Niecodzienny mecz w PKO Ekstraklasie. Spotkanie Piast Gliwice - Puszcza Niepołomice dograne na... specyficznych zasadach

Jakub Jabłoński
Historyczny moment. Takie rzeczy tylko w polskiej lidze!
Historyczny moment. Takie rzeczy tylko w polskiej lidze! Canal+Sport
Mecz Piast Gliwice - Puszcza Niepołomice pierwotnie miał się odbyć w grudniu w 17. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Z powodu obfitych opadów śniegu sędziowie prowadzący spotkanie zostali zmuszeni do przerwania zawodów i wznowienia ich w następnym możliwym terminie. Przyszedł ten dzień. Oto długo wyczekiwane dokończenie meczu. Rozpoczęto... wrzutem z autu.

Nietypowe zasady zaległego meczu Piast - Puszcza w PKO Ekstraklasie

Spotkanie pierwotnie odbywało się 2 grudnia ubiegłego roku. Mecz Piast Gliwice - Puszcza Niepołomice był zaplanowany na 15:00 tego dnia. I faktycznie sędzia o tej porze zagwizdał po raz pierwszy w dość niekomfortowych warunkach dla piłkarzy. Zawodnikom na murawie w Gliwicach towarzyszyły obfite opady śniegu.

Mimo trudnych warunków piłkarze stworzyli sobie parę szans, a jedną z najlepszych miał wówczas Jakub Czerwiński, który pokusił się o znakomity strzał z pola karnego. I to byłoby na tyle w tym grudniowym pojedynku. Śnieg nie przestawał padać, a sędzia zdecydował się po chwilowej naradzie ze swoimi asystentami o przerwaniu meczu w trosce o bezpieczeństwo uczestników tego widowiska.

Co się odwlecze to nie uciecze - śmiało można by rzec. Jak to swego czasu mawiał reprezentant Polski - Kamil Grosicki "nadszedł dzień dzisiejszy". Zaległy mecz 17. kolejki trzeba dograć. Na jakich zasadach? A no będą one... dość nietypowe. We wtorek miał miejsce nietypowy mecz.

Piast - Puszcza. Zaległe spotkanie "dla wybranych" piłkarzy

Przede wszystkim (co oczywiste) zagrali jedynie piłkarze uprawnieni do gry w pierwotnym terminie. Czyli nie było możliwości gry dla Fabiana Piaseckiego i Waleriana Gwilii z Piasta oraz również Thiago wraz z Ionem-Caliniem Revenco z Puszczy. Są to zawodnicy, co dopiero przyszli do klubów w zimowym okienku transferowym. Logiczne jest to, że nie będą mogli wystąpić w zaległym, grudniowym meczu.

Najwięksi nieobecni meczu Piast - Puszcza:

• Piast Gliwice: Fabian Piasecki, Walerian Gwilia (brak uprawnienia do gry), Ariel Mosór (czerwona kartka)
  • Puszcza Niepołomice: Thiago, Ion-Calin Revenco (brak uprawnienia do gry)

Do innych ważnych zasad wtorkowego spektaklu zaliczamy również zegar ustawiony na 14:30 minutę - jest to czas, w którym przerwano grudniowe spotkanie. Mecz rozpoczęto od wrzutu z autu, a nie od kopnięcia ze środkowego koła. No i na sam koniec nie było losowania stron, gdyż grano według wcześniej przyjętych reguł.

Jeden z internautów na portalu X (dawniej Twitter) słusznie zauważył, że taki sposób rozpoczęcia meczu, jak wrzut z aut powinien zostać wprowadzony na stałe. - Wprowadźmy to jako obowiązek - napisał prześmiewczo.