Nice 1 Liga. Pierwsze zwycięstwo Ruchu w sparingu. Błysk Balickiego

Joanna Sobczykiewicz
Ruch - Rozwój
Ruch - Rozwój Marlena Penc
Dzisiejszy mecz kontrolny z Rozwojem Katowice na Kresach był ostatnim, jaki zawodnicy chorzowskiego Ruchu rozegrali w Polsce przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Odnieśli wysokie zwycięstwo (4:1). Dwie bramki zdobył Artur Balicki, jedno trafienie zanotował Michał Rutkowski, a rzut karny pewnie wykonał Maciej Urbańczyk. W piątek piłkarze Rochy wylecą na zgrupowanie na Cypr.

W kadrze na dzisiejszy sparing zabrakło testowanych Mateusza Majewskiego oraz Huberta Kotusa. Sztab szkoleniowy dał szansę piłkarzom, którzy grali krócej podczas spotkań rozegranych w Rybniku-Kamieniu. Tym samym na pierwszą połowę wybiegli juniorzy, zawodnicy rezerwowi, a także sprawdzany pomocnik Adam Krakowski, który w przeszłości był już w kadrze Niebieskich. Jak okazało się po zakończeniu spotkania, trenerzy nie zdecydowali się zabrać go na Cypr i „odesłali go z kwitkiem”.

Na pierwszego gola nie musieliśmy długo czekać. Artur Balicki dobrze wypatrzył, podłączającego się do akcji obrońcę Michała Rutkowskiego. Znalazł się on sam na sam z bramkarzem. Nie pomylił się, dzięki czemu chorzowianie objęli prowadzenie. Rozwój nie miał zbyt wielu okazji do kontrataku, został zamknięty na własnej połowie. Gdy już jednak nadarzyła się szansa do odwrócenia rezultatu, pewnie w bramce spisywał się młody Kewin Paszek. W 32. minucie Ruch podwyższył prowadzenie za sprawą Balickiego. Uderzył z dystansu, jeszcze sprzed linii szesnastego metra, a futbolówka wpadła w górny róg bramki Bartosza Golika. Swoich szans próbowali także aktywny na skrzydle Kamil Słoma oraz Patryk Sikora, lecz nie udało im się pokonać golkipera Rozwoju. Za rozprowadzanie piłek odpowiedzialny był Mateusz Zawal, który kilka razy zdecydował się przerzucić futbolówkę na drugą stronę boiska. Zazwyczaj jego podania docierały do adresatów. Tylko raz został zablokowany przez jednego z obrońców rywala.

Katowiczanie zdobyli bramkę kontaktową w 39. minucie, wykorzystując błędy indywidualne obrońców. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w decydujących momentach chorzowianie tracą koncentrację. Tak było i tym razem. Jest to element, na który trener Juan Ramón Rocha będzie musiał po raz kolejny zwrócić uwagę swoim zawodnikom. Strzelcem gola dla Rozwoju był Michał Szeliga, który przelobował Paszka.

Po przerwie trener Rocha dokonał tylko dwóch zmian w swoim zespole. Paszka zmienił Jakub Bielecki, a Paweł Starzyński wszedł w miejsce testowanego Krakowskiego. W 52. minucie znów z dobrej strony pokazał się Balicki. Młody napastnik z pewnością nie odda łatwo miejsca w wyjściowym składzie na rzecz któregoś z nowych, zimowych nabytków. Oddał płaski strzał sprzed pola karnego, czym zaskoczył Bartosza Solińskiego, który strzegł bramki Rozwoju w drugiej połowie.

Po niecałej godzinie gry sztab zdecydował się na przeprowadzenie rotacji. Weszli zawodnicy, którzy w rundzie jesiennej grali sporo w wyjściowych jedenastkach. Ten moment chcieli wykorzystać goście, którzy nareszcie doszli do głosu. Częściej przeprowadzali ataki na bramkę Bieleckiego, lecz młody golkiper dobrze radził sobie z oddalaniem zagrożenia. Po zmianach Niebiescy decydowali się głównie na strzały z dystansu. W 83. minucie w polu karnym faulowany był Vilim Posinković. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Maciej Urbańczyk. Kapitan Ruchu się nie pomylił. Pewnie pokonał bramkarza i podwyższył prowadzenie na 4:1.

To pierwsze zwycięstwo podopiecznych trenera Rochy w trakcie przygotowań do wiosny w Nice 1 Lidze. Jest jeszcze sporo do poprawy, ale na plus można ocenić m.in. występ Balickiego. Napastnik z rocznika 99 strzelił dwa gole i zanotował asystę. Juniorzy chorzowskiego Ruchu także pokazali się z dobrej strony i udowodnili, że mają potencjał.

Ruch Chorzów - Rozwój Katowice 4:1 (2:1)
Bramki: Michał Rutkowski (5'), Artur Balicki (32', 52'), Maciej Urbańczyk (84' k) - Michał Szeliga (39')