MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Rumunia sensacyjnym zwycięzcą grupy Euro 2024. Z kim zagra w 1/8 finału?

Bartosz Głąb
Mecz Słowacja - Rumunia na Euro 2024.
Mecz Słowacja - Rumunia na Euro 2024. PAP / EPA
Słowacja i Rumunia mimo remisu 1:1 awansowały do fazy pucharowej Euro 2024. W meczu rozgrywanym we Frankfurcie prowadzenie naszym sąsiadom dał Ondrej Duda, czyli były gracz Legii Warszawa, ale jeszcze przed przerwą do wyrównania po kontrowersyjnym rzucie karnym wyrównał Razyan Marin. Z grupy E wyszła też Belgia, która bezbramkowo zremisowała z Ukrainą.

Gol byłego piłkarza Legii Warszawa na Euro 2024

Od pierwszych minut spotkanie na Deutsche Bank Park było bardzo intensywne. Oba zespoły narzuciły wysokie tempo gry, ale lepiej w tym odnajdywała się Słowacja. W 24. minucie Juraj Kucka fantastycznie zagrał ze skrzydła w pole karne rywali, gdzie zupełnie niepilnowany znalazł się Ondrej Duda. Były piłkarz Legii Warszawa precyzyjnym uderzeniem głową - dał prowadzenie swojej reprezentacji.

Ondrej Duda (Słowacja) strzelił gola Rumunii na Euro 2024.
Ondrej Duda (Słowacja) strzelił gola Rumunii na Euro 2024. PAP / EPA

W kolejnych minutach Słowacy dalej przeważali, ale Rumunia coraz częściej próbowała się odgryzać, co przyniosło efekt w 34. minucie. David Hancko sfaulował rywala na linii pola karnego i arbiter Daniel Siebert po konsultacji z systemem VAR zdecydował się wskazać na "wapno". Rzut karny pewnie wykorzystał Razyan Marin i we Frankfurcie był remis.

Taki wynik do przerwy sprawia, że Rumunia była na pierwszym miejscu w grupie, przed Belgią i Słowacją. W równolegle toczonym meczu po pierwszej połowie Czerwone Diabły również remisowały, tyle że bezbramkowo z Ukrainą.

Wyrównujący gol Rumunii w meczu ze Słowacją na Euro 2024.
Wyrównujący gol Rumunii w meczu ze Słowacją na Euro 2024. PAP / EPA

Rumunia wygrała grupę E. Do fazy pucharowej awansowała też Słowacja

Po zmianie stron obraz gry wyglądał podobnie. W 60. minucie Razyan Marin potężnie huknął zza pola karnego, ale świetnie interweniował Martin Dobravka. Chwilę później w odpowiedzi swoich sił próbowali Peter Pekarik i Lukas Haraslin, ale najpierw uderzenie świetnie wybronił Florin Nita, a chwilę później futbolówka powędrowała tuż obok rumuńskiej bramki.

Potem rozpętała się potężna ulewa, która mocno utrudniała zawodnikom utrzymanie się przy piłce i rozgrywanie składnych akcji. Deszcz zelżał po około 10 minutach, ale do końca meczu murawa nie była w perfekcyjnym stanie, co nie sprzyjało dokładnej grze.

Potężna ulewa w trakcie meczu Słowacja - Rumunia na Euro 2024.
Potężna ulewa w trakcie meczu Słowacja - Rumunia na Euro 2024. PAP / EPA

Wynik meczu do końca nie uległ już zmianie i zarówno Słowacja, jak i Rumunia awansowały do fazy pucharowej turnieju. Grono szczęśliwców z grupy E uzupełniła Belgia, która podzieliła się punktami z Ukrainą. Rumunii w 1/8 finału we wtorek, 2 lipca zagrają w Monachium z Holandią, natomiast Słowacy w niedzielę, 30 czerwca podejmą w Gelsenkirchen Anglię.