MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Nawet Tymoteusz Puchacz nie zatrzymał Leverkusen. Bayer wygrał Puchar Niemiec

OPRAC.:
Bartosz Głąb
Bayer Leverkusen zwycięzcą Pucharu Niemiec.
Bayer Leverkusen zwycięzcą Pucharu Niemiec. PAP / EPA
Bayer Leverkusen w sobotni wieczór sięgnął po drugie trofeum w tym sezonie. W finale Pucharu Niemiec Aptekarze pokonali drugoligowe 1.FC Kaiseslautern 1:0. Jedynego gola spotkania jeszcze w pierwszej połowie Granit Xhaka. Całe spotkanie w barwach Czerwonych Diabłów rozegrał reprezentant Polski - Tymoteusz Puchacz.

Bayer Leverkusen z drugim trofeum w sezonie

Bayer Leverkusen do środy do 51 meczów wyśrubował serię bez porażki, której efektem było między innymi pierwsze w 120-letniej historii klubu mistrzostwo Niemiec i przerwanie po 12 latach hegemonii Bayernu Monachium. W środku tygodnia Aptekarze przerwali tę serię po wysokiej porażce w finale Ligi Europy z włoską Atalantą Bergamo 0:3.

W sobotę ekipa z Leverkusen stanęła przed szansą na zdobycie kolejnego w tym sezonie trofeum. W meczu finałowym Pucharu Niemiec zmierzyli się w drugoligowym 1.FC Kaiseslautern. Jedyna bramka spotkania padła w 16. minucie autorstwa Granita Xhaki. Po końcowym gwizdku arbitra Aptekarze mogli cieszyć się ze swojego drugiego w historii triumfu w tych rozgrywkach. Poprzedni miał miejsce w 1993 roku. Jednocześnie skompletowali pierwszy dublet.

Xabi Alonso (trener Bayeru) świętuje wygranie Pucharu Niemiec
Xabi Alonso (trener Bayeru) świętuje wygranie Pucharu Niemiec PAP / EPA

Tymoteusz Puchacz i gra w przewadze to za mało na pokonanie mistrza Niemiec

Piłkarze trenera Xabiego Alonso od 44. minuty meczu finałowego grali w dziesiątkę po tym, jak po drugiej żółtej czerwoną kartką ujrzał i musiał opuścić boisko iworyjski obrońca Odilon Kossounou.

Czerwone Diabły w finale pucharu krajowego zagrały po raz ósmy, a w dorobku mają dwa triumfy (w 1990 i 1996 roku). Pełne 90 minut w barwach drugoligowca rozegrał reprezentant Polski - Tymoteusz Puchacz, ale pomógł drużynie w sięgnięciu po sensacyjny triumf.

Tymoteusz Puchacz (Kaiseslautern) w finale Pucharu Niemiec.
Tymoteusz Puchacz (Kaiseslautern) w finale Pucharu Niemiec. PAP / EPA

Wygrana Bayeru w Pucharze Niemiec oznacza, że po raz pierwszy w historii w europejskich pucharach wystąpi ósmy na mecie sezonu ligowego zespół FC Heidenheim, który zagra w kwalifikacjach Ligi Konferencji.

Stadion Olimpijski w Berlinie 14 lipca będzie areną finału mistrzostw Europy. Z kolei 21 czerwca polscy piłkarze w fazie grupowej Euro 2024 zmierzą się na nim z Austriakami.(PAP)