów i tym samym awansował do następnej rundy. Tutaj na podopiecznych trenera, Roberta Maaskanta czeka znacznie trudniejszy rywal, mistrz Bułgarii, Liteks Łowecz.

Wisła Kraków - wyniki, mecze, live - więcej na stronie klubowej "Białej Gwiazdy"

Ekipa trenera Luboslava Paneva (62 mecze/13 bramek w reprezentacji Bułgarii jako napastnik) w 2 rundzie kwalifikacji rozprawiła się gładko z mistrzem Czarnogóry, Mogrenem Budva wygrywając z nim na wyjeździe 2:1 oraz 3:0 u siebie.

Bardzo skuteczny w dwumeczu z „czarnogórską Chelsea Londyn” był 32-letni napastnik Swetosław Todorow. W pierwszym pojedynku, pojawił się na boisku w 64. minucie gry i już 13 oraz 15 minut później wpisał się na listę strzelców. W rewanżu również strzelił bramkę, tym razem z rzutu karnego.

Kibice ligi angielskiej z pewnością kojarzą tego zawodnika z gry w barwach Portsmouth czy Charltonu Athletic. Na tamtejszych boiskach zdobył on niemal 40 bramek, jednak były to w większości trafienia na szczeblu Championship. Póki co, były napastnik reprezentacji Bułgarii (42 spotkania/6 trafień) bardzo dyplomatycznie wypowiada się o konfrontacji z Polakami - Najważniejsze, żebyśmy pokazali, że to my jesteśmy lepsi na murawie. Szanse na awans są równe - mówi Bułgar.

Gracze Liteksu pamiętają ostatni czerwcowy pojedynek sparingowy przeciwko Wiśle, kiedy to ponieśli porażkę w stosunku 1:2 (dwa trafienia Bułgara, Genkova) jednak zgodnie przyznają, że nie przywiązują wagi do tamtego meczu, gdyż sparing to tylko sparing.

W sezonie 1999/2000 o sile czterokrotnego już obecnie mistrza Bułgarii miał okazję przekonać się Widzew Łódź. Mistrzostwo Polski co prawda wywalczyła… Wisła, jednak została wykluczona z europejskich pucharów za chuligański wybryk kibola. Łodzianie na stadionie Miejskim w Łoweczu doznali sromotnej porażki aż 1:4! Tydzień później w Łodzi potrafili się jednak zrehabilitować.

Zawodnicy Grzegorza Laty (tak tak, tego samego) nie tylko odrobili straty ale również okazali się lepsi w rzutach karnych (3:2) i awansowali do trzeciej rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Czy Wisła pójdzie w ślady Widzewa? Lepiej byłoby chyba jednak uniknąć dogrywki, wszyscy kibice Białej gwiazdy pamiętają przecież mecz z Vaalerengą Oslo…

Pierwsze spotkanie z Liteksem odbędzie się w Bułgarii, we wtorek 26 lipca o godzinie 19:30 czasu polskiego. Relacja LIVE! oczywiście w Ekstraklasa.net