Zabawa w Smolarka nie popłaca! Polonia Bytom remisuje z Zawiszą

Atanazy Wojdak
Kibice podczas meczu z Zawiszą zaprezentowali okazałą oprawę
Kibice podczas meczu z Zawiszą zaprezentowali okazałą oprawę Marcin Szczepański
Polonia Bytom była bliska odniesienia ważnego zwycięstwa w meczu z walczącym o awans Zawiszą. Bydgoszczanie walczyli jednak do końca, strzelając wyrównującą bramkę w doliczonym czasie gry.

W pierwszym kwadransie optyczną przewagę mieli goście, jednak już w 16. minucie Polonia objęła prowadzenie, dzięki udanej kontrze. Hermes prostopadłym podaniem znalazł Przemysława Trytkę, który nie miał problemów z pokonaniem Andrzeja Witana.

Po stracie gola, podrażnieni goście długo utrzymywali się przy piłce, jednak nie wynikało z tego jakieś szczególne niebezpieczeństwo. Zawisza próbował również ze stałych fragmentów. Wielokrotnie Adrian Błąd wrzucał piłkę po rzutach wolny i rożnych, jednak brakowało wykończenia.

Na trybunach kibice świętowali, a co jakiś czas przebudzali się również gospodarze. Na przykład tuż przed przerwą, kiedy to Paulista udanie zagrał za obrońców, do Trytki. Nie zaskoczyło to jednak Witana. Do przerwy utrzymał się wynik 1:0.

Udanie rozpoczęli drugie 45 minut goście i regularnie zagrażali bramce Marcina Cabaja. Już w 46. minucie Rafał Leśniewski z prawej strony zagrał do Vladimira Kukola, a piłka po jego strzale minęła bramkę o centymetry.

Po 10 minutach serca kibiców na trybunach (1400 widzów) znów zadrżały, gdy po zamieszaniu w polu karnym, piłka trafiła do Jankowskiego, który oddał groźny strzał. Po rykoszecie piłka opuściła boisko.

Swoje szanse miał w tym meczu również Michał Masłowski. Najpierw w 66. minucie próbował zaskoczyć Cabaja zza pola karnego, dobijając piłkę po dośrodkowaniu Leśniewskiego. Pomocnik Zawiszy w nieparlamentarnych słowach wyraził żal po swoim niepowodzeniu. Przed podobną szansą stanął również w 90. minucie.

Polonii brakowało pomysłu na grę, jej zawodnicy podejmowali w tym spotkaniu dziwne decyzje. Na przykład w 79. minucie, gdy Mąka z rzutu wolnego, zamiast wrzucać w pole karne, przerzucał piłkę na lewą stronę do Michalaka… Piłkarze trenera Fornalaka igrali z losem.

Końcówka należała do Zawiszy, poza kilkoma wyjątkami. W 82. minucie Paulista odegrał do Trytki na linii bramkowej! Napastnik nie był jednak w stanie oddać strzału. Minutę później trybuny miały pretensje do trójki sędziowskiej, z Marcinem Szrekiem na czele, za to, że nie odgwizdali spalonego po podaniu do Wójcickiego. Na szczęście piłkę po strzale chwycił Cabaj.

W 88. minucie gospodarze mogli przypieczętować zwycięstwo po kontrze Kobylika z Trytką. Czech odegrał do napastnika, który pędził z piłką przez pół boiska. W końcu chciał ją oddać koledze, ale jego strzał został zablokowany!

Tym bardziej szkoda nielicznych okazji do podwyższenia, bo piłkarze z Olimpijskiej nie byli w stanie dowieźć jednobramkowego prowadzenia do końca spotkania. W doliczonym czasie gry, Mąka do spółki z Kobylikiem, próbowali zabawiać się we Włodka Smolarka i jego holowanie piłki w narożniku boiska... Niestety wyszło im to wyjątkowo nieudolnie, ponieważ nie byli w stanie utrzymać piłki przy nodze! Goście ją przejęli, ta trafiła w polu karnym do Pawła Oleksego, który sprytnie, najpierw ją sobie przyjął, a potem posłał Cabajowi między nogi.

Gospodarze w tym meczu nie zasłużyli na zwycięstwo. To Zawisza przez większość czasu utrzymywał się przy piłce, a piłkarze trenera Fornalaka podejmowali dziwne decyzje, albo marnowali okazje. Los, zwany Zawiszą, na czele z byłym trenerem Polonii Jurijem Szatałowem, pokarał gospodarzy za taką grę.

Polonia Bytom - Zawisza Bydgoszcz 1:1 (1:0) - czytaj zapis naszej relacji na żywo!

Gole: Trytko 16 - Oleksy 90

Żółte kartki: Martin Baran 14, Przemysław Trytko 17, Jean Paulista 42, Hermes 64, Wojciech Wilczyński 82, Krzysztof Michalak 84 - Vladimir Kukol 24, Paweł Strąk 44

Sędzia: Marcin Szrek (Kielce)

Polonia: Marcin Cabaj - Wojciech Wilczyński, Daniel Tanżyna, Kaspars Dubra, Krzysztof Michalak, Martin Baran, Hermes Soares, Jean Paulista (85' David Kobylik), Daniel Mąka, Kamil Białkowski (71' Przemysław Szkatuła), Przemysław Trytko

Zawisza: Andrzej Witan - Michał Ilków-Gołąb, Adrian Błąd (86' Mateusz Mąka), Marcin Drzymont, Błażej Jankowski (68' Martins Ekwueme), Michał Masłowski, Paweł Oleksy, Vladimir Kukol (56' Jakub Wójcicki), Rafał Leśniewski, Paweł Strąk, Łukasz Skrzyński

Zobacz zdjęcia z meczu: Polonia Bytom - Zawisza Bydgoszcz (KIBICE, OPRAWA)