Wybrzeże Kości Słoniowej - Ghana LIVE! Kto zostanie mistrzem Afryki?

Marcin Trzyna
Obie reprezentacje od wielu lat uznawane są za najlepsze w Afryce, w swoich drużynach mają piłkarzy, którzy występują w najlepszych klubach świata. Jednak obie reprezentacje nie triumfowały w Pucharze Narodów Afryki od ponad 20 lat. Ghana ostatnie mistrzostwo zdobyła w 1982 roku, natomiast Wybrzeże Kości Słoniowej w 1992. Kto sięgnie po tegoroczny Puchar?

Powtórka z 1992 roku

Puchar Narodów Afryki w 1992 roku odbywał się w Senegalu. W półfinale Wybrzeże Kości Słoniowej wyeliminowało Kamerun po konkursie rzutów karnych, natomiast Ghana ograła Nigerię 2:1. Finał PNA 1992 rozgrywany był na Stade Leopold-Sedar-Senghor w Dakarze. Mieszczący 60 tysięcy miejsc stadion narodowy Senegalu wypełniony był po brzegi. W regulaminowym czasie gry kibice nie obejrzeli bramek, dlatego do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był konkurs rzutów karnych.

Konkurs "jedenastek" z tego finału przeszedł do historii futbolu. Wybrzeże Kości Słoniowej wygrało po niesamowicie emocjonujących karnych 11:10, dzięki czemu zdobyła swoje pierwsze i jak dotąd jedyne Mistrzostwo Afryki.

Natomiast Ghana po mistrzostwo "Czarnego Lądu" sięgała czterokrotnie, jednak bardzo dawno, bowiem w latach 1963, 1965, 1978 i 1982. "Czarne Gwiazdy" czterokrotnie zajmowały drugie miejsce w Pucharze Narodów Afryki - ostatnio w 2010 roku na boiskach Angoli. Wówczas Mistrzem Afryki została reprezentacja Egiptu, która pokonała Ghanę 1:0.

Droga do finału

Ghana rywalizowała w grupie C z Algierią, Senegalem i Republiką Południowej Afryki. Podopieczni Avrama Granta wygrali grupę z dorobkiem 6 punktów. Jednak inauguracyjne spotkanie Ghańczycy przegrali z Senegalem 1:2. W drugim meczu Ghana wygrała z Algierią 1:0, a zwycięskiego gola zdobył w 90. minucie Asamoah Gyan. Ostatnie grupowe spotkanie również zakończyło się szczęśliwym zwycięstwem nad Republiką Południowej Afryki. W 17. minucie na prowadzenie wyszli piłkarze "Bafana-Bafana", a wyrównującą bramkę "Czarne Gwiazdy" zdobyły dopiero w 73. minucie po golu Johna Boye. Dziesięć minut później zwycięską bramkę strzelił Andrew Ayew. W ćwierćfinale Ghana wygrała z Gwineą 3:0 po dwóch golach Christiana Atsu i jednym trafieniu Stephana Appiaha. W meczu półfinałowym "Czarne Gwiazdy" rywalizowały z gospodarzem tegorocznego turnieju - Gwineą Równikową. Ghańczycy bez większych problemów ograli Gwinejczyków 3:0.

Wybrzeże Kości Słoniowej mierzyło się w grupie D z Gwineą, Kamerunem i prowadzoną przez Henryka Kasperczaka, reprezentacją Mali. "Słonie" wygrali grupę z dorobkiem 5 punktów. Wybrzeże Kości Słoniowej zremisowało dwa pierwsze grupowe spotkania z Gwineą i Mali po 1:1. Decydujące starcie z Kamerunem zakończyło się zwycięstwem "Słoni" 1:0 po golu Maxa Gradela. W ćwierćfinale podopieczni Herve Renarda trafili na groźną Algierię, którą pokonali 3:1 po dwóch golach Wilfrieda Bony'ego i jednym trafieniu Gervinho. Następnie Wybrzeże rywalizowało w półfinale z nieobliczalną na tegorocznym turnieju Demokratyczną Republiką Konga. Triumfatorzy z 1992 roku wygrali z "Lampartami" 3:1 i awansowali do długo wyczekiwanego finału Pucharu Narodów Afryki.

Sylwetki trenerów

Imię i nazwiskoWiekKariera trenerska
Avraham Grant60Hapoel Petach Tikwa, Maccabi Tel Awiw, Hapoel Hajfa, Maccabi Hajfa, Izrael, Chelsea, Portsmouth, West Ham United, Partizan Belgrad, Ghana
Herve Renard47Draguignan, Shanghai Cosco (asystent), Cambridge United, Cherbourg, Zambia, Angola, USM Algier, Zambia, FC Sochaux, Wybrzeże Kości Słoniowej

Herve Renard w 2012 roku był selekcjonerem Zambii. Z reprezentacją "Miedzianych Pocisków" sięgnął po Mistrzostwo Afryki zwyciężając w finale z... Wybrzeżem Kości Słoniowej. W ciągu 120 minut w finale nie padły bramki, dlatego potrzebna była seria rzutów karnych. Podopieczni Renarda lepiej wykonywali "jedenastki" i wygrali z Wybrzeżem Kości Słoniowej 8:7.

Ranking FIFA

Wybrzeże Kości Słoniowej plasuje się na 28. pozycji w rankingu FIFA. "Słonie" wyprzedzają m.in. Rosję, Islandię czy Szkocję. Ghana plasuje się na 35., wyprzedzając m.in. Polskę, Szwecję i Nigerię. Na afrykańskim kontynencie WKS zajmuje 3. miejsce za Algierią i Tunezją, natomiast Ghana zajmuje 5. pozycję.