Włosi uratowali remis

Bartłomiej Szura
W Kapsztadzie mistrzowie świata zremisowali z Paragwajem 1:1. Włosi przegrywali w tym meczu 0:1, a w drugiej połowie remis uratował Daniele de Rossi.

Grupa F: Włochy 1:1 Paragwaj

Bramki: Antolin Alcaraz 39 - Daniele De Rossi 63

Żółte kartki: Mauro Camoranesi - Julio Caceres.

Sędzia: Benito Archundia (Meksyk). Widzów 62 689.

Włochy: Gianluigi Buffon (46. Federico Marchetti) - Gianluca Zambrotta, Fabio Cannavaro, Giorgio Chiellini, Domenico Criscito - Simon Pepe, Riccardo Montolivo, Daniele De Rossi, Claudio Marchisio (59. Mauro Camoranesi) - Vincenzo Iaquinta, Alberto Gilardino (72. Antonio Di Natale).

Paragwaj: Justo Villar - Carlos Bonet, Paulo da Silva, Antolin Alcaraz, Claudio Morel - Enrique Vera, Victor Caceres, Cristian Riveros, Aureliano Torres (60. Jonathan Santana) - Nelson Valdez (69. Roque Santa Cruz), Lucas Barrios (76. Oscar Cardozo).

Za pierwszą połowę należałoby przyznać nagrodę piłkarskiego Oscara dla trenera drużyny z Ameryki Południowej. Gerardo Martino wymyślił genialną taktykę, którą jego podopieczni skrupulatnie zrealizowali. W początkowej fazie meczu, mimo przewagi optycznej mistrzów świata, z ich gry nic nie wynikało. W zespole Lippiego brakowało lidera, który rozwinąłby grę Włochów. A nieobliczalni Paragwajczycy grali swoje, bardzo szczelnie ustawiali szyki obronne i czekali na swoją szansę. I ta przyszła w 39. minucie, gdy Antolin Alcaraz głową sprawił, że po raz pierwszy na mundialu w RPA na tablicy widniał wynik niemal sensacyjny.

Druga połowa rozpoczęła się od niespodziewanej zmiany bramkarza w reprezentacji Włoch. Koledzy z pola zaczęli natomiast za wszelką cenę gonić wynik. W 63. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego to im się udało. Do siatki z bliska trafił Daniele de Rossi. Mistrzom świata zostało wówczas 27. minut do końca meczu i tyle czasu na uniknięcie wpadki, jaką byłby remis z drużyną z Ameryki Południowej.

Trzeba przyznać, że Włosi bardzo się starali, ale mądra i niejednokrotnie szczęśliwa gra obronna Paragwaju spowodowała, że Squadra Azzurra jako pierwsza faworyzowana drużyna na tym mundialu straciła punkty. Paragwaj pokazał natomiast, że jest drużyną nieobliczalną, z którą trzeba się liczyć.